Z pekla (2001)

SPOILERY. Takže o čo tu ide. Zfetovaný Johnny Depp a la inšpektor Nostradamus si medzi tanečkami so Zelenou vílou urobil čas na vyšetrovanie krvou nasiaknutých zločinov Jacka Rippera. Ako správny predstaviteľ amerického mainstreamu sa, samozrejme, stihne zaľúbiť do tej najpočestnejšej ľahkej ženy v okolí, Heather Graham. Kandidátov na masového zabijaka je viacero, každopádne všetkých zastrešujú všemocní Ilumináti, ktorí medzi tým rádoby naturalistickým vyobrazením londýnskych ulíc pôsobia ako klauni na diaľnici D1. Ešte bizarnejším dojmom pôsobí scéna so Sloním mužom - niekto tu asi rád pozerá po nociach na Lyncha - a záver filmu a la Jane Austenová, no to je k smiechu už natuty. Z technického hľadiska ide z môjho pohľadu o priemer priemerov, dokonca aj hudba pôsobila takým povrchným dojmom. Jediným kladom - zato však značným - je Johnny Ichabod Depp - charizmatický hlavný predstaviteľ ťahá svoju postavu cez všetky nástrahy nedotiahnutého scenára, každopádne Burtonu Ospalú dieru by som si pozrel s neporovnateľne väčšou chuťou. A ešte dve výčitky nakoniec - 1. budovať atmosféru v Londýne konca 19. storočia by nemala byť zasa až taká ťažká úloha, len na ňu treba vhupnúť hned od začiatku a 2. ak spojenie iný rozmer, ktorý použil v oficiálnom textíku distribútora Albert Hughes znamená namontovať tam Iluminátov, tak ľutujem najnovšiu látku, ktorú sa bratia Hughesovci odhodlali spracovať. A z mimoriadne zaujímavého obsadenia sa im aj tak nepodarilo vyždímať toľko, koľko si podobný film žiada.

Já, padouch (2010)

Na prvý pohľad sú resty tohto dielka jasne rozoznateľné - prazvláštna animácia, ktorá sa slovom pekná zhrnúť teda nedá, príbeh zahrávajúci sa na poli nebezpečného vrakoviska komiksových klišé a nepríliš prepracované charaktery - možno s výnimkou Grua. Každopádne zopár momentov je skutočne skvostných a príbeh až nečakane ľahko odsýpa, zvlášť po zapojení trojice dievčat. Na osvedčenú klasiku to nemá, naše vnúčatá to poznať určite už nebudú, ale ako príjemná oddychovka, porovnateľná napríklad s Oblačno, miestami fašírky tento film rozhodne obstojí.

Hádej kdo? (2005)

On je biely, ona čierna. On je nepodareným nástupcom Charlieho Sheena, ona obyvateľkou Cameronovej prominentnej trikovej planéty. Spočítajte ich a pridajte nezanedbateľnú premennú v osobe Bernieho Maca a vyjde vám... nuda. 102 minútová plejáda o pochopení a empatii a ako je strašne dôležité byť vo vzťahu úprimný - milionkrát obšľahnutá šablóna, režijne totálne nenápadité, keby tam aspoň zakomponovali nejakú slušnú hudbu!!! Nie, diky moc, dokonca aj v žánri podpriemerná romantická komédia či v subžánri podpriemerná černošská komédia existujú oveľa ambicióznejšie filmy. Nemastné neslané dve hviezdy.

Temný rytíř povstal (2012)

Nie je to Batman Begins a nie je to ani Dark Knight. Je to čosi úplne iné, s diametrálne odlišnou atmosférou a prístupom k Wayneovi. Zatiaľ čo prvý diel trilógie predstavoval pompézny nástup a druhý diel prvú vážnejšiu krízu, tretí diel možno označiť slovom rozklad. Rozklad úplne všetkého. Takže ku kladom - Nolan je ešte stále o triedu lepší režisér než konkurencia v danom fachu, takže relatívne nezáživné a obohrané sekvencie dokáže patrične oživiť. Výbuch na štadióne je síce z môjho pohľadu už trošku moc, ale napr. sekvencia z lietadla to plne vynahradí. Herecké výkony zostali vynikajúce, akurát k nim pribudol nesmierne charizmatický Tom Hardy a Anne Hathaway dokázala, že ešte stále patrí k užšej elite v obore. Trochu je škoda Gordonovho odstavenia, podobne sa koniec-koncov stane aj s Alfredom, ale záverečná premena J.Gordon-Levitta to aspoň jakž-takž vysvetlí. A teraz k záporom. Z prvého a druhého dielu som bol unesený a do zápletky som sa totálne zamotal - tu mi bola zápletka ukradnutá od Baneovho triumfu nad mestom. Podobne atmosféra - zatiaľ čo prvé dva diely dokázali zaručene strhnúť perfektným hudobným doprovodom, tu fantastický motív zaznie len raz a nie je správne vygradovaný v súvislosti s dejom. Za veľké mínus následne považujem zamontovanie Marion Cottilard - síce to dodáva Baneovmu príbehu nový rozmer, ale aj od neho odvádza pozornosť. A vyvstáva tak hromada logických chýb a nezrovnalostí a čuduj sa svete, to sa mi pri prvých dvoch dieloch nestalo... Nuž, uzavrime to na štyri - dôstojné ukončenie, to áno, ale v porovnaniu s Batman Begins alebo Dark Knight by som sa oblúkom vyhol.

Padre Pio (2000) (TV film)

V čom je kúzlo tohto muža? A v čom je kúzlo tohto filmu? Netuším a ani to zisťovať nemienim - pokazil by som si zrejme totiž ten silný emocionálny zážitok po uplynutí stopáže. Vynikajúce herecké výkony, obstojná kamera, ktorá sa prekonáva najmä v záberoch na prírodu, pomerne sugestívne podaný pohľad na muža, ktorý dodnes rezonuje v mysliach nielen Talianov, ale aj všetkých ostatných veriacich. Len trošku škoda tej hudby, občas to totiž silne zaváňalo Schindlerovým zoznamom - o to väčšie prekvapenie prišlo na konci s mohutným epickým číslom, s ktorým sa Paolo Buonvino u mňa vytiahol a zmazal čierne puntíky za tie clivé husle z priebehu filmu.

Pro hrst dolarů (1964)

Prvýkrát sa Clint Eastwood, Sergio Leone a Ennio Morriconni stretli práve tu a tak to aj vnímam - rozhodne nemôže byť reč o akomkoľvek porovnávaní s Pre hrsť dolárov navyše alebo s Dobrým, zlým a škaredým, ale ako slušný a nádejný začiatok to celkom ušlo. Opäť vynaliezavá zápletka, v tomto prípade aj trošku tých medzirodinných ťahaníc a hlavne Clint, ktorý so svojim pončom stojí mimo akékoľvek spory, snád s výnimkou tých, ktoré treba riešiť jeho koltom so strieborným štrkáčom.

Mechanický pomeranč (1971)

Nemám potrebu ísť pred filmom do kolien len za to, že ho nakrútil Stanley Kubrick a na rovinu vám hovorím, že ani kolkovaná žiadosť od nášho premiéra by ma nedonútilo pozrieť si to ešte raz. Môj osobný dojem skákal od hranice hnusu k hranici nevkusu, od hranice archaickosti po hranicu smiešnosti - takže asi tak. Nepredpokladám, že som práve cieľovou skupinou Burgessovho románu, ale takú ranu do brucha som teda nečakal. Na druhej strane, musím uznať, že prvotriedna kamera, bezchybná réžia, sugestívna hudba a v konečnom dôsledku - po bolestnej katarzii oslobodenia sa od osobného dojmu pri sledovaní - aj herecké výkony by určite nemali byť odsunuté do košíka s priemernými filmovými zážitkami. Nudil som sa? To teda nie. Ale v prípade, že nemáte nejakú extra masochistickú náladu vám doporučujem siahnuť po niečom inom.

Kostarika. Keď sa povie Pura Vida (2014)

Kvalita propagačného videa, ktoré Vám cestovka pustí na dovolenke v žiadnom prípade neodráža zaujímavú atmosféru Kostariky. Slovenskému štábu sa podarilo úspešne vyhnúť všetkým skutočne zaujímavým miestam a pri nakrúcaní svojho filmu sa motkali len v oblasti Arenal. Keby mi to premietal kamoš z dovolenky tak by som ho pochválil, ale filmársky štáb by si snád mohol dovoliť trošku lepšiu kvalitu obrazu alebo nenudiť diváka zábermi na pašíka chladiaceho sa v mori. Tentoraz sa teda prekvapenie nekonalo, Cestománia stále neprekonaná a pri nutkavej túžbe pozrieť si niečo o Strednej Amerike ešte stále doporučujem prácu zo zahraničia.

Fantastický mazel (2008)

Zdá sa mi to akosi vo všetkých smeroch prepálené - od nerealisticky vyzerajúcich špeciálnych efektov až po zväčša afektované a prehnané herecké výkony. Tak či onak, snaha Stephena Chowa si zaslúži aspoň dvojhviezdičkové ohodnotenie za nevtieravé spracovanie a tú sladkú chlpatú cibuľku s veľkými očami.

A.T.O.M (2005) (seriál)

Rádoby drsňácke a síce po animačnej stránke celkom slušne zvládnuté, predsa len málo zaujímavé. Jediná postava, ktorá stála za pozornosť bol Axel a jeho parádne bojové umenie...