Třetí muž (1949)

Sakra kam se hrabe Maltézský sokol. Rozvrácená poválečná Vídeň naplněná vnitřně rozvrácenými postavami a nejen jejich pokřiveným pohledem na svět. Kdo nevlastní sáhodlouhý stín, jako by v této pustině neexistoval. Pilíř noir filmu. Vše naprosto odhmotňuje kontarpunktová citera. Místy sice trošku překotné dialogy, ale to zdaleka neumenšuje pět hvězdiček.

Gympl (2007)

Jako dokumentace doby rozhodně potřebný, jistá schematizace postav u komedie určitě není na škodu, pozor Nathalie, nikdo si tady nehraje na propracované sociální drama a kdo se bojí postavit gag na klišé, ten se lehce stane nudným (slova Chaplinova)... fakt je, že zejména slečnám herečkám text z úst moc nejde. Mladej Vorel jednoduše existuje, jeho civilismus mi trochu připomněl Billa Murrayho. Hudba by wich je patřičně na úrovni, přál bych mu alespoň nominaci na Zlaté lvy, aby jimi pak mohl pohrdnout. Kamera Marka Jíchy exceluje hlavně detailními záběry. Že je bandička kolem Sklepu povznášející alternativou snad oproti všemu tuctovému není potřeba zmiňovat, proto jsou pro mně projekty, v nichž mají prsty, z nejočekávanějších. Funny, tenhle film NENÍ ZBYTEČNÝ. ****

Touha (2002)

Úchylné ne, námět spíše čerpá ze zakořeněné prudérnosti, kterou je japonská kultura pověstná (nic na tom nezmění ani infikace "západem" posledních desetiletí). Díky ní dokážu pochopit manželské odcizení, z něhož je cesta jen skrze přijetí vlastní touhy nánosem omezení potlačené. Všechno ostatní je Tsukamoto.

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

"A kdo se teď postará o jeho voliéru?"... Derek letí směr tuny masa volajícího po naporcování :) speciální kousek

Medvídek (2007)

Celou projekci jsem se nemohl zbavit dojmu dobrého řemesla bez života. Škoda, že ta nejvtiplnější místa si vybírali tématické vsuvky při změně prostředí, kdy zcela zjevnou Prahu vystřídal zcela zjevný Řím, ale pro ty hloupější z nás to muselo být uvedeno titulkem. Scénář, speciálně u Macháčka, hýří pocitacíchvolajícími hláškami... škoda, že je to snaha zarážející ba přímo křečovitá, když je Jarchovský - Hřebejk narvou do jedné scény třeba hnedle tři čtyři. Máme skvělou mladou hereckou generaci (Luknár rulez), proto je škoda, kdyby nám průmyslovým tempem zevšedněla řádkou povšechných rolí. Proto radím... "Zvolnit Honzo, zvolnit..." čekej číhej přemýšlej nekutej zlato máš na víc.

Trio z Belleville (2003)

Chomet promítá vnitřní naprogramování hrdinů do jejich fyzické skutečnosti a karikaturou jej povyšuje v čitelnější svět. Většinou něžně pomalé, občas příjemně drsné. I závěrečná rescue sekvence se táhne jako med, a přitom není okatě zpomalena. Ať žije HolyFood a hravá francouzská animace.

Království nebeské (2005)

Naprosto úchvatné scény zmražené Anglie, škoda že jich oproti žhnoucímu Jeruzalému nebylo víc. Bloom ždíme a nutno říct nadprůměrně.

Transformers (2007)

"Kdo se za každou cenu vyhýbá klišé, ten riskuje, že se stane nudným." Charlie Chaplin... Tohle rozhodně Bayovi nehrozí, a přesto kritické myšlení vypnout nedokázal. Laťka zvolna klesá s odkapávajícími minutami. V dobré polovině akčních sekvencí jsem nepostřehl kdo s kým proti komu atd. Bleskový sekundový střih je znouzectnost, kámo. Průhlednost, jak sestřiný trenýrky. Když je potřeba vymačkat trochu toho vcítění se a chytit prcka v kině za srdíčko, záběry do slunce podbarvené melancholickou či patriotistickou hudbou je nejpřímější cesta. atd atd atd... jednoduše jedno velký klíšo mistra Michaela. Fox, Mac, Turturro a Bumblebee rulez :) Shia mě nepřesvědčil. Čekal jsem od letního blockbusteru něco jiného? Asi těžko, ale mám jeden mozek a jednu lajnu.

Nuda v Brně (2003)

Budař nehraje, on je! Jedna z pecek české scény vzhledem k posledním nuzným letům.

Loutky (2002)

Nu trochu jiný Takeshi, než na jakého jsem zvyklý. Kitano hrající rudou symfonii naplněnou smutkem. Pozvolné plynutí drží v dostatečné vzdálenosti nad vodou své pozorovatele a zároveň brnká na onu melancholickybolestnou strunu lásky dvou. Kdybych prožíval těžké období milostného života, řval bych svou rozklíženou bolest do polštáře jistě celou noc.