Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Hrdý buď, žes nezradil... jojo

Kluci v akci (2005) (pořad)

Za pět zlatých hodnotím "gulášovoflorbalový" díl, v němž jsem měl to štěstí v závěrečné žranici účinkovat. Jinak watch this www.perfectrestaurant.cz

Zbytečná krutost (1984)

Piáno zní do ticha, spirála se roztáčí, atmosféra utěšeně houstne a v závěru krystalizuje. Slovo geniální je poslední dobou nadužívané, ale není vyhnutí. Božský debut.

Horská hlídka (2004)

Kdo u Kekexili hledá sílu v epičnosti, je bláhový. Lidská idea, za níž je nutné bojovat, i kdyby byla sebenepatrnější. Hranice cest jsou někdy tak protichůdné, a přesto je okolnosti svádějí v přímky končící v nekonečnu. Každé loučení může být tím posledním, tak k němu přistupuj, člověče.

Úžasňákovi (2004)

Jízda, skvělý gagy, dynamickej střih, výtečný relax. Milujete Bonda? Teď i Úžasňákovi. Bacha na Bomb Voyagee, pláštíky a Ednu s libózním hláskem (která je mimochodem až nápadně podobná Edith Head - proslulé hollywoodské módní návrhářce) :)

Pianista (2002)

Dějinná paměť lidí by neměla být tak děravá a nepoučitelná. Jen díky naší malosti a otupělosti jsme schopni akceptovat popírání zásadních stavebních kamenů největší katastrofy lidské historie. Proč si může "člověk" jako Irwing vytrubovat do světa svoje teorie o koncentračních táborech pro Židy? O neškodných rekreačních zařízeních, které byly až dodatečně ozvláštněny peripetiemi nezbytnými pro masové vyhlazování jen proto, aby byl kámen válečné hanby Německa nevyčíslitelněkrát těžší. Jistě, svoboda slova šlechtí demokracii, ale kde je hranice možnosti individuálního projevu a nemorálního pošlapávání cti milionů mrtvých? Tolerance Irwinga je první krok ke ztrátě paměti. První krok k nové genocidě. K novému holocaustu. K mnoha novým holocaustům. Děje se tak neustále na mnoha místech a dosud nejvlivnější muž planety, pan Bush, si hraje své zaslepené mocenské šachy předem prohrané partie. Demokracie umírá, základní prvek - volba lidu - promlouvá ke stále menšímu počtu lidí. Odtržení je absolutní. Žijme si svůj blahobyt, konzumujme a pociťujme štěstí nad novými výdobytky pro příjemnější život. Zavřeme oči s úsměvem na rtech. Sakra. Jde to do hajzlu a už z tohoto důvodu jsou filmy kalibru Pianisty, vizuální výstražné prsty paměti, tak potřeba. Brody je Stanislavský.

Sólokapr (2006)

Nic extra pane Allene. Ploché postavy, televizní nádech, nepříjemná Angličtina a nebýt těch Vašich (občas) výborných vtípků... bylo to ještě méně.

Once (2007)

John Carney převzal v Sundance 2007 cenu pro nejlepší zahraniční snímek - Once. Pro oba představitele rozhodně silně osobní látka. Pro mně také... "guye" a "girl" jsem měl to potěšení naživo vnímat při jejich koncertě. Tím je nutně "poznamenán" i pohled na carneyho film... nejdřív jsem přemýšlel nad oslňující kritikou, ale... proč nakonec. Z jednoduchého a nedokonalého vyplynula upřímnost. Stejně jako rezonuje upřímností hansardova hudba, najdeme ji i zde, pokud chceme. Perfekcionista nedokáže ocenit surový diamant... katarzi příjemného smutku lze srovnat snad jen s Lost in translation. 3,5*

Telefonní budka (2002)

*3,5 svižný thriller na pár metrech čtverečních. Závěr, kdy je odhalen Stuovi jeho mučitel, je ale silně naroubovaný (nutný však pro konečnou pointu :)