• Krátkometrážní

V hlavě (2015)

Veľmi príjemné popoludnie som pri tomto animovanom výlete do hlavy strávila so svojimi dcérami. Staršiu to veľmi bavilo a dá sa povedať, že aj tú mladšiu. Aj keď po úvodnej päťminútovke, keď sa zapozerala na krásne farebné postavičky, viac svoju pozornosť zamerala na upratovanie obývačky. Dôležité ale je, že sme nakoniec boli všetky spokojné. Ja s krásnym animovaným výletom do mozgu malej školáčky, staršia dcéra s pekným príbehom, ktorý ju veľmi zaujal (aj keď to určite do detailov ešte nechápala) no a tá najmenšia bola určite spokojná s poriadkom, ktorý urobila v obývačke. Takže všestranná spokojnosť, ale teraz už budem musieť končiť, lebo musím ísť spratať ten poriadok...

Pan Holmes (2015)

"Až potom som začal chápať aký úplne osamelý som na tomto svete..." Veľmi pekné spracovanie bilancujúceho Sherlocka Holmesa spomínajúceho na svoj posledný prípad, ktorý mu ukázal, že zákutia ľudskej duše sú skutočne nevyspytateľné. V celom spracovaní je cítiť nesmienu lásku autorov k tejto literárnej postave a je to akési vzdanie holdu "skutočnému" Sherlockovi. Škoda, že niekedy človek, až na staré kolená pochopí, kde v živote urobil chybu. Nie samozrejme netreba sa ľutovať, ale napraviť ešte aspoň niečo sa vždy dá...tak ako to bolo ukázané v tomto filme. " Bol som osamelý....celý svoj život. Avšak s kompenzáciou intelektu. * A stačí to?* Môže."

Bu neng shuo de mi mi (2007)

Klasický romantický film s týchto končín, napodiv v tomto mi nič nejako extra neprekážalo. Základná zápletka síce možno pripomína moje pubertálne romantické sny (i keď samozrejme tam by bol koniec iný), ale tak zase je to v peknom obale a hlavne sa to celé naozaj skvele počúva. Takže v tomto prípade spokojnosť. 75%. Videné v rámci Challnge tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.

Kdysi byli bojovníky (1994)

Smutné, veľmi smutné a žiaľ aj veľmi pravdivé. Veľká škoda, že matka tú svoju rodovú hrdosť využila tým správnym smerom, až keď sa stala tragédia, pretože tých 18 rokov pracovala presne opačným smerom. Ono to potom v tom závere pôsobilo dosť zvláštne. Chcelo to asi lepšie prekopať vykreslenie jej postavy. Ja som si to síce domyslela, ale celkovému efektu to trochu ubralo. Napriek tomu veľmi reálny film, žiaľ... Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.

Rychlochůze (2014)

Sigmund Freud by mal určite radosť a s autorom námetu by si určite sadli do noty. Ja osobne však k základnej premise filmu mám zopár výhrad a tak až taká nadšená nie som. Ono by to bolo OK ak by udalosti, ktoré sa diali po smrti Martinovej matky boli prezetované ako jednotlivý prípad (aj takýto sme...), lenže ono sa to tam nejak príliš generalizovalo, že veď takto je to normálne...no ja si to nemyslím. Nemyslím tým na Martinove konanie to bolo vzhľadom k veku pekne vystihnuté. Napríklad scénka u Pelliho v byte bola skvostná (samozrejme aj vďaka prítomnosti Davida Dencika) :-). Skôr konanie viacerých dospelých mi prišlo trochu "mimo". Obzvlášť ak si uvedomím, že toto všetko vytvára v hlave mladíka budúci obraz o sexualite, o ženách, ale aj o mužoch. Prišlo mi to, akoby film opisoval akúsi bežnú "normu" správnia s čím sa jednoducho nestotožňujem. Ale samozrejme toto všetko je len moje osobné vnímanie a niekomu inému sa to páčiť môže. Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.

Zbytečná krutost (1984)

Coenovka ako sa patrí. Vedela som, že pri výbere tzv. kultového filmu z ich dielne určite neurobím prešľap. Toto ani náhodou nie ja tak zlé až je to dobré, práve naopak. Dovolím si tvrdiť, že toto je tak dobré, že všetko ostatné vám v jednej chvíli príde zlé... Videné v rámci Season challange tour.

Drown (2015)

Nemôžem si pomôcť, ale Lena mi v konečnom dôsledku bolo ľúto. Obeť výchovy, predsudkov spoločnosti a vlastnej mysle neschopnej akceptovať vlastnú prirodzenosť. Smutné, neľútostné a mrazivé. Napriek tomu, že od začiatku bolo jasné, že toto neskončí dobre, držalo ma to neustále v napätí ako to nakoniec celé vypáli. Škoda len toho deja na preskačku, niekedy mi dalo zabrať, správne zaradiť obraz do príbehu. Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.

Leviatan (2014)

Once upon a time in Russia...Videné v rámci Challange tour special - 30 dní so svetovou kinematografiou.

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Neviem, kde sa tu presne stala chyba, ale z takéhoto námetu a kvalitných hercov sa podľa mňa dalo vytĺcť podstatne viac. Nebolo to zlé, ale príliš instantné. Spomienka na tento film sa rozpustí veľmi rýchlo v mori oveľa kvalitnejších filmov. Johny hral ako o život, naozaj výborný výkon, ale to na dobrý film nestačí. Chcelo to trošku viac prekopať scenár a vložiť tam viac dynamiky. Nemám nič proti pomalým filmom, ale tomuto to jednoducho akosi nepristalo. Najviac mi ale vadilo, že to v konečnom vyznení znova zostalo plávať len po povrchu celého príbehu a to je veľká škoda.

The High Cost of Living (2010)

Bavilo ma to, aj keď veselý príbeh to nebol ani náhodou. Mal svoje nedotiahnuté stránky a to hlavne postava Henryho (Zach Braf), ktorého by sa patrilo buď vykresliť viac, alebo ho len jednoducho postaviť do uveriteľnejšej roviny, nemusel byť hneď zrovna dílerom. Postava Nathalie či jej manžela sú však skvele napísané aj zahraté, čo túto nedokonalosť Henryho značne vyrovnáva. V konečnom sumáre príbehu, formy, herectva je to však naozaj výborný film. 75%. Videné v rámci Challange tour - 30 dní so svetovou kinematografiou.