Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (2010)

S celou sérii o Narnii mám malý problém. Skutečně mi nevadí časové skoky tu o tisíc let tu o pár hodin a tak podobně, dokonce jistou ne úplnou lineárnost příběhu vyloženě podporuji, ale u Nanrnie mi toho vadí trochu víc. Když píšete ságu tak se držíte jedné ze zásadních věcí, buď se chtě nechtě držíte konceptu, nebo sázíte na hlavní hrdiny. Narnie jako taková, a teď mluvím o knižní sáze, se nedrží ani jednoho. Hlavní hrdiny střídá prakticky ob knihu a přestože byste rádi věděli o hlavních hrdinech z každého filmu (knihy) víc, příběh vám ukáže prostředníček (tohle není tak úplně pravda, zmínka o původních hrdinech tu a tam prosákne, ale na udržení celistvosti příběhu toho je sakra málo). Koncept se taky postupně mění. Připouštím, že u prvních třech filmů ne zas tak moc, ale v dalších dílech knižní série se od premisy skutečně odtáhne. Vyvstává tedy otázka proč sledovat respektive číst něco, co příběh spojuje jenom prostředí ve kterém se děj odehrává. To je můj hlavní a jediný problém z celé série. Vraťme se ale k tomuto filmu. U prvního dílu jsem se bavil opravdu výborně, šlo o čistokrevnou fantasy pohádkového stylu (klasická sněhová královna), které dospělejší diváky sice nenadchne, ale když půjdete do kina se svými dětmi tak se aspoň k smrti neunudíte. Druhý díl se snaží o něco podobného, ale tvrdě naráží na mantinel příběhu a přepisu do scénáře. Ne jenom, že se ubralo na logičnosti a to markantně, ale tvůrci se snaží zaujmout dějem který je neuvěřitelně hloupý. Závěrečná bitva je poté utrpení největšího kalibru. Mno a dostáváme se k třetímu dílu. Zuzka a Petr dostali v minulém díle slíbeno, že se už do Narnie nepodívají a to se taky vyplní. Co naplat už jsou z nich prostě velcí puberťáci, kteří už přemýšlejí nad tím jak se co nejčastěji válet v seně s jedincem opačného pohlaví. Je to škoda protože ve filmu jednoznačně excelovali a mladší dvojka na to prostě nemá. Přesto dostaneme jako náhradu bratrance Eustance. Mno řeknu to asi tak, pokud budete mít někdy chuť tenhle film opravdu vypnout bude to asi 5 minut po tom co se tenhle otrapa objeví na plátně, což je 5. minuta filmu. Jestli nás chtěli tvůrci skutečně naštvat tak se jim to opravdu povedlo, otravnějšího a ještě méně sympatického herce bychom hledali skutečně marně. Co se zábavnosti týče dostáváme se někam mezi první a druhý díl, na fantasy prvcích se ubralo což je ve fantasy špatné znamení a když už tam nějaké je, tak jenom jako okrasa a pozadí. S logickou stránkou věci se taky nikdo moc nepáral. Řekněme si na rovinu, když jdete prozkoumat ostrov a máte loď plnou ostřílených profesionálů vzali byste sebou na výpravu bratrance Eustance, který je neskutečný blbeček, zbabělec a neví jak se drží meč, nejsem si úplně jist. A vůbec proč ho vůbec někam tahali a nenechali v nějaké kajutě na lodi, celou dobu stejně jenom říká jak tam nechce být, tak proč ho vůbec někdo tahá na výpravy? Dalších pár příkladů by se najít taky dalo, ale utneme to tady abych se tu příliš nerozčiloval. Jediná snesitelná postava je princ Kaspián, který má aspoň nějaký motiv. Mimochodem princ, v jedné části filmu ho označují za prince v jiné naopak za krále a podobně, pekelně matoucí. Jinak příběh je klasicky pohádkový, kde se ale drží při zemi, jednoznačné plus oproti druhému dílu. Tatínkům rozhodně nezaručuji, že v kině neusnou a, že si nebudu ťukat na čelo. Přesto se na to koukat dá. Co se technického zpracování týče, není nic moc co říct, vše při starém jako u dvojky. Na závěr ale musím vypíchnout jinou věc, série o Narnii je neuvěřitelně nekonzistentní dílo. Každý z dílů je prakticky uzavřen, což je u jiných sérií vítáno, ale tady člověka rozhodně nenavnadí na další díl. Navíc by se v dalším díle měl objevit už jenom Eustanc a to mě osobně od filmu přímo odrazuje. To je přesně ten důvod který mě nebaví, když už jde o nějakou ságu tak chci vidět jak se vyvíjí hrdinové, tady jsme o to ochuzeni a co se stane s celou Narnií je mi upřímně řečeno u prdele. Narnie jako fantasy je příběh který si hraje na něco velkolepého, ale prostě tím není. Abych ale sesumíroval třetí film, pro fanoušky knižní i filmové série je to bez diskuzí povinnost, jako rodinná podívaná to není špatná volba, jako dospělé fantasy to nedrží pohromadě. Přičtěte si debilní dialogy a protože jde o film pro děti tak i odpudivý dabing a už si dokáže udělat obrázek taky. PS. Pokud někdo natočí čtvrtý díl určitě na něj koukni, ne že by mě to mělo v příběhu nějak posunout, ale prostě jenom ze zvědavosti jak to bude vypadat když vyškrtnou všechny zajímavé postavy.

Torchwood (2006) (seriál)

Bez mučení přiznám, že jde o jeden z nejzajímavějších seriálů, které jsem kdy viděl. Bez mučení přiznávám, že všechny 4 série jsem zfouknul opravdu rychle a bavil jsem se u každé neskutečně. Torchwood by se dal popsat asi jako velice syrová a drsná podívaná. K dnešnímu dni jsem viděl všechny 4 série a co se mě týče, každá následující byla lepší a lepší. Nebudu se příliš rozepisovat co se dělo v každé sérii, pár komentářů na toto téma se zde už nachází. První dvě série se od dalších dvou výrazně liší. Sází se na epizodičnost s náznakem většího tajmena na pozadí. Je nám představen celý tým ze kterého máte pocit, že je to nejméně kompetentní skupina, která může vést takové zařízení, ale přesto dokáže překvapit. Samotní hrdinové jsou výborní, charaktery a motivy vykresleny dobře a vzájemná interakce je taky zajímavá. Přesto mi v prvních dvou sériích něco chybělo. Poté přišla série třetí která řeka jednu větu a to, serem na to pojďme to udělat líp a tak se i stalo. Prvně jsme se zbavili prakticky celého Torchwood týmu, což je u seriálu nevídané, a vydali se jinou cestou. Na mě tahle kombinace zapůsobila a výrazně mi snad vadilo jenom rozuzlení a závěr. Nakonec se dostáváme k sérii čtvrté, která se mě osobně líbila nejvíc. Torchwood byl vždy prezentován jako tým který řeší záhady celosvětového charakteru a teprve čtvrtá řada vás přesvědčí o tom, že tomu skutečně tak je. Samotný příběh má docela dost much a když se na něj zpětně podívám tak i rozuzlení přineslo víc otázek než odpovědí, ale i tak je na seriálové poměry výborný. Čtvrtá série utrpěla ještě jedním problémem a tou je financování. Chápu, že utáhnout takhle úzce profilovaný seriál není jednoduché a tak financování z druhé (americké) televize mě taky nepřekvapilo. Problém je v tom, že britové jsou na seriály čítající pouze pár dílu zvyklí, ale američané ne. Tady se to vyřešilo tak napůl, seriál se prostě a jednoduše natáhl tak o polovinu, čímž se nám rozrostl o pár vatou vyplněných dílů, které nikam nevedou. Se samotným koncem jsem měl daleko menší problém, než u řady třetí, přestože mi do hlavy vložil další otázky na které už odpověď nedostanu. Taky jsem si oblíbil nové hrdiny, ale i tak jsem uvažoval nad tím jak by situaci řešil původní tým. Každopádně pokud máte rádi scifi, nevadí vám jistá surovost a každopádně nejste sexuální puritáni tak je tenhle seriál určen přesně pro vás.

Captain America: První Avenger (2011)

Dostali jsme dalšího Marvel hrdinu a já musím říct, že mě bavil minimálně dvakrát víc než jeho nabušený bráška Thor. Je to poměrně k nevíře, že dva velice podobné filmy jsou tak rozdílné. Captain America mě bavil přesto, že jde o blockbuster úplně stejného kalibru jako Thor. Ani tady nebudete potřebovat mozek a mnohdy taky budete kroutit hlavou, ale kápo vás přesto vtáhne a určitě si to užijete. Kdybych měl na tohoto hrdinu kouknout z komixového hlediska musím říct, že přiběh jeho vzniku je pro mě velice poutavý, taky je to obyčejný člověk, který je jenom silnější a má možná rychlejší reakce a hlavně jeho kostým v tomhle filmu je jedním slovem baddass. Nejslabším místem na tomhle filmu je opravdu jenom ten přerod z malého ňoumy na superhrdinu, připomíná mi to podobně blbý přerod Thora coby blbečka na chrabrého zachránce světa. Když nad tím totiž začnete přemýšlet bude vám divné, že sérum nepřidává jenom sílu, ale taky skill jak se prát jak se vyhýbat ranám a tak podobně. Rogerse sice vidíme na bojišti, ale kromě toho, že je prezentován jako nejchytřejší ze skupiny vojáků tak po zručné stránce nevyniká vůbec. Kromě toho mi zde snad výrazně nevadilo vůbec nic, první část filmu má pomalejší rozjezd, ale čím víc se dostáváme ke konci je víc a víc akce. Takhle by měl film o komiksovém hrdinovi nějak vypadat. Ještě bych snad zmínil jednu věc která mě rozhodně nenadchla a to byly CGI efekty, ve filmu za takové prachy bych očekával něco víc než odfláklou představu. Na závěr snad malé shrnutí Captain America rozhodně nesahá tak vysoko aby překonal charismatického Iron Mana (první díl), ale na druhou stranu je mnohem lepší než vybředlý Thor. Pokud máte rádi filmy o komikových hrdinech kápo vás vtáhne a pro mě jde o jeden z filmů který by měl dostat asi tak tři a půl hvězdy.

Transformers 3 (2011)

Nikdy jsem nepatřil mezi fanouška filmů o transformerech a ani první díl jsem nehodnotil jako něco opravdu výjimečného. Připouštím, že to má slušné triky a akci, ale mě u filmu vždy zajímá hlavně příběh. Příběh je slabá stránka všech transformerů a třetí díl není vyjímkou. Je pravda, že oproti přepálenému druhému jsme se dostali o laťku výš, přesto se toho moc nezměnilo. Tenhle film rozhodně patří k těm lepším blockbusterum letošní sezony ať už si to přeberete jak chcete. Jinak není o tomhle filmu vlastně co říct, výměna Megan Fox za Rosie Huntington-Whiteley má prakticky nulový význam. Rosie hraje totiž druhé housle a pro samotný příběh má nulový význam, je zde hlavně aby nalákala mladé mužské obecenstvo, ale kdyby byla ze scénáře vyškrtnuta ani bych to nepoznal. Shia je klasický Shia a robori se taky nezměnili. Jednoduše je to přímočaré, na Shakespeara si to nehraje a vybuchují v tom auta, jako jednohubka dobré. Mno a hodnocení, je to lepší něž mizerná dvojka, ale horší než jednička, je to na hodně slabé tři hvězdy.

Muž, který obešel svět (2009)

Takhle by podle mě mělo vypadat opravdu dobré propagační video a Robert Carlyle výborný.

Pán kouzel (1995)

Jak to říct abych nepoškodil tenhle film, hmm nejlépe narovinu. Lord of Illusions si bohužel nedokázal udržet mou pozornost ani prvních 60 minut natož celý zbytek filmu. Na druhou stranu bych tenhle film nechtěl poslat do záhub takhle rychle. Ten příběh je docela dobrý a vývoj děje by mohl být i velice napínavý nebýt několika desítek minut hluchých scén. Je to vyloženě průměrný film který se může a nemusí líbit.

Záhada vyvoleného (2002) (TV film)

Ať chcete nebo ne tak vás tenhle film prostě nasere. Začněme tím, že stopáž filmu je naprosto zvrácená a příběh se často potácí v nudě. To že jde o televizní film a televizní look mě osobně moc nevadilo, ale ten příběh, ten příběh. V prvních 15 minutách se dozvíte, že existuje něco jako Ježíšovo video, následujících 160 minut trpíte a protloukáte se nudnou zápletkou s tím, že se něco dozvíte, mno a na konec se stejně prakticky nedozvíte vůbec nic. A když už na konec všichni ví jak to celé skončí jaký je význam pouštět se do té cesty znovu. Nevím, nápad mě zaujal, zpracování mi nevadilo ale vývoj mě fakt nasíral. Nějaké nelogičnosti a debilní dialogy zmiňovat nebudu, přeci jenom jde o německou nizkorozpočtovou produkci tak se nedají čekat zázraky.

Rituál (1973)

Někdy uprostřed filmu jsem si říkal jestli má být tohle nějaká parodie nebo snad pokus o muzikál. Někdy uprostřed jsem si taky říkal, že přes tři hvězdy tohle nepůjde, ale závěr to naprosto zachránil a docela mě překvapil, i když se dal podobný zvrat čekat o prvních minut (to že z ostrova neodjede jsem tak nějak čekal od začátku). Přesto hodně napínavý film, který ve mě vzbuzoval různé pocity.

The Girls Next Door (2005) (pořad) odpad!

Chcete mi říct s vážnou tváří, že tohle je schopen někdo sledovat 4 serie, nebo kolik to už vlastně má? Připouštím viděl jsem jenom 3 díly a chce se mi zvracet. Osudy Hugh M. Hefner a jeho tří a někdy i více holek. tohle je prostě zvrácená show ve které se jednak neděje vůbec nic a jednak se tlachá o naprostých kokotinách. To, že prakticky všechny ženské v tomhle pořadu moc inteligence nepobraly raději ani nezmiňuji. Všechno se to točí kolem neustálých party, focení a užívání si evidentně velkého množství peněz. Prostě pořad který vás okrade o několik bodu IQ. Připouštím že na ty ženské se kouká dobře, ale poslouchat cokoli co řeknou to už je utrpení. Tohle si nic jiného než odpad jednoznačně nezaslouží.

Blesk (2011)

Nejspíš jste ten příběh už viděli mockrát, přesto má tahle "verze" něco do sebe. Mimochodem Blitz je zahraný opravdu skvěle, už dlouho se mi tak nějaký záporák nehnusil.