• Krátkometrážní

Metro Manila (2013)

Pri takýchto filmoch si človek uvedomí, aké má v podstate šťastie, že má to čo má. Existenciálna sonda do života jednej milujúcej sa rodiny, ktorá však v daných podmienkach nemá šancu na obyčajný, normálny život a zúfalá situácia si vyžaduje zúfalé činy. Hlavný hrdina to síce nakoniec vyriešil, ostáva však stále otázkou či za adekvátnu cenu.

V pravé poledne (1952)

Nefalšovaný western, obsahujúci hádam všetky dostupné westernové klišé. Vzhľadom k roku vzniku však v pohode akceptovateľné. Ak by to bol film natočený dnes, kritikou by som zrejme nešetrila. Najzaujímavejšie mi však na celom filme prišlo to, že trval približne presne tak dlho, ako čas ktorý zostával do príchodu banditov na začiatku filmu. Videné v rámci Season challange tour.

Máša a medvěd (2009) (seriál)

Dcéry to majú radi a ja som spokojná, keď mám chvíľu kľudu :-). Máša je veľká výmyselníčka, ale popravde radšej vymýšľajúca Máša ako otĺkajúce a neustále si ubližujúce zvieratká či podobné rozprávky.

Láska na dva prásky (2010)

Našťastie nie je ázijský film, ako ázijský film, alebo inak povedané je skvelé, že Hong kong nie je Kórea. Pointa samozrejme tkvie v spôsobe spracovania filmov. V tomto prípade romantických. Štýl Lásky na dva šluky (dovolila som si vlastný preklad) mi je tisíckrát sympatickejší, než síce poetická, ale gýčovitá a miestami až kŕčovitá kórejská romantická tvorba. Tu sa žiadnych vzletných ani hlbokomyselných životných múdrostí síce nedočkáte, ale zato tomuto príbehu, keď už nič iné, tak aspoň uveríte. Možno to nie je film úplne na 5 hviezdičiek, ale už len preto, že je to konečne po dlhom čase romantika podľa mojej chuti, rada tú jednu hviezdičku navyše pridávam. A že to má pokračovanie? Hurá, sem s ním!! Videné v rámci Season challange tour.

Loft (2008)

Nefalšované štyri hviezdičky. Čistokrvná krimi/dráma. Výborná jednohubka, ktorá vás nepustí od začiatku do konca.

Parade (2011)

"Vytvorím jej profil na facebooku" touto a mnohými ďalšími hláškami bol tento film prešpikovaný. Práve táto poukazuje na to, že moderný svet postupne preniká všade, ale ako výstižne ukazuje tento film, nie vo všetkom. Komédia, ktorej humor mi bol vcelku sympatický napriek určitým výhradám, na zobrazenie nezmyselnosti predsudkov poslúžil dokonale. Postavy boli karikatúrami, napísané a stvárnené tak, aby napĺňali všeobecnú predstavu o rolách, ktoré stvánovali a pri takto "zaškatuľkovaných" postavách nezmyselnosť ich konania a zmýšľania vynikala oveľa výraznejšie. Natrafila som na tento film úplnou náhodou a musím povedať, že to bola trefa do čierneho. Nečakala som, že práve od Srbov sa dočkám tak kvalitného filmu na tému dúhových pochodov. Niečo ako anglický Pride, ale dokonale zohľadňujúci reálie krajiny. Úplne to divákovi "docvakne" až v závere filmu. Myslím, že je to pomerne studená sprcha, pre mňa rozhodne bola!

Polytechnika (2009)

Denis Villeneuve sa podujal natočiť spomienku k 20. výročiu tragédie, ktorá sa odohrala 6. decembra 1989 na Polytechnickej fakulte v Montreale. Udalosť, ktorá v Kanade vyvolala veľkú diskusiu o jej príčinách a ktorej tieň dodnes prenasleduje nielen mnohých jej účastníkov. Samotný režisér bol a je rovestníkom obetí tohto násilného a nezmyselného činu. Jeho motívy sú teda absolútne pochopiteľné. Jedinou chybou, ktorú na filme výraznejšie vnímam, je ten, že je určený pre tých ktorí vedia, alebo pre tých čo si dali tú námahu zistiť si čo sa vtedy stalo. Mrazivý, sugestívny príbeh, ktorý ponúka niekoľko uhlov pohľadu na udalosti je nielen pripomenutím, ale hlavne vyjadrením toho, že tí čo prežili, ale ani tí ostatní stále nezabudli. Neviem či mi bolo smutnejšie po dopozeraní filmu, či pri čítaní niektorých komentárov k nemu. Ľudia sú zrejme skutočne nepoučiteľný. Práve preto som sa rozhodla, že zapálim aj tú poslednú pomyselnú sviečku a pridám aj poslednú hviezdičku tomuto filmu.

Nepřítel (2013)

Nikdy by som si nepomyslela, že informácie pochytené od mojej bývalej kolegyne okultistky (prepáč ;-)) sa mi niekedy zídu pri pozeraní filmu. I stalo sa. Význam pavúkov v tomto filme mi bol totižto jasný takmer okamžite a tým pádom ma síce záver šokoval, ale skôr v zmysle nečakaného pohľadu, jeho význam mi bol našťastie po chvíľke zamyslenia jasný. Myslím, že Denis Villeneuve svoje podobenstvo nadvlády žien nad životom "úbohého" mužíčka natočil takmer dokonale i keď dosť prekomplikovane na prvotné pochopenie. Ja si však rada nechávam zapariť mozog. Skvelý výkon Jaka Gyllenhaala tomu dodal ešte aj glanc dokonalosti hereckej. Päť hviezdičiek dávam bez váhania.... tých 65% to ako vážne?!

London Spy (2015) (seriál)

Tak a teraz neviem čo by som napísala...komentár maddy o kúsok nižšie povedal asi všetko čo som mala na srdci aj ja. Kľude by som ho podpísala. Hádam teda dodám len toľko, že na môj vkus bol záver dosť "uletený" a preto zostávam pri štyroch *.

Zátah: Vykoupení (2011)

K filmom takéhoto typu, nemám žiadny vzťah a nepodarilo sa mi ho vytvoriť ani po pozretí si tohoto pomerne vysoko hodnoteného snímku. Nedokážem ohodnotiť akčné scény pretože mi žiaľ nič nehovoria, ale bolo ich tam hojne a údajne aj kvalitné. Nemienim sa o tom sporiť a uznávam, že zrejme skutočne boli. U mňa je podstaná vždy tak či onak dejová línia a tá ma teda nezaujala vôbec. Nenašla som teda v tomto filme nič, čo by ho vytrhlo zo šedého priemeru. Videné v rámci Season challange tour.