gudaulin

gudaulin

Milan Černý

okres České Budějovice
poskok elektrárenský

199 bodů

Moje biografie

od nejnovějšíchpodle abecedy
<< předchozí 1 2 3
  • 9.3.2010
  Andrej Tarkovskij
  (režisér)

  Andrej Arseňjevič Tarkovskij se narodil v dubnu 1932 v umělecké rodině v obci Zavražie v Ivanovské oblasti. Jeho otec Arsenij Tarkivskij patřil k významným sovětským básníkům. Manželství rodičů se sice posléze rozpadlo, citlivý chlapec ale zůstal fixovaný na oba rodiče, které později často reflektoval ve svém díle. Po rozvodu… (více)

  • 8.11.2009
  Jiří Pecha
  (herec)

  Jiří Pecha se narodil v listopadu 1944 v Třebíči v rodině divadelních ochotníků. Rodiče ho spolu s bratrem Františkem pravidelně brali na svá představení a od 2. třídy základní školy chlapci dokonce dostávali dětské role. Mimo ochotničení se během školy Jiří věnoval intenzivně i sportu. Závodně běhal a hrál českou házenou.… (více)

  • 4.11.2009
  Josef Lamka
  (scenárista)

  Josef Lamka se narodil v listopadu 1931 v Hronově. K výtvarnému umění a speciálně k animovanému filmu směřoval už od dětství a po maturitě se přihlásil na UMPRUM. U profesora Josefa Nováka vystudoval obor hračka-loutka. Během studií absolvoval několikrát praxi jako animátor ve filmovém Studiu Jiřího Trnky. Po absolutoriu v… (více)

  • 21.10.2009
  Vlastimil Bedrna
  (herec)

  Vlastimil Bedrna se narodil v únoru 1929 v Praze v dobře situované rodině architekta. Vystudoval gymnázium v Ječné ulici a poté se přihlásil na DAMU. Po absolutoriu v roce 1952 získal angažmá v Městském divadlem v Mladé Boleslavi. Na tomto oblastním jevišti vystupoval s dvouletým přerušením způsobeným vojenskou prezenční… (více)

  • 17.10.2009
  Marie Drahokoupilová
  (herečka)

  Marie Drahokoupilová se narodila v červnu 1941 v Praze na Vinohradech. Otec byl stavebním inženýrem a rodina měla dobré ekonomické zázemí. Marie vyrůstala jako jedináček a rodiče jí podle jejích vlastních slov vytvořili přepychové dětství. Lásku k divadlu a k herectví jí vštěpila matka, která působila v mládí jako nadšená… (více)

  • 11.10.2009
  Claude Brasseur
  (herec)

  Claude Brasseur se narodil v červnu 1936 jako Claude Pierre Espinasse na pařížském předměstí Nevilly sur Seine. Pochází z umělecké rodiny, otec Pierre Brasseur a Odette Joyeuxová působili v herecké branži a malý Claude proto vyrůstal obklopen divadelním prostředím. Za kmotra mu šel sám Ernest Hemingway a hráli si s ním např.… (více)

  • 8.10.2009
  Jana Nagyová
  (herečka)

  Tak jako existují herci, kteří jdou z jedné významné role do druhé, jsou naopak umělci, o kterých lze s jistou nadsázkou tvrdit, že patří k hercům jedné životní role. Jana Nagyová se narodila v lednu 1959 v Komárně a když ve 13 letech začala hrát divadlo, měla o své kariéře patrně odlišnou představu. Na bratislavské… (více)

  • 4.10.2009
  Pavel Koutský
  (režisér)

  Pavel Koutský se narodil v prosinci 1957 v Praze, kde také prožil své dětství. Byl výtvarně nadaný a vztah k animovanému filmu začal rozvíjet v pouhých 13 letech, kdy vstoupil do Českého klubu kinoamatérů a pokoušel se o první tvorbu. Z té doby pochází jeho první ploškový film JAK ŠEL HONZA DO SVĚTA (1970). Svůj koníček… (více)

  • 29.9.2009
  Jaroslav Štercl
  (herec)

  Jaroslav Štercl se narodil v listopadu 1919 v Blovicích u Plzně. Jeho dědeček pocházel z Bavorska a do Čech jej přivedl obchod s chmelem. Jaroslavův otec se přestěhoval do Prahy a neúspěšně se zde pokusil podnikat ve stavebnictví. V letech hospodářské krize rodina trpěla nedostatkem a několikrát se stěhovala. Jaroslav nepatřil… (více)

  • 29.9.2009
  Zdeněk Zelenka
  (scenárista)

  Zdeněk Zelenka se narodil v prosinci 1954 v Praze. Vystudoval sice Střední průmyslovou školu elektrotechnickou, ale lákal ho svět filmu, a tak krátce po maturitě nastoupil v roce 1974 jako asistent do filmového studia Barrandov, kde se záhy vypracoval na post pomocného režiséra. Spolupracoval např. s Věrou Plívovou Šimkovou,… (více)

  • 27.9.2009
  Eduard Hofman
  (režisér)

  Eduard Hofman se narodil na sklonku éry Rakousko-Uherska v Krakově v tehdejší Haliči. Vystudoval architekturu na ČVUT, ale už od středoškolských let ho přitahoval svět filmu. V pouhých 17 letech se objevil poprvé před kamerou jako jeden ze studentů ve Vančurově filmovém dramatu ze studentského prostředí PŘED MATURITOU.… (více)

  • 26.9.2009
  Petra Špalková
  (herečka)

  Petra Špalková se narodila v únoru 1975 v Brně v rodině úzce spojené se světem fotbalu. Její otec byl fotbalovým rozhodčím, matka působila jako fotbalová funkcionářka. Petra se ale místo sportu od útlého dětství intenzivně věnovala divadlu a snila o dráze profesionální herečky. V letech 1980-88 účinkovala spolu se svým bratrem… (více)

  • 18.5.2009
  Liza Minnelli
  (herečka)

  Celý život Lizy Minnelliové je tím nejtěsnějším způsobem spjat se světem umění. Její matka byla slavná herečka a zpěvačka Judy Garlandová, otec pak významný režisér, návrhář kostýmů, scénograf a výtvarník Vincent Minnelli. V umělecké branži se pohybovali i další členové rodinného klanu. Liza se narodila v březnu 1946 v Los… (více)

  • 9.5.2009
  Vladimír Jiránek
  (scenárista)

  Vladimír Jiránek se narodil v červnu 1938 v Hradci Králové. Přitahovala ho literatura a angličtina, a proto se rozhodl pro studium žurnalistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během vysokoškolského studia dokonce pracoval v novinách vydávaných ROH. V téže době už ale začal kreslit a přivydělával si po… (více)

  • 6.12.2008
  Věra Plívová-Šimková
  (režisérka)

  Věra Šimková-Plívová se narodila v květnu 1934 v Lomnici nad Popelkou, dětství prožila v Chuchelně u Semil. Otec záhy zemřel a o rodinu se starala matka, herečka ochotnického divadla. Starší sestra Břetislava Pospíšilová-Plívová se stala akademickou malířkou. Věra odmaturovala v roce 1952 na jičínském gymnáziu a odešla do… (více)

  • 30.11.2008
  Stanislav Látal
  (režisér)

  Stanislav Látal se narodil v květnu 1919 v Samotíškách u Olomouce. Od dětských let měl vztah k výtvarnému umění a přál si být malířem. V roce 1939 dokonce začal v Praze studovat malbu u Cyrila Boudy a Oldřicha Blažíčka, jenže nacisté vysoké školy zavřeli, a tak se vrátil na Moravu. Stal se reklamním grafikem firmy Zora v… (více)

  • 25.11.2008
  Lubomír Kostelka
  (herec)

  Lubomír Kostelka se narodil v březnu 1927 v Přerově, kde jeho otec pracoval jako strojvedoucí u dráhy. V tomto městě prožil své dětství. Prázdniny trávil obvykle u své tety v Lulči u Vyškova, odkud pocházela jeho maminka. Měl o dva roky mladšího bratra, který se později stal stavařem. Nastoupil na obchodní akademii, ale během… (více)

  • 23.11.2008
  Ladislav Mrkvička
  (herec)

  Ladislav Mrkvička se narodil v únoru 1939 v Praze, kde absolvoval základní školu i gymnázium. Impulsem pro rozhodnutí věnovat se herectví byl středoškolský vztah s dívkou, která se stala herečkou. Opakovaně se hlásil na DAMU a v letech 1958 - 1962 školu absolvoval. První angažmá získal v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, kde… (více)

  • 23.11.2008
  Dagmar Patrasová
  (herečka)

  Dagmar Patrasová se narodila v dubnu 1956 v Praze v umělecké rodině. Jejím otcem byl profesor Karel Patras, sólový harfenista České filharmonie a docent AMU. Maminka Věra Patrasová byla zpěvačkou filharmonického sboru. Starší sourozenci Věra a Vladimír působí mimo uměleckou branži. Vzhledem k profesnímu zaměření rodičů byla… (více)

  • 14.11.2008
  Daniel Olbrychski
  (herec)

  Daniel Olbrychski se narodil v únoru 1945 v Lowiczi. V roce 1963 absolvoval varšavské gymnázium a rozhodl se studovat herectví na Vysoké divadelní škole ve Varšavě. Vzhledem k tomu, že byl značně vytěžován filmem a divadlem, vysokoškolské studium ukončil externí zkouškou až v roce 1971. Od dětství patřil k velkým sportovním… (více)

  • 14.11.2008
  Jerzy Stuhr
  (herec)

  Jerzy Stuhr se narodil v květnu 1947 v Krakově, své dětství a dospívání až do ukončení střední školy (Lyceum Stefana Zeromskiego) prožil v Bielsku-Bialej. Do Krakova se vrátil, aby začal studovat polonistiku na Jagellonské univerzitě. Filologickou fakultu ukončil v roce 1970. Vysokoškolská studia završil v roce 1972… (více)

  • 11.11.2008
  Bogusław Linda
  (herec)

  Boguslaw Linda se narodil v červnu 1952 v Toruni. V letech 1971-75 studoval herectví a režii na Vysoké divadelní škole v Krakově (PWST). Po dvouletém angažmá na slavné krakovské scéně Stary Teatr se přestěhoval do Vratislavi, kde na scéně Polského divadla ztvárnil mj. Hamleta. V roce 1981 v souvislosti s rozvíjející se… (více)

  • 7.11.2008
  Lucie Bílá
  (herečka)

  Lucie Bílá se narodila v dubnu 1966 jako Hana Zaňáková ve středočeských Otvovicích. Už od raného dětství ráda zpívala a výuce zpěvu se věnovala na LŠU. Vyučila se švadlenou v pražské Triole a nastoupila tam do svého prvního zaměstnání jako šička košilových límečků. V té době začala zpívat s metalovou skupinou Rock automat. Na… (více)

  • 7.11.2008
  Krzysztof Zanussi
  (režisér)

  Krzysztof Zanussi pochází z celoevropsky známého aristokratického rodu. Narodil se v roce 1939 ve Varšavě. Jeho dětství formoval jednak prožitek 2. světové války, jednak intelektuální prostředí, ze kterého vzešel. V roce 1955 odmaturoval a začal studovat fyziku na varšavské univerzitě - přestože ho přitahovala kultura. Nevěřil… (více)

  • 7.11.2008
  Zlata Adamovská
  (herečka)

  Zlata Adamovská se narodila březnu 1959 v Praze. O herecké dráze snila už na základní škole. V 15 letech byla přijata na pražskou státní konzervatoř a ještě během studia získala své první televizní a filmové role. Vzhledem ke svému mládí a půvabu byla ideální představitelkou naivek a křehkých krásek. V pouhých 15 letech se tak… (více)

  • 5.11.2008
  Jean-Pierre Jeunet
  (režisér)

  Jean-Pierre Jeunet se narodil v září 1953 ve francouzském městě Roanne. Už od ranného dětství projevoval umělecké sklony. V pouhých 9 letech si místo obvyklých klukovských her vyrobil divadelní kostýmy a s baterkou a loutkami sehrál své první představení. Jako teenager byl zcela okouzlen kreslenými groteskami a komiksy. Tyto… (více)

  • 3.11.2008
  Ota Jirák
  (herec)

  Ota Jirák se narodil v dubnu 1949 v Debři u Mladé Boleslavi. Velice záhy, již v prvním roce života, se jeho rodiče odstěhovali do Prahy, kde prožil své dětství. Vystudoval fakultu loutkoherectví na DAMU. Své první divadelní angažmá získal ve Vedeném divadle Karla Makonje (1969-71). Kus života spojil jako mim s cirkusem Alfréda… (více)

  • 2.11.2008
  Robert Altman
  (režisér)

  Robert Atlman se narodil v únoru 1925 ve městě Kansas City. Od 6 let navštěvoval St. Peter's Catholic School a poté nastoupil na Catholic High School. Záhy přešel na Rockhurst High School a v tomto svobodnějším školním prostředí se začal zajímat o film a moderní hudbu. Na vojenské akademii ve Lexingtonu se paradoxně zabýval… (více)

  • 28.10.2008
  Vladimír Šmeral
  (herec)

  Vladimír Šmeral se narodil v říjnu 1903 v Drásově na Moravě. Po maturitě na vyšší průmyslové škole vystudoval dramatickou konzervatoř v Brně. Své první angažmá získal v roce 1926 v Zemském divadle. Od počátku své divadelní dráhy byl považován za mimořádný herecký talent, stal se představitelem hrdinských romantických rolí,… (více)

  • 1.10.2008
  Libuše Havelková
  (herečka)

  Libuše Havelková se narodila jako Libuše Drboutová v květnu 1924 v Českých Budějovicích, kde též prožila své dětství. Měla dva výrazně starší bratry, ale pozice benjamínka jí život nijak neusnadnila. V pouhých 6 letech, tedy v období hospodářské krize, jí zemřel otec. Maminka vedla v Budějovicích malý krámek a veškerou energii… (více)

<< předchozí 1 2 3