Frozen (2010)

Bavil jsem se, ale to hlavně z důvodu, že jsem od toho filmu neočekával vůbec nic. Klasický survival thriller plný naprosto očekávaných situací a zvratů. Co na to říci, prakticky vše co se na lanovce událo se dalo tak nějak očekávat. Jenom by mě zajímalo pár věcí, kdo dneska jezdí na sjezdovce bez mobilu? Jak je možné, že v zimní sezóně lyžařské středisko jede jenom o víkendu? Kde se tady proboha vzali vlci (mám za to, že jde o plachá zvířata a útočí jenom v krajní situaci)? Proč proboha nekřičeli trochu víc mi taky není jasné, nevěřím tomu, že by toho rolbaře na sebe neupozornili. Proč si skákající hrdina nepomohl tím, že si udělal z věcí alespoň nějaké lano po kterém by se přiblížil k zemi? Jak se hlavní hrdince podařilo upustit na zem rukavici taky nechápu. Proč hlavní hrdinové na lanovce sedí s odhalenýma bundami a nezapnou je co to dá, taky nedává smysl. Od kdy je železné lano ostré jako žiletky a jak je možné, že prořeže evidentně naprosto kvalitní rukavice asi po prvním metru lezení? Taky mám takové tušení, že amíci asi neví jak se posouvat po laně, už vidím jak to ten borec těch 20m jenom ručkuje, proč se nezaháknul nohama? Utržení lanovky, respektive praskající železné lano mě taky dokáže solidně naštvat, nehledě na to, že lanovky jsou fakt ve špatném stavu, i kdyby na té lanovce nezůstali tak vlastníci měli zaděláno na problém. Krvěžízniví vlci zabijou všechny a na tu holčinu se vyprdnou? No tak když už nastíním svět kde je tohle možné, tak poslední připomínka je přesto jasné WTF. Podobných věcí by se našlo spousta, ale přesto se to zkousnout jako odpočinkový film dá.

Viděl jsem ďábla (2010)

Filmů o pomstě poslední dobou nějak přibývá, že by nový trend? Přesto i tento je poměrně slušně natočený a zahraný. Příběh nijak nevybočuje z žánru a veškeré zvraty tak nějak čekáte, přesto film překvapí. Jsem rád, že není použito příliš brutality, jinak řečeno brutality je tu dost, ale na některé rádoby americké filmy je to ještě v rámci mezí. Snad jenom ta stopáž mohla bát tak o 30 minut kratší.

Mezi vlky (2011)

Nevím za co má Joe Carnahan vlky, ale jestli si myslí, že se chovají jako stádo tygrů tak se šerědně plete. Přesto je tenhle film docela napínavý, i když se jistých WTF momentů, a že je jich skutečně dost, nabažíme do sytosti.

Touha po pomstě (2010)

Zajímavý horor u kterého i pro svůj námět oceňuji jistou zdrženlivost. Násilí není úplně na první místě a je čas i na pocity hrdinů. Co člověka ale namíchne je onen zvrat který si tvůrci klidně mohli nechat pro sebe. Nějak mi totiž uniká jak by to ti dva manželé mohli přehlédnout. Přesto hodnotím kladně, protože jsem už párkrát uvažoval nad tím, proč jsem ještě nikde podobný námět zfilmovaný neviděl. Přesto slabším povahám nedoporučuji.

Láska a jiné závislosti (2010)

Pokud jste si někdy přáli vidět nahou Anne Hathaway tak tohle je film přímo pro vás. Jinak tahle romantická komedie nevybočuje z řad průměrnosti. Zápletka je tuctová a takzvané zvraty, které vytušíte asi v prvních 5 ti minutách filmu, nikoho neoblbnou. Přesto se mi tenhle film víceméně líbil, za což v tomhle případě můžou pouze a jedině herci. Podobné tuctové romantice bych obyčejně jinak nedal víc než dvě hvězdy.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Když jsem viděl Dvě věže poprvé, bylo mi 15 let a já tenhle příběh dokonale nechápal. O téměř 10 let později jsem konečně zjistil co bylo myšleno těmi dvěma věžemi. Kvalitativně jsme na tom podobně jako u prvního dílu. Vizuální stránka je opět výborná a samotný příběh nenudí. Problém příběhu Dvou věží je ale ten, že neuvěřitelně natahují děj aniž by nějak výrazně ovlivnil dění. Připouštím, že to není až tak kritika filmu jako spíše předlohy. Samozřejmě bitvy jsou epické, ale čím bitva o Helmův žleb skutečně příběhu přispěla mi uniká. Druhý díl se v samotné trilogii dá skutečně vynechat a až na to, že v posledním díle nebudete znát některá jména to opravdu nevadí. Proto v rámci trilogie dávám o hvězdu méně. Hodnotím jako průměr, ale v rámci trilogie, v porovnání s jinými fantasy filmy rozhodně překonává kde co, tak se nenechte zmást mým hodnocením.

Ledová smrt (2006)

Zajímavá vyvražďovačka, která hororového veterána nepřekvapí prakticky v ničem originálním. Máme tady opět stupidní bandu lidí na horách, mimochodem záběry na krajinu jsou vynikající, která se nechá jeden po druhém masakrovat. A to je vlastně úplně všechno co o tomhle filmu lze říci. Nic vás nepřekvapí a příběh pokračuje přesně dle klasického schématu. Osobně bych dal hvězdy dvě, ale za prostředí o jednu více.

Nejnebezpečnější cesty (2010) (seriál)

Nikdy bych podobnou show nenazval dokumentem, to rozhodně ne, přesto je to zajímavá show. Stejně jako původní IRT se i Nejnebezpečnější cesty rychle okoukají, naštěstí má však první série jenom 10 dílů, tak to člověka tak rychle nenudí. Je fakt, že čím víc se opakují stejné cesty tím víc se opakují i komentáře řidičů. Naštěstí asi 5. dílem se změní i cesta, kterou musí řidiči projet a na chvíli to člověka zase popadne. Dost taky záleží který z řidičů je zrovna v záběru a s jakou situací se musí vyrovnat, ale střihači odvedli skutečně dobrou práci a z věcí, kterým bych osobně nevěnoval ani špetku pozornosti, dokážou vyždímat skutečně maximum. Přesto smekám řidičům poklonu, protože probojovat se šílenou dopravní situací v Indii je skutečně úctyhodné. Oproti originální IRT má tahle show ještě jednu výhodu, druhá série se odehrává opět jinde a tak zase na chvíli dokáže člověka zabavit. Druhou sérii jsem ještě neviděl, ale po první dávám tři hvězdy kvůli polovině napínavých dílů a polovině poměrně opakujících se. Uvidíme jak se hodnocení změní po druhé pokud na ni budu tedy koukat. Tak mám za sebou i část druhé série (asi polovinu) a upřímně řečeno nevím zda ji dokoukám. Druhá série se přesunula do Bolívie a změnila se tedy i trasa. Problém je to, že se změnila celá řada dalších aspektů. Bolívie už není taková díra jako Indické Himaláje a ztrácí tak na zajímavosti. Tím nemyslím záběry na krajinu, které jsou stále neuvěřitelné. Nicméně řidiči už mají svoje parťáky, takže žádné spottery, kteří téměř nemluví anglicky. Taky dostanou poměrně nové náklaďáky a ne rozpadající se kus šrotu jako v Indii. Tím jsme ochuzeni o celou řadu zajímavých situací. Zatímco v první sérii jsme byli svědky nejenom zajímavé interakce s prostředím, lidmi a technikou, tak v Bolivii nic takového není. Čímž se z této série stala naprosto nudná zábava ve které se neděje nic jiného než převáží zboží z bodu A do bodu B, sice po nebezpečné cestě, ale to je asi tak vše. To, že druhá série je taky o pár dílů delší jenom toto utrpení zvyšuje. Co mě ale vytáčí v druhé sérii úplně nejvíc jsou v řidiči. Samozřejmě vrátila se celá původní parta a teď budu trochu spoilovat. Nevím zda to bylo nahrané nebo ne, ale spíše bych řekl, že ano. Kromě Lisy totiž hned záhy odstoupí veteráni, přestože k tomu nemají skoro žádný důvod. Cesty nejsou tak hrozné a na Indii to skutečně nemám, tak je mi záhadou co je tak zlomilo. A potom tu máme nové řidiže, je tu Hugh (kterého známe z IRT) což je řidičské prase s naprosto tupýma hláškama, který se hlavně snaží zviditelnit. Potom tu máme novou partu Tima a Tina. Tino je asi Mexičan, takový normální típek ale za parťáka má Tima což je exhibicionistický hovaďák, jehož jediná úloha je dělat krávoviny a být co nejvíce na kameře. Poslouchat jeho životní pravdy je taky vyloženě utrpení. Potom je tam ještě jeden nový, kterého jsem si ani nezapamatoval. Takže máte pouze dva lidi na které se dá dívat je to Lisa a Tino, což je sakra málo. Taky mi neskutečně leze na nervy jak si řidiči neustále stěžují. V jednom díle jim zapadne truck do bláta a to řidiče tak namíchne, že chtějí s pořadem seknout a nakonec Rick s tím taky sekne. Jestli se takhle chovají všichni truckeři v americe tak to potěš. Mno nebudu to prodlužovat, druhá série je jednoznačně průser a jestli jsem se u první bavil skvěle tak druhá to nemůže už zabíjet více. Bohužel si toho nejspíše všimli i producenti a tak 90% všech situací působí skutečně nahraným dojmem a řekl bych, že taky jsou. Jestli na tohle někdy někdo bude koukat tak to ukončete první sérií, druhá za to nestojí. Hodnocení nechám na třech hvězdách a druhou sérii budu osobně ignorovat.

Miami Vice (2006)

Co na to říct jiného, než, že se mi tahle akční jízda líbila. Jasně je fakt, že ústřední dvojice si hraje na machry přes všechno a některé scény jsou tak vyloženě over the top. Další chybu bych viděl v postavě Isabelly, která je celou dobu víceméně jednou z hlav zločinecké organizace, ale nakonec se z ní stane utlačovaný andílek, který za nic nemůže. Tohle je věc která mě na filmech vadí nejvíce, přerod postav, který nemá dostatečné opodstatnění, kdy si stejně řeknete co by ta postava dělala v budoucnu. Tohle platí právě pro Isabellu, ta se samozřejmě vrátí k zločinu protože nemá důvod toho nechat, ale to už se do toho vrtám až moc. Tenhle film rozhodně není dokonalý a chraň bůh jestli některé policejní akce byť jen zdánlivě připomínají to co zde hrdinové ukazují, ale bojové a akční sekvence vypadají dost reálně takže u mě plus. Sklíčenost postav, kteří si nehrají na Ramby, na mě taky zapůsobila a vůbec celkový dojem z filmu je pozitivní.

Dead Man Running (2009)

Zábavná parafráze na všechny ty loupeživé gangsterky, tak nějak by se dal popsat celý tento film. Samozřejmě pár lepších už tady máme od mnohokrát zmiňovaného Guye Rithieho, ale liší se tenhle film až tak moc? Odpověď zní ne. Samozřejmě doplácíme na levnost a tak drazí herci nepřipadají v úvah, prachy jdou ruku v ruce s akčností a tak se zde rozhodně nedočkáte megalomanských přestřelek a válení se v kalužích krve. Dobré na tom je ovšem to, že tyhle aspekty pouze film zkrášlují, ale film celkově nevylepšují. A to je přesně to, na co naráží tenhle film. Příběh je taková klasická honička po penězích, ale sakra zábavná plná zajímavých postav a jejich vzájemných interakcí. Průhlednost děje je bohužel velká a nějakých velkých zvratů se nedočkáte, ba dokonce jedna scéna na psích závodech nádherně vyspoiluje celý závěr filmu. Přesto si myslím, že tenhle film si své místo najde a to hlavně proto, že těchhle gangsterek bývá poslední dobou míň a míň, což je škoda protože jde o ryzí lehce tupou zábavu plnou trefných dialogů a tvrďáckých hlášek.