Smrt císaře a krále Karla IV. (1978) (TV film)

Televizní hra, která má dnes význam především svým výrazným hereckým obsazením. Děj odpovídá představám o českém středověku, které se vytvořily za národního obrození. Ta ušlechtilost a moudrost Martinu Růžkovi přímo sálá z očí. Adamíra coby papežův vyslanec je patřičně přezíravý, zkrátka takový ten trošku národovecký pohled na naše dávné dějiny. Trochu to připomíná Vávrovu husitskou trilogii v chudých televizních studiových kulisách. Celkový dojem: 50 %.

Město bohů (2002)

Město bohů je mimořádný film především svým obsahem, když vykresluje bídu slumu na předměstí Rio de Janeira a obrovskou zločinnost, která v této oblasti existuje. Je natočený podle skutečnosti. V minulosti byl problém chudinských čtvrtí ještě větší. Nechvalně proslulé eskadry smrti (EM) mají svůj původ právě v Brazílii a tato zkratka pochází z názvu motorizovaných policejních brigád, jejichž příslušníci v 60. letech nelegálně masakrovali členy dětských gangů na předměstích brazilských měst. Kladem filmu je moderní střih, dobrá kamera, scénář i výkony v Evropě naprosto neokoukaných herců. Nic zásadního filmu nelze vytknout. Celkový dojem: 95 %.

Oběti války (1989)

Bohužel relativně neznámý snímek, který se na válku dívá jiným úhlem pohledu, než většina americké produkce. Bojových scén je tam pomálu, příběh si všímá malé skupinkyvojáků , která se v extrémních podmínkách začne chovat bez zábran...Emocionálně nanejvýš silná podívaná podepřená šťastně zvoleným castingem a kvalitními hereckými výkony. Pro M.J. Foxe skvělá příležitost uniknout z komediální škatulky, za kterou se De Palmovi odměnil nejlepším výkonem své kariéry. Těžko říct, proč film zapadl, když jen krátce předtím uvedená Četa byla tak úspěšná...Snad bylo v té době vietnamské téma už opotřebované a Američané měli dost té kritičnosti . Celkový dojem 85 %.

Van Helsing (2004)

Dovolím si tvrdit, že markantní rozdíl mezi příznivě přijatou Mumií a kritizovaným Van Helsingem není. Je to stejně rychlé, řemeslně zručné a povrchní bez vnitřní logiky příběhu. Rozdíl, vyjádřený v mém případě jednou hvězdičkou, je v míře nadhledu, kdy se Mumie svým stylem vydává po stopách Indiana Jonese zatímco Van Helsing nechce ke své škodě ani tak rozesmívat, jako spíš ohromovat. Jelikož se bere moc vážně, snáze se odhalují všechny nedostatky Sommersova režijního stylu Celkový dojem 40 %.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

Geniální filmy bývají ty, které dokážou balancovat přesně na hraně , takže kdyby se nějaké ingredience jen o malý kousíček přidalo, z velkého úspěchu by mohl být trapas. Typickým případem takového filmu je u nás Limonádový Joe. U Jednotky příliš rychlého nasazení jsem se více než polovinu filmu skvěle bavil a mohla to pro mě být komedie roku. Přesně nadávkovaná nadsázka na téma jednoho příilš horlivého policisty uvnitř zavedené byrokratické mašinérie byla nejen funkční, ale přímo božská. Stejně tak konfrontace mezi velkoměstem a ospalým maloměstským prostředím, kde se všichni znají jako své boty. Bohužel v druhé části měli tvůrci pocit, že je potřeba přidat. Prakticky všeho. A protože, jak známo, všeho moc škodí, změnilo se to v celkem průměrnou absurdní frašku. V momentě, kdy se objevila armáda vraždících psychopatů a dialogy dostaly rozměr britského nonsensu z Velké knihy nesmyslů Edwarda Leara, ztratil pro mě snímek kouzlo. První polovině bych dal 100% hodnocení, druhé 50, takže celkově 75 %.

Simpsonovi ve filmu (2007)

Filmeček o rodince Simpsonových lze uvést ve stylu známého vtipu o dvou zprávách: špatné a dobré - kterou začít? Tak dobře, tou dobrou. Simpsonovi jsou stejní jako seriál. Stejný humor, gagy, ironická nadsázka i tempo. Fanoušky seriálu film rozhodně nezklame a ten, kdo dá pět hvězdiček seriálu, může s klidným svědomím dát filmu tentýž počet. A teď ta špatná zpráva. Simpsonovi ve filmu jsou úplně stejní jako seriál. Na začátku filmu je scéna, kdy tvůrci parodují sami sebe, když rodinka sedí v kinosále a dívá se na filmové plátno, kde se honí Itchy a Scratchy. Homer po chvilce nechápavě zakroutí hlavou a praví: "Proč vyhazovat prachy za lístek, když to mám v televizi zadarmo?" Simpsonovým totiž chybí to nejdůležitější, co dělá film filmem. Filmový scénář. Filmové téma, které by odůvodnilo vznik celovečerního filmu. Kdybych se díval na 3-4 epizody ze seriálu za sebou, mám prakticky ten samý efekt. Vidět tohle dílko doma na obrazovce, budu spokojený, ale při návštěvě kina bych se trošku ošíval. Celkový dojem: 90 %.

Black Books (2000) (seriál)

Typický britský sitcom založený na vyhraněných charakterech, suchých břitkých hláškách a jízlivém černém humoru. Neokoukaní herci, originální zápletky, atmosféra všudypřítomné absurdity. Jediné, co tento seriálek dělí od pětihvězdičkového hodnocení, je nevyrovnaná kvalita. Geniálně humorná místa se střídají s hluššími momenty a trapnými grimasami. Celkový dojem: 80 %.

Nadměrné maličkosti - Stavovské rozdíly (2004) (epizoda)

To pozitivní na Stavovských rozdílech přináší Haškova literární předloha s vtipnou pointou. Jako půlhodinový televizní projekt je to dlouhé a bez jiskry, byť uznávám, že herecké obsazení je typově přesné a zúčasnění pánové mají s opíjením letité zkušenosti, takže své postavy trefili dobře a není vyloučeno, že si své role náležitě užili. Celkový dojem 50 %.

Apocalypto (2006)

Když mi bylo 11, přečetl jsem si neuvěřitelně obsáhlou 8-dílnou sérii o Tarzanovi a úplně jsem tomu světu plnému dobrodružství, soubojů a záhadných tvorů propadl. Snil jsem tehdy o tom, že někdo natočí film, který by všechno to kouzlo, dobrodružství, akce a napětí dokázal zviditelnit. Myslím, že Gibson by se takového úkolu zhostil se ctí a bylo by to dokonce úžasné. Potíž je, že Apocalypto se prezentovalo jako reálný příběh z prostředí indiánských kultur předkolumbovské éry a přinejmenším reklama tvrdila, že divák se o těchto kulturách hodně doví. To v žádném případě neplatí. Apocalypto je ve skutečnosti snímek, který používá tohle prostředí jako pouhou kulisu pro velmi jednoduchý akční a docela krvavý příběh o přepadení a vyhlazení jedné vesnice. Takhle indiáni neválčili a ani nežili. Je to nicméně barevné, přiměřeně exotické a rozpohybované. Gibson se mi jeví jako průměrný herec, výborný producent a reklamní mág, ale jako problematický režisér. Bral bych ten film aspoň v té jednoduché akční podobě, kdyby se zároveň byl schopný trochu shodit, jenže se bere příliš vážně, a to mu nemůžu odpustit. Celkový dojem: 65 %.

Vyvolený (2000) (TV film)

Ale ano, Hoskins je skvělý charakterní herec a role generála Noriegy byla pro příležitostí využít celý svůj herecký rejstřík a ukázat generála v mnoha jeho podobách - jako bodrého hostitele, vášnivého milence, planoucího řečníka - populistu, kajícného katolíka, brutálního vraha i jako cynického drogového obchodníka. Jenomže na to, jaké možnosti životní osudy "malého" generála poskytovaly, je scénář neobyčejně průměrný a režie je bohužel mdlá. Dialogy na několika místech připomínaly telenovelu a chyběl tomu rozměr skutečného dramatu. V řadě detailů je film ani ne tak nepřesný, jako spíš nedůvěryhodný. Ať už je to spojení kubánského šéfa Castra s kolumbijskou narkomafií nebo Noriegova výzdoba své oficiální úřadovny nacistickou symbolikou včetně velké podobizny Adolfa Hitlera. Celkový dojem: 55 %.