Vetřelci (1986)

Vetřelec je sice lepší, ale to už bývá u sérií pravidlem. Zvlášt mě pobavilo, jak Cameron aplikoval podobné věci jak sem, tak do Terminátora (v jedničce je stroj zlý, ve dvojce pomáhá...) ...

Tenkrát v Americe (1984)

Viděna rozšířená verze, a nechápu jak se mohl "základní příběh" vejít do těch 139 minut normální verze. Mě ty téměř čtyři hodiny utekly celkem rychle a nechtěl jsem, aby film skončil.

Tahle země není pro starý (2007)

Skvěle zahrané hlavní postavy, nejlepší Josh Brolin. Taková pěkná, táhlá potyčka, při které jsem se stále snažil odhadnout, nakolik je jeden ze soupeřů schopný vyřídit druhého. Brolinův konec je hodně nečekaný a hodně drsný, bez patosů a film pro něj nedává zvláštní místo - zobrazuje ho jako běžnou událost, jen tak mimochodem. Potěšil mě Woody Harrelson, dobrá naivka :-) Film vede trochu k zamyšlení o šíření zločinu, který vůbec nemusíme aplikovat pouze na jižní Texas, téma je stále aktuální, ale jestli to měl být hlavní úkol filmu, zrovna na výbornou se to nevydařilo. Přesto nemůžu jinak, než dát plný počet.

Avatar (2009)

Bavím se nad naprostou většinou lidí, kteří dávají Avataru vysoké hodnocení. Cameron popisuje soužití s přírodou a lidi mu to žerou. Všem se to hrozně líbí, ale hned po odchodu z kina zajdou do McDonalda a KFC, obaly a kelímky potom pohoděj na chodníku a pak dojdou do svého paneláku, ve kterém házej všechny odpadky do jednoho pytle a druhej den jedou do práce autem půl kilometru. Vždyt popularita tohoto filmu jasně ukazuje, jací jsou lidé pokrytci. Tolik k postřehům z ČSFD. Ohledně filmu samotného, opravdu nemám rád když je téměř vše počítačově vytvořené, stokrát radši se projdu po lese, než koukat na tohle (což ti panelákoidi nemůžou). Když film ztratí vše, co dělávalo film filmem - kvalitní herecké výkony, propracovanost postav, atmosféru, konflikt postav, příběh a zvrat v ději - dopadne to takto - nejúspěšnějším filmem všech dob! Opravdu, tady se tak krásně jeví to lidské pokrytectví a ta naše tupost. Podívejte se na všechny ty starší, nesmírně silné filmy s kvalitními herci - jaké mají hodnocení a co ve vás zanechají. Srovnejte to s Avatarem, který stál x milionů a je na jedno použití a zapomenutí, a i to, co se vám v něm napoprvé líbí, nevytvořil režisér, kterého kvůli filmu chválíte, nýbrž lidi od efektů. Nechápu, co to Camerona popadlo, hold stejně jako moc korumpuje, prachy degenerují či co? PS: Bude i Avatar 2 a 3, jo? Užijte si to ...

Apokalypsa (1979)

Naprosto jiný pohled na válku, než v Četě, která působí tak nějak reálněji, ovšem zde jsou naprosto krásně, mistrně vyladěné vizuální scény jako příjezd kavalérie. Naprosto nejdokonalejší z nich je hned první záběr celého filmu, který mě zasáhl a pořád mě nutí o něm přemýšlet. Druhá stránka filmu je jeho hloubka, filozofie, cesta jednoho vojáka od scvrkávajícího se pokoje, skrz běžnou válku po její nejhrůznější následky, šílenství a konec inteligentní kultury, chaos. Od Apokalypsy jsem čekal hodně a dostal víc, i když něčeho jiného. Prodloužená verze je naprosto dokonalá a přinese vám depresivní atmosféru, která vás neopustí ještě pár dalších dní.

U pokladny stál... (1939)

To je něco nepopsatelného .. a nebo jo, stačí jen "nejlepší Burian" :-) A s rukami sepjatými .. kudlanky nábožné.

Pahorek (1965)

Divím se, že tehdejší doba umožnila vznik filmu, který tak surově zobrazuje sprosté zacházení s vězni, s hlavní postavu zahranou výborným Seanem Connerym, který se snaží vnést do onoho vězení, světa poslušnosti a absolutní a nesmyslné morálky, trochu lidkosti. Skvěle kontrastující jednotlivé postavy jsou sílou tohoto mistrovského kousku.

Crash (2004)

Velmi dojemný a zároven děsivý film o střetu kultur, názorů a zvyků.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Myslím, že kvalita postupně malinko klesala .. ovšem přesto se jedná o legendární seriál, jehož některé díly jsou téměř geniální (Henryho dubový stůl ...). Také jedno z mála z čehokoli z Korejské války :-)