Firefly (2002) (seriál)

Asi po dvou nebo vlastně třech letech jsem se opět vrátil k jednomu z nejlepších sci fi seriálů (jestli né vůbec nejlepšímu), které jsem kdy viděl a upřímně řečeno dost pochybuji, že někdy uvidím lepší. Největší síla Firefly je totiž v její originalitě. Už samotná premisa seriálu westernové sci fi tady nikdy předtím nebyla. Jde o seriál který velice málo sází na žánrová klišé a většinou chování hlavních hrdinů překvapí. Hraje se zde totiž velice tvrdě a mnohdy i nečestně. Když je protivník příliš silný na pěstní souboj, hrdina si to uvědomí a nemá problém tasit zbraň a bez zdlouhavého vysvětlování i vystřelit. Tenhle drsný přístup se v seriálech obecně vůbec nevidí a člověka napadá, že by se v podobné situaci víceméně zachoval podobně. Tohle je myslím hlavní síla tohoto seriálu na nic si nehraje a snaží se vypadat realisticky, pokud to o sci fi seriálu lze vůbec říct. Pravda je, že ani tak není tento seriál bez poskvrny a nějaké ty otřepané momenty se přeci jenom najdou, ono to víceméně asi ani jinak nejde, ale těch dobrých momentů je pořád víc. Přestože jde pouze o 14ti dílnou sérii, každý z dílů přinese tolik zajímavých nápadů ze kterých by mohli těžit klidně dva celovečerní filmy, po téhle stránce není co vytknout. Mno a hrdinové, nebo posádka Serenity chcete li, je naprosto skvělá, jsou zde totiž všechny potřebné charaktery jejichž psychologie je jasně daná a do děje vždy zapadá. Pokud člověka neudrží u seriálu tohle tak už zbývá jenom komediální prvek. Joss Whedon se skutečně snažil a do každého dílu vpustil pouze dostatečné množství vtipů, které při sledování nijak neruší a ti i přes to, že mnohdy nějaký vtip přeruší poměrně napínavou scénu. Mno abych z tohoto komentáře nedělal žádnou slohovou práci, řeknu jen, že Firefly je skutečně výjimečná a vždy se k ní rád vrátím. Jedinou věc co asi nikdy nepochopím je, jak mohl být někdo tak tupý a tenhle seriál zrušit takhle brzy.

Barbar Conan (2011)

Upřímně řečeno moc se nebudu zabývat podobností mezi originálem a tímhle remakem. Jednoduše si originál úplně nepamatuji. Jednu věc jde ale říct s klidným srdcem, že jde o promarněný materiál. Prvních asi 10 minut filmu kdy je nám Conan představen jako dítě, jsem si neuvěřitelně užil. Bylo to správně akční, dostatečně krvavé a napínavé. Zbytek filmu se už jenom ztěží snaží úvodu byť jenom trochu přiblížit. Conan totiž postupně vymněkne a už to není takový badass. Akce už je potom spíše jenom doplňkem špatně vystavěného příběhu. Příběh je totiž jedno velké klišé o pomstě a prakticky člověka vůbec nic nepřekvapí. Další chybu bych viděl v naprosto zbytečných scénách, kdy Conan zachrání na ostrově nějakého vůdce zlodějů (už si nepamatuji jméno ani toho zloděje ani toho ostrovu). Celá tahle scéna měla v příběhu naprosto nulový význam a hlavní příběh neposunula vůbec nikde. Je sice fakt, že Conan zachrání zloděje který mu slíbí pomoc když ho vyhledá. K téhle scéně samozřejmě o nějakou chvíli později taky dojde a je stejně stupidní jako ta první. Conan totiž zloděje skutečně najde a požádá ho aby mu pomohl se dostat do pevnosti hlavního nepřítele (ani jeho jméno si už nepamatuji). On ho tam sice skutečně vezme, myšleno vezme ho do podzemí ve kterém jdou pořad rovně a kde se nedá ztratit a asi po 5ti vteřinách pronese, že jsou na místě. Potom dojde k bitvě s jakýmsi plazem ve kterém se zloděj nechá polapit do klece a jediná jeho úloha v téhle scéně je ztěžovat Conanovi boj,který ho samozřejmě opět zachraňuje. Na konci boje to dopadne tak, že zloděj pronese větu ve stylu, už jsem ti pomohl dost dál s tebou nemůžu jít a to je všechno. Tady jsem si skutečně říkal WTF. Mno a poslední výtku bych měl k příběhu jako takovéhm. Už z tohohle komentáře je patrné, že si ani pár hodin po shlédnutí nic nepamatuji. To není žádný zajímavý úkaz, příběh totiž zapomenete začátkem závěrečných titulek. Abych ale jenom nehanil, nejde o skutečný průser, jde spíše o skutečně nudnou málo akční slátaninu. Film je tak na jednu hvězdu a druhou si zaslouží právě ona úvodní scéna.

Zpátky do školy (2009) (seriál)

Neuvěřitelná zábava asi po prvních 10ti dílech. Je fakt, že ze začátku se snaží ještě o poměrně vážně míněný sitco, ale postupně se víc a víc utrhávají z řetězu. Tenhle seriál se postupně snaží parodovat všechny filmová klišé, ať už jde o thriller, horor nebo scifi. Množství filmových referencí člověka přímo ohromí a hravost jejich tvůrců přesvědčí, že zde skutečně nejsou žádné hranice. Pro mě jednoznačně po dlouhé době opravdu originální a skvělý sitcom. EDIT: Po dokoukání 6. série snižuji hodnocení o jednu hězdu. Ten seriál je prostě pecka, ale poslední série (zvláště 4. a 6.) dost zkomírají. Bohužel ochod některých postav je hodně cítit. Odchod Shirley se ještě moc neprojevil, ale například Abed po odchodu Troye nemá vyrovnávací protipol. Odchod Pierce taky nebyl ideální, ale tady ještě Jonathan Banks aka Buzz Hickey byl hodně slušnou náhradou. Nové postavy v 6. řadě (Frankie a Elroy) byly na bombu. Navíc docela zamrzelo, že z původně docela rozumné i když značně excentrické Britty udělali tvůrci nesnesitelnou karikaturu.

Rare Exports (2010)

Na můj vkus poměrně nevyužitý potenciál a hlavně to mohlo být krvavější. Jo a co jsem nepochopil byl závěr.

Grave Encounters (2011)

Pomalu je podobnými filmy trh přesycen. Začalo to Blair With, přes Rec, nebo Paranormal Activity, měli jsme i blockbuster Cloverfield a kdyby se mi chtělo vzpomněl bych si na tunu dalších. To je problém podobných filmů, myslím, že téma je pro tentokrát opravdu vyčerpané. Tenhle druh horroru totiž může sázet pouze na lekací momenty, tajemné zvuky a temné stíny v rozích. Mění se pouze prostředí a skupina lidí, která je masakrována. Mno a Grave Encountrs nejsou v tomhle ohledu vůbec vyjmeční. Na můj vkus se zde až moc tlačí na pilu a některé momenty tak přijdou spíše úsměvné než strašidelné. Mimochodem první polovinu filmu stejně netušíte zda to není spíše komedie, svým lookem přiblblé televizní show. Každopádně strašidelné je to tak akorát, i když já osobně jim to nežeru, napínavé tak napůl, páč od samého začátku víte u koho to asi skončí, film vám totiž v první polovině dá všechny indicie podle kterých uhádnete co se kde vlastně bude dít. Přesto zábavné to je nadmíru a já se nejvíce bavil tím jak postupně všichni umírali. Tím se omlouvám všem co tohle považují za spoiler, nicméně s chladným srdcem řeknu, že v tomhle typu filmů je to stejně jistota.

Útok na věžák (2011)

Nějakým ujetým způsobem mě to neuvěřitelně bavilo. A na to jaký to mělo rozpočet a s přihlédnutím k žánru musím říct, že je to lehce nadprůměrné.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Opravdu příjemná komedie, kde se sice dost sází na vulgárnost, ale ne natolik aby vás to znechutilo.

Odsouzení (2010)

Proti tomuhle filmu nemám nejmenší námitky. Samotný příběh je skutečně dojemný, ale to příběhy dle skutečné události většinou bývají. Z filmového hlediska to bylo natočeno tak, aby nenudilo a udrželo napětí. Protože se jedná o příběh skutečný poměrně mě mrzí, že viníci nebyli nijak potrestání, ale tak už to prostě asi chodí. Jinak z mého pohledu kvalitní snímek, který sice neoplývá originalitou (podobných filmů je poměrně dost), ale způsob natočení je výborný.

Čínská čtvrť (1974)

Drsná kriminálka s ještě drsnějším Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Řeknu to asi takhle, takovéto kriminálky se dneska už netočí. Celou dobu to bylo na 4 hvězdy, ale závěr to vykatapultoval ještě výš. Sám nevím zda mě ten závěr víc nasral než potěšil, každopádně překvapil mě hodně. A když nad tím tak přemýšlím tak se v příběhu vlastně vůbec nic nevyřešilo. Mno kdo neviděl asi nepochopí.

Poslední pevnost (2001)

Klasická americká parafráze na hrdost a čest. Všechno je po 10. minutě strašně černobílé, velitel jako ten zlý a generál jako ten hodný. Vůbec se tu neřeší otázka vězňů, nikdo neřeší to jestli jsou to maniaci, násilníci či vrahové a když už jsou ve vězení čekal bych, že minimálně polovina z nich bude mít problém s uznáváním autority. Všechny tyhle dilemata se ze scénáře jaksi vyškrtly a z vězňů se stane chrabrá jednotka jak vystřižená z časopisu správný americká voják. Po stránce zápletky tenhle film smrdí víc než dost. A potom skupina okolo velitele vězení je taky strašně divná, nejdřív ho všichni podporují a s jeho praktikami nikdo problémy nemá a potom se k němu otočí zády. Mno a co mi vadilo dále byly ty kecy o tom kdo je to voják a tak podobně, prostě klasický filmový a hlavně americký blábol. Přesto mě to jakýmsi způsobem bavilo natolik abych to nevypnul po pár minutách. Má na tom největší zásluhu Robert Redford a to bez diskuzí. Jinak jde o klasickou látku která se přesunula jenom do vězeňského prostředí. Doporučil lze snad jenom fanouškům Redforda ten rozhodně nezklame. Mimochodem ty katapulty a udělátka jsou jak z MacGyvera nechápu jak se jim podařilo tohle ve vězení skrýt.