• Romantický
  • Pohádka

Dokud se nesejdeme (1989) (seriál)

Je to děsnej slaďák, ale je to taky nostalgie z dob dospívání, kdy jsem tuto minisérii viděla, Hugh Grant tam je mladičký a hraje hodně slizkýho padoucha a ta role mu vážně padne a hlavně je tam krásná Cosmova hudba se skvělou titulní písní. Sladké, ale jako oddychovku rozhodně doporučuji.

Bio Ráj (1988)

Po letech jsem si musela znovu osvěžit vzpomínku na tento nádherný film a jen jsem si potvrdila, že některé filmy člověk může vidět tisíckrát a neztratí nic ze svého kouzla. Tento k nim rozhodně patří, je to dokonale natočený příběh nabitý láskou a něhou se skvělými hereckými výkony a polovinou úspěchu je přenádherná originální hudba maestra Ennia Morriconeho, která spolu s jeho Misií patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo pro film napsáno. Morricone sice letos konečně dostal svého prvního Oscara za filmovou hudbu, ale měl ho dostat minimálně za tyto dva počiny už kdysi. Nemohu se zbavit pocitu, že tímto letošním udělením se mu Akademie chtěla omluvit.

Koktejl (1988)

Na film jsem se podívala po mnoha letech, v paměti s nejasnou vzpomínkou slušného romantického filmu, ale celé téměř dvě hodiny jsem čekala marně na nějaký zázrak. Tom Cruise mě nikdy jako herec příliš nezaujal, tímto filmem se mé mínění o něm jen potvrdilo, děj nudný, film nemá tah, jediné, co je na tomto filmu pozitivní a působí věrohodně, je výkon Bryana Browna. A to je trochu málo...

Rain Man (1988)

Je jen málo filmů, o kterých mohu říct, že se mi líbí při každém shlédnutí víc a víc, ale tenhle k nim rozhodně patří. Fantasticky napsané, autista v podání Dustina neuvěřitelně přesný a totéž musím napsat i o Charliem Toma Cruise - perfektně zahrané, ten jeho boj s Raymondovou "paličatostí", to jak se ho neustále snažil přesvědčovat, vysvětlovat a nakonec rezignoval a přistoupil na jeho pravidla, ano přesné, tak to opravdu je. Na Ameriku neskutečné, jediný kousek sentimentu navíc zde není a ta nádherná a originální hudba, nemám slov.

Tajemství Sahary (1988) (seriál)

Tento seriál opravdu není nic zvláštního, ale hudba zde dělá opravdu hodně. Opět nádhera z pera Ennia Morriconeho.

Copak je to za vojáka... (1987)

Je to strašná blbina, téhle komunistické agitce na vojnu prostě nemohu dát víc, i když tam hraje Langoš a Roden, je to lež. Taková sranda to určitě na vojně nebyla, tedy aspoň ne pro ty bez rudé knížky. A nemůžu uvěřit, že tu strašnou dementně se opakující hudbu psal Hapka. Nikdy mě nenapadlo si přečíst, kdo tu slátaninu složil - dokola se opakující stupidní motiv. Hapka byl opravdu nevyzpytatelný, na jednu stranu děsné pitomosti, na druhou nezapomenutelné kousky.

Dobrá manželka (1987)

Zajímavý námět, ale dost křečovitě napsaný a natočený scénář. Nějak jsem hlavní hrdince to náhlé vzplanutí nemohla uvěřit. První polovina filmu byla docela slibná, ale pak se to zvrhlo. Škoda.

Mise (1986)

Je málo takových filmů, které tak berou za srdce. V tomto funguje naprosto všechno, příliš se tam nemluví, ale přesto se nemůžete odtrhnout, to téma má neuvěřitelnou sílu a není tam nic přitažené za uši, kamera je nádherná, herecké výkony skvělé, Irons a de Niro, to je koncert, ale byla by všeho jen polovina, kdyby nebylo nádherné a přímo nadpozemské hudby Ennia Morriconeho. Kdyby nikdy nenapsal nic jiného, pro mě je bůh a akademie tenkrát udělala velkou chybu, že mu nedala sošku, nikdy nebyl a dle mého ani nebude tento soundtrack překonán.

Zlá krev (1986) (seriál)

Bohužel toto pokračování už je jen slabý odvar Sňatků z rozumu, velmi poplatné době vzniku, jen samá dělnická agitka, škoda.

Pokoj s vyhlídkou (1985)

Pamatovala jsem si z doby už hodně vzdálené, že se mi tento film líbil a přesto, že už ho mám doma delší dobu, až nyní jsem se k němu vrátila a byla jsem doslova okouzlena jak příběhem, který doslova vtáhne do děje svou poetikou, vtipem, hereckými výkony všech představitelů, kamerou, hudbou a vůbec nevadí, že se tam neřeší vlastně nic víc, než vztah a budoucí sňatek hlavní hrdinky. Obraz Anglie té doby je dle mě dokonalý a Day-Lewis v roli Cecila, to se nedá ani slovy popsat, to se musí vidět. Dle mého jeden z nejzdařilejších Ivoryho filmů, ne-li vůbec ten nejlepší.