Inspirace (1949)

Není to jen sklo, jež stojí za odzbrojující křehkostí díla. Díla, jež říká tolik o autorově pokorné duši a nezměrné imaginaci! Pro to, co vám vstoupí do duše při shlédnutí Inspirace, neexistuje slovo! A je to krásné!

Divoch (1975)

Řekla bych, že je to film trošku ujetej, ale taky velmi nenápadný a skromný. Hrdinové se chovají nepochopitelně a tvůrci se nad tím vůbec nepozastavují! Místo toho nám servírují scény, které zdánlivě nic neříkají. Ona je místy na facku, on hrubián. Ale přece to funguje. A pod tou ulítlou slupkou jsou citlivé bytosti. Jejich pouto je nepochopitelné, ale je tam. Nevyřčené, ale silné tak, že se dá takřka nahmatat.

Jenny, doktorka letounů (2011) (TV film)

Mám velmi ráda netopýry, kaloně, letouny. Jsou neprávem opomíjení (přitom hrají tak důležitou roli při rozmnožování rostlin a likvidaci hmyzu) a strašně roztomilí. Taky obdivuji každého, kdo je péči o druhé ochoten obětovat část svého pohodlí. A o tom (a taky o australské přírodě a chodu záchranné stanice a dobrovolnících) je tento báječný dokument.

No (2012)

Tvůrcům se pozoruhodně podařilo navodit ducha, barvy a detaily doby. Tak, že to skoro bylo jako dobový dokument, tak, že mi to připomnělo éru dokonávajícího komunismu u nás.

Kód Enigmy (2014)

Jeden z těch nemnohých filmů, co ještě dlouho po shlédnutí rezonují ve vašem nitru. Velmi silně, velmi krásně a velmi smutně.

Snila jsem o Africe (2000)

I když mi to místo přišlo jako nepovedený remake Vzpomínek na Afriku, i když ústřední dvojice zdaleka nedosahovala hereckých kvalit ani síly charakteru Karen a Denise, něco z Afriky na mě dýchlo a kupodivu to nebylo záběry africké přírody.

Arthur (1981)

Doteď si nejsem jistá, co si mám o tomto filmu vhodném jako skvělá kulisa k žehlení, myslet. A přece hodnotím vysoko. Za naprosto ojedinělé až výstřední postavy (hlavní dvojice, sluha, tetička), které nejsou ani hezké ani příliš blízké, ale tím, že se nebojí ukázat svou divnost, si získají vaše sympatie. Ono romantický hrdina, co je většinu filmu totálně namol, je dost silné kafe. A ještě se smíchem Oldřicha Kaisera, to stojí za to vidět.

Romeo musí zemřít (2000)

Na tomto filmu mi kupodivu nevadí herci, jejichž síla nespočívá v herectví (s výjimkou skvělého výkonu Delroye Linda, který hraje otce hlavní hrdinky), ani jednoduchá zápletka znesvářených gangů a předvídatelnost děje. Bojové umění ve filmu má silný potenciál okouzlit. Tak zásadní problém je ten, že zatímco se mělo napětí stupňovat a za rozuzlením člověk hledá něco víc, nedostane víc než scénář hozený do koše a velmi schématické zakončení. Na druhé straně oceňuji naopak velmi nevtíravou podobu love story!

Hořící Mississippi (1988)

Jsem ráda, že tento film připomínající temnou stránku americké historie vznikl a že ukazuje věci v tak nelichotivém světle. V kombinaci s akční zápletkou a prvotřídními hereckými výkony to z Hořící Mississippi dělá velmi dobrý film.

Jeden musí z kola ven (2011)

Špionážní film postavený na skrytých úmyslech a mnohoznačných gestech přede mnou pomale odvíjel svou nit tak, že mnou některé aspekty zůstaly bohužel nepochopeny. Film mě však vtáhl do své podmanivé "šedohnědé" atmosféry tak, že se mi vlastně zalíbila i ta zdánlivá nuda a nezájem, jež se agentům zračí ve tvářích.