Sherlock Holmes (2009)

Nuda, neobratně přestrojená za křečovitě cool scény.

Prokletý ostrov (2010)

Bez toho konce, který mě chytil za koule, by to bylo za 4. Takhle nemůžu jinak, než 5*. Martin Scorsese je neoddiskutovatelně nejlepší současný režisér a DiCaprio urazil hoodně dlouhou cestu od Titanicu. Z kina jsem odcházel fascinován.

Vlkodlak (2010)

Klady? Krásně temný staroanglický sychravý look, místy děsivá atmosféra, krvavé scény, velmi slušní herci, pěkně nehollywoodský konec (čekal jsem, že budou žíť šťastně až do smrti). Dost mi to připomínalo Sleepy Hollow. Tak proč jenom tři hvězdy? Protože scénář byl opravdu chudý, dialogy vesměs blbé a chování jedinců mnohdy nelogické. Holt kde není z čeho stavět, ani Hugo nezachrání. PS: Předfilm byl fakt vrchol stupidity a ti blbečci z Aera si každých pět minut chodili pro pivo. A za dveřmi ještě svítí asi dvěstěwatová halogenka. Nicméně luštěla potěšila. 6/10

Malý Herkules (2009) odpad!

Skvěle jsem se u toho bavil...úžasný scénář, strhující atmosféra a dokonalí herci.

Avatar (2009)

So, here it is. Nejprve zápory, což je věc, která mi leží v hlavě nejvíc. A začnu od toho nejmenšího: jak už tu psali jiní uživatelé, hudba byla dost fádní. Neříkám, že byla vyloženě špatná, ale k filmu, jako je Avatar, bych čekal nějaký geniální ústřední motiv, nebo alespoň opravdu silný základ. Bohužel, nic z toho se nekoná. Dalším a největším záporem je ta zatracená předvídatelnost. Film je velmi dobrý, ale mohl by být vynikající, kdybych nevěděl, jak to celé dopadne, už o přestávce (což je mimochodem věc, která mě řádně namíchla, dokonce víc než lidi, trousící se na promítání deset minut po začátku filmu). K těm klišé...no, zas tak hrozné to nebylo, a i když i tady byly špatné momenty (predátor, nabízející svezení, namátkou), dají se s přehledem odpustit. Už jsem si říkal, že s tou zelenou agitkou to byl hype, ale nakonec tam zaznělo něco jako "zlí lidé si zničili svojí planetu, a protože už je nebaví střílet po sobě atomovky, jdou zničit tu vaší"... kdyby si tuhle větu Cameron odpustil a zůstal víc v té racionální rovině (firma chce vaši půdu + kladete odpor? = merciless extinction), bylo by to daleko lepší. Další error byli ti dva jezdci, shánějící klany, jak klušou po poli a Sam Worthington, ze šutru přehlížející svá vojska. Proboha, proč? To Cameron neviděl LOTRa, nebo to udělal schválně? Jedna věc je odkaz na film, zcela jiná věc je jeho kopie. Ve výčtu záporů pomalu končím a dostávám se k tomu, který mi vadil nejvíc. Tohle je ale osobní. Konec filmu....byl dobrej. Ale mohl být mnohem lepší a stačilo málo. Chápu, že konzumní divák musí dostat své, ale ... kdyby film skončil tím Worthingtonovým "Whatever happens today, there will be no more Jake Sullivan. Klapka.", sedělo by mi to mnohem víc. Přinutilo by mě to celou cestu domů a další týden přemýšlet, jak to nakonec dopadlo. Takhle je to uzavřený a šmytec. Škoda. Možný závěr bez happyendu: Jake Sullivan vyhání lidi, potud stejné. Neexistuje však žádný rituál přenesení mysli, a tak Jake naposledy ulehá do stroje, aby se stal na posledních pár hodin sám sebou, než mu dojde kyslík/energie/whatever. Na'avi mu staví sochu z živých stromů a stává se legendou mezi jejich lidmi. Konec.Tak, teď ke kladům: Pandorra je neuvěřitelně fantaskní, úžasná, dechberoucí, Na'vi skvěle šelmovití, zčásti zvířata, až na vyjmenované nedostatky je film inteligentní, vtípky opravdu vtipné (cvrnkání do medúzy, tahání za slipy, pistole na kolečkovém křesle :) ), technika detailní. Na detaily je v tomhle filmu vůbec myšleno (sundávání krytů ze sání helikoptér, Dragon apod.). O hercích se ani zmiňovat nebudu, minimální zde podaný výkon je velmi solidní. Na závěr zde vybleju jedno moudro, na které jsem před chvílí přišel a za kterým si stojím: ta masivní reklama a zvláště trailer, tomuhle filmu dost uškodily. Kdybych šel na Avatara s prázdnou hlavou, nečetl recenze, komentáře a neviděl trailer, byl bych unešen. Takhle jsem jen příjemně překvapen. Revoluce? No fuckin' way. Zasloužené čtyři, ale víc ani ťuk.

Stav milosti (1990)

Lehkce nadprůměrná gangsterka s vynikajícím Garym Oldmanem, skvělým Pennem a tentokrát pouze dobrým Harrisem.

S čerty nejsou žerty (1984)

Bezesporu nejlepší česká pohádka. Ano, Jeho Jasnosti, navrhuji ho zavřít na doživotí, do konce života. A! Ztrátu majetku. Spravedlnost je spravedlnost." :))

Hanebný pancharti (2009)

Všichni, až na Landu mají hrozně málo prostoru, zvlášť Bastardi sami. Pitt nevýrazný, děj plochý, hudba mohla být lepší. Některé scény jsou samozřejmě vymazlené a potěší. Nelogičnosti zamrzí (opilí vojáci ve sklepě mají tak najednou po ruce pistole a přesnou mušku). Nejvíc mi asi vadilo to tak proklamované zabíjení nácků, ve kterém si Tarantino libuje - ne že bych měl rád nacisty, ale vraždit obyčejné vojáky ze zálohy a pak se nad tím usmívat, jako že je to skvělá věc...no, nevím. Kdyby alespoň vraždili gestapáky a SSáky. Tři hvězdy za vynikajícího Landu, Schweigera a Laurent.

Mlha (2007)

Celý film za 3,5, s tímhle drsným koncem rozhodně za 4. Jediné, co mi víc vadilo, byl fakt, že charaktery se ve vypjatých situacích chovaly někdy až krajně nepravděpodobně. Mám na mysli třeba to nesmyslné otálení v lékárně, plné pavouků. Mimochodem pěkně nechutná záležitost, hlavně pro mě, jako arachnofoba. Jsou dva typy lidí - jedni se v krizi zlomí, v panice začnou ječet, nebo ochrnou strachem, druhým skáče srdce čamrdáš, ale jsou vypočítaví, rychlí a reagují bezchybně. Tady všichni nebzepečí tak jakoby zkoumají, aby mu dali šanci je sežrat. Nicméně, mám rád survival horrory a tohle mě hodně potěšilo. Zvlášť ta fanatička, která asi zažila dětství v Jesus Campu. Tyhle lidi je potřeba umlčet co nejdříve.