Rychle a zběsile 5 (2011)

Vypněte mozky tady je potřebovat nebudete a pokud toužíte po čisté akční jízdě rozhodně jste nesáhli vedle. Co se akce týče filmu není co vytknout, rychlá auta, přestřelky a sem tam výbuch, znamenají akční říz který není ale úplně přehnaný. Co se příběhu týče jsme tam kde jsme byli a zázraky nečekáme, proto se na to v prvé řadě dá vůbec koukat. Jinak není co říct, pokud jste viděli předchozí 4 díly pátý vás nepřekvapí prakticky ničím novým. Jediné co mi vadilo byla závěrečná jízda se sejfem, která byla už přeci jenom trochu moc. Několika tunový sejf utáhnou dva sporťáky, ale když do toho samého sejfu napálí jiné auto stojí jako přibitý. Nehledě na to, že celá premisa tahání tohoto sejfu je naprosto mimo, holt v Riu mají asi nejrovnější silnice na světe jinak by to ani možné nebylo. PS. To trapné nakousnutí na konci titulků a možnost dalšího dílu si mohli odpustit.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Zábava to stále je, o tom žádná. To, že mi už Orlando Bloom lezl krkem taky nepopírám. Přesto těmhle pirátům chybí nějaký silný motiv který by mě donutil nad ním uvažovat trochu déle než pouze pár minut po představení. Jack Sparrow je pořád ten samý Jack, čímž chci říct, že je o zábavu postaráno, ale o žádný výjimečný díl se opravdu nejedná.

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Připouštím, že poslední díl jde zase trochu výš než díl druhý, přesto to na čtyři hvězdy není a na nejstaršího bratříčka už vůbec ne. Platí zde naprosto to samé jako u druhého dílu. První díl si užijete v plné parádě i bez dalších dvou, druhý a třetí bohužel tvoří ucelený příběh a jeden bez druhého prostě stát nemůže. A když na to přijde tak druhý ani třetí díl vlastně bez prvního existovat nemůžou protože hlavní zápletka už byla načrtnuta na začátku. A to je asi tak hlavní premisa, ono se toho moc nezměnilo, opět se rozvíjí konspirační teorie a dočkáme se závěrečného rozuzlení. Rozhodně se jedná o nadprůměrnou trilogii, která je zakončena víc než podařeně, přesto jímám jistou pachuť v tom, že první díl si někdy v budoucnu určitě pustím znovu, u dalších dvou už to tak jednoznačně nevidím. Vadí mi totiž naprosto odlišný přístup a příběh mi nepřijde zrovna ucelený.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Po výborném prvním dílu jsme dostali nemastné neslané pokračování kde se prakticky zahodily všechny zábrany a rozjela se konspirační teorie ve velkém stylu. Nevím kde na to Larsson přišel, ale v porovnání s prvním dílem mi dvojka přijde jako z jiného světa. Film sám o sobě je napínavý, ale známky výjimečného příběhu jsou tatam. Dalo by se říci, že se jedná o takovou méně akční verzi Bourna. Každopádně raději bych zůstal jenom u výjimečného prvního dílu, který nabídne mnohem víc schizofrenie a přesto dokáže existovat sám, než tuhle dvojku kterou si bez shlédnutí posledního dílu stejně moc neužijete.

Spoon vs. Spoon (2010)

No nenazval bych to plnohodnotným pokračováním ale pouze jakýmsi bonusem k původnímu kraťasu. Kromě tohotokousku už existují i další řešení které lze shlédnout na youtube. Každopúádně nelze to hodnotit jako samostatný kraťas protože bez jedničky to prostě na ničem nestojí, přesto dokáže tenhle bonus potěšit.

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Z celé série Neporazitelný asi nejlepší díl. Od příběhu se již tradičně moc čekat nedá, přesto je nejlepší ze všech tří filmů (i když je skutečně průhledný do nejmenších detailů). Každopádně v tomhle díle nás konečně čeká i dostatečné množství akce a zvláště pak bojové choreografie. Smůla je jenom ta, že aby člověk pochopil dění v třetím díle musí být seznámen s dílem druhým který rozhodně tak zábavný není.

Smrtící válečníci (2009) (pořad)

Tak upřímně řečeno tenhle pořad je u mě co se hodnocení týče velkou záhadou. Tak za prvé je to hrozná hovadina. Samotný pořad je opravdu špatný a celá show je opravdu mimo realitu, oproti tomu kouká se na to docela dobře, když už vstřebáte, že je to blbost. Tak začněme samotnou premisou, jsou proti sobě vždy postaveni dva protivníci a tým "odborníků" rozhodne kdo je lepší. Takže se nejdříve zastavme u tohoto týmu (s dalšími řadami se tým nepatrně mění, zabývejme se pouze tím prvním). Takže je tady chlápek co má černý pásek v karate, jeho jediná úloha je moderování pořadu a s úžasem sledovat jak jsou ničeny plastové figuríny. Potom tady máme doktora, který rozhodne jak jsou jednotlivá zranění smrtelná. Řekl bych naprosto zbytečná postava, vždycky přijde k figuríně a udělá WOW ten je jednoznačně mrtvý (99% případů). A potom tu máme IT odborníka, který nahází výsledky do programu spustí 1000 simulací a řekne vám kdo zvítězil (od svých kolegů údajně počítačový genius, holt asi mají v USA nízké standardy). Mno řekněme si upřímně odbornost odborníků je asi taková jako kdyby vám uklízečka počítala daně. Budiž mno a potom k hodnocení jednotlivých soupeřů. Co je opravdu špatně promyšlené je způsob vyhodnocování výsledků. Vezměme si jednu z prvních epizod kde se porovnává například Apač proti Gladiátoroví a postaví se tváří v tvář proti sobě. Už samotná myšlenka je špatná Apač vždycky útočí ze zálohy a gladiátor by si ho nejspíše vůbec ani nevšiml (smutné je, že to dokonce sami zmíní, ale nakonec se na to stejně nebere ohled). Podobně je to s vojevůdci například Napoleon proti Washingtonovi. Napoleon vojevůdce s tisíci vojáky jehož cílem bylo dobýt území, proti Washingtonovi, který se svou hrstkou vedl spíše partyzánské útoky s cílem maximálně znepříjemnit protivníkovi postup. Mno a takových epizod je zde celá hromada, takže co člověka napadne jako první je, že se rozhodně nehodnotí taktika a v takovém momentě ztrácí celý koncept minimálně z 50ti procent smysl. Mno na druhou stranu, když tohle zkousnete a řeknete si, dobře neporovnává se taktika ale zbraně (kde postrádá smysl zda je to Apač proti Gladiátorovi, nebo Mickey Mouse proti kačerovi Donaldovi se stejnými zbraněmi), tak se tyto zbraně porovnávají tím nejhorším možným způsobem, kde jednotlivé výsledky mají nulovou výpovědní hodnotu a jsou minimálně diskutabilní. Když se porovnávají dvě zbraně tak to zpravidla (99% málokdy je to opačně) vyhraje ta, která způsobí větší škodu Například maorský obušek proti šaolinským bodcům. Mno a jelikož jednou ranou obuškem figuríně utrhne půl hlavy a bodce udělají jenom pár dírek tak samozřejmě obušek vyhrává. Další věc co stojí za komentář je způsob porovnávání. Já kdybych porovnával zbraně tak je porovnávám na stejných cílech. Tady to funguje jinak, nejlépe se to dá popsat na dílu Green Baret vs. Spetznatz kde se porovnávají dva granáty. Granát Spetznatz se hodí do pračky (údajně se tím simuluje auto obklopené civilisty) a granát Baretů se hodil mezi figuríny. Mno a protože ten od Baretů udělal větší bum tak vyhrál. Ale když už bych pominul i to tak jsou zde ještě další podivnosti, ony se totiž vlastně ani nezkoumají zbraně jako spíš osoby, které s nimi zachází. Třeba ten díl s Barety kdy se střílí se dvěma pistolemi v noci a s noktovizorem. Protože se tipek od Spetznatz trefil vícekrát (nebo blíže) tak jejich pistole je prostě lepší. Podobně tam testují odstřelovací pušky kdy ta od Spetznats se trefí o 3cm mimo požadovaný cíl, výsledek zní, puška od Spetznatz není dostatečně přesná (a to nezmiňuji, že střílí tak na 20m a hlavně se chvástají jak se trefí klidně na kilometr). Takže otázka zní co se v tomhle pořadu vlastně testuje? A když už se testuje, tak jaké z toho jsou výsledky. Protože naše banda odborníků z toho sestaví tabulku jakýchsi čísel, které se prdnou do počítače (IT specialista je hodí do programu, mno programu hodí je do Excelu) a ten nám vyjede výsledek kdo vyhrál (o to jak se ty výsledky počítají, nebo jaký je algoritmus jsme samozřejmě ochuzeni, na to aby ten algoritmus bral v potaz taktiku můžete rovnou zapomenout). Takže máme vlastně show kde jsou dvě bandy lidí a navzájem se přečůrávají s výsledkem, který si můžete vyloženě vycucat z prstu. Tomuhle pořadu nemůžu ale upřít jednu věc. Člověka rozhodně navnadí, aby si vyhledal informace sám a vytvořil si vlastní názor (takže vlastně vzdělává). Ještě jsem se nezmínil o simulaci boje na závěr, kdy v živé akci proti sobě nastoupí oba protivníci s předloženými zbraněmi a navzájem si dají po tlamě. Tyhle sekvence jsou docela v pohodě a jsou asi tím nejzábavnějším z celé show (a to je hlavně ten důvod proč je tento pořad přes negativa zábavný). Nicméně ne všechny akce jsou zrovna povedené, když proti sobě nastoupí "armáda" pěti mužů Napoleona proti pěti od Washingtona tak je to vyloženě komedie. Nejlepší je vždy první záběr jak jeden z těch dvou si jde nevinně lesem zpozoruje protivníka s výraze a do prdele a pustí se do sebe. Takže co je vlastně na téhle show tak zábavné? Odpověď je jednoduchá, tenhle pořad je tak špatně vymyšlený (a vůbec špatný) až to člověka baví sledovat. Jsou zde takové kixy, které nemají s nějakými vědeckými postupy vůbec nic společného a to je celé gro tohoto pořadu. Ano je to hovadina jako vrata s nulovou výpovědní hodnotou, ale právě proto se na to kouká docela dobře a v momentě když si člověk říká, mno to si snad dělají prdel se z toho stává zábava největší. Sledování s kamarády je v tomto případě zcela nutností protože se to dostává do zcela jiné dimenze. Když tak koukám na ten text co jsem napsal vidím místo komentáře kratší slohovou práci a proto to raději ukončím. Je zde celá řada dalších aspektů, které by chtělo zmínit, ale myslím, že jsem dostatečně vystihl to o čem tahle show vlastně je (mno vlastně není).

Vraždy podle Jidáše (1999)

Je to solidní vykrádačka Sedmičky, přesto jde o zábavnou podívanou. Pořád tak nějak jsem tušil kam se bude děj ubírat, přesto mě to poměrně bavil a ačkoli si to už asi nikdy nepustím bylo to svým způsobem docela poutavé. Mno nepochopil jsem asi jenom poslední minutu filmu, která byla prostě zbytečná. Mimochodem tenhle film vás rozhodně nenaučí věřit soudnímu systému v USA. Teď přijde drobný spoiler, když se před soud dostane samotný vrah (a všichni to o něm ví) tak ho soudkyně pro nedostatek důkazů propustí. Mno a večer má na stole o 3 vraždy více. Být tou soudkyní tak se na místě zastřelím. Každopádně dost spoileru a pokud nemáte večer na co kouknout a máte rádi kombinaci horror/thriller tak tohle je příjemný tip.

Princ a pruďas (2011)

Mám li být upřímný, čekal jsem opravdu něco jiného, za to je třeba zatleskat střihačům traileru. V prvé řadě je třeba říct, že jsem čekal něco ve stylu hry hodný a zlý polda. Mno abych to zkrátil oba princové jsou pěkní úchyláci. Mno a to se pojí hned se vším ostaním. O hodně nekorektní humor je dostatečně postaráno a naprosto perverzní situace střídá naprosto perverzní situaci. Jinak řečeno je to zábavné tak akorát, ale čekal jsem víc. Když se na plátně potom objeví postavy jako Moudrý čaroděj, nebo Minotaurus tak už to bortí mýty úplně. Každopádně člověka zabaví, ale nejlépe sledovat ve skupině kamarádů a pivem v ruce. Vyloženě k tomu filmu nemám co dodat, na nic si to nehraje, už v prvních minutách naznačí jaké to bude a drží se toho až do konce. Někomu se to líbit bude a někomu zase né, ale určitě to na jeden večer zabaví. Mimochodem Portman je kost. A nezapomeňte: Magie blbečku!

French Roast (2008)

Pěkný a poučný kraťas. Přesto jsem už viděl řadu lepších.