Poslední skaut (1991)

Pár opravdu dobrých vtípků, ale jinak se film drží zaběhnutého scénáře 80. let...takže nuda.

Star Trek (2009)

Posádko pozor! Mluví k vám kapitán Pickard...chtěl jsem říct, mluví k vám člověk, který nikdy neviděl ani jeden díl ST, celá ta mytologie mu nic neříká a legendou tedy zůstal nepostižen. Do kina jsem tedy šel s čistým štítem (nikoli energetickým) a rozhodl jsem se k tomu přistupovat jako k obyčejnému sci-fi. Co k tomu tedy říct? Hned úvodní scéna filmu mi přišla dost vykonstruovaně útočící na city (dokážu pochopit obětování se pro rodinu, ale těžko můžu litovat charaktery, které znám šest minut). Samotný příběh je dost profláknutý, i když musím přiznat že se to tvůrci filmu pokusili zachránit hrátkami s časem. (zlý Romulan ze včerejska útočí na hodnou flotilu a planety dneška, protože jsme nezachránili jeho planetu zítra....když už jsme u toho, jak sakra starého Spocka mohlo překvapit, že vybuchující supernova pohltila Romulanskou planetu? Vždyť musel vědět o tom, že se to blíží...? Nelogičnost.) Happyend jsem čekal, patos naštěstí chybí. Nepotěšila mě ani snaha procpat do filmu hollywoodské trademarky na rádobyodlehčení děje (viz ten nezdravě zelený trpajzlík, jehož masku si asi Abrams v rámci úspor vypůjčil od George Lucase). K hercům - mezi posádkou chybí jakýkoli výraznější charakter, a i když např. Kirk se o to snaží seč může, stejně vypadá jak z reklamy na parfémy od Lacoste. Spock je o trochu lepší a Bana je všechny s přehledem strká do kapsy. Jaký z toho guláše vyplývá závěr? Alespoň tedy pro mě - průměrné sci-fi (už žánr tomu dodává váhu, protože sci-fi je "ohrožený druh", abych použil slova kolegy Blizzarda), průměrný děj, efekty dost dobré (aby ne), Banova loď vynikající. Chápu, že lidem, kteří na ST vyrůstali, spolu s nostalgickou slzou v oku zůstane i hřejivý pocit u srdce, ale mě to za pár hodin vyšumí z hlavy. 6/10

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Po chladných komentářích některých "kritiků" zde i jinde jsem nečekal mnoho...ale o to víc jsem obdržel. Velice důstojný prequel k X-Menům (přinejmenším stejně dobrý jako oni). Narozdíl od X-Menů zde neotravuje žádná trapná dětská love story a podobné úchylárny. Zuřivec Jackman i sadista Schreiber jsou výborní a v podstatě táhnou film. Poprvé za X-Mení filmovou historii mi nepřišli ostatní okrajoví mutanti samoúčelní (nejhorší to bylo v The Last Stand). Dialogy nejsou trapně předvídatelné a jsou více dospělé, zdálo se mi, že postavy na sebe reagují inteligentněji a není nutné jim všechno polopaticky vysvětlovat. Průlety historií byly vynikající, o tom by se dal natočit samostatný film. Nicméně, bylo to trošku zmatené a všechny souvislosti divák pochopí asi až při druhé projekci, nebo až zpětně při psaní komentáře :) Mohlo to být lepší, ale zklamání se rozhodně nedočkáte. Solidní 4 hvězdy.PS: Schreiber byl opravdu vynikající.

Marley a já (2008)

Not my cup of coffee....but hell.... quite good. Much better three stars.

Asterix a Olympijské hry (2008)

Tupost. Zprznění skvělého komiksu a animáku rádobyvtipným americkým humorem. Usmál jsem se jenom jednou - když jsem viděl závěrečné titulky.

La Bamba (1987)

Velmi dobrý film o Ritchie Valensovi, r'n'r hvězdě padesátých let. Větší část filmu zabírá vykreslování rodinných vztahů a jeho kariéra je tu spíše "na okraj", ale filmu to vůbec nevadí. Lou hraje skvěle - na odehrání mu z devadesáti procent stačí jeho image. Nezapomenutelný výstup s La Bambou, malu roli si tu střihli i Los Lobos s její původní verzí a patos na konci téměř není znát. Rock'n'roll žije vlastním životem a z tohohle filmu budete cítit jeho přítomnost velmi silně. 3.2. 1959 - The Day The Music Died....jaká škoda - tenhle hoch měl našlápnuto do hvězdné kariéry a nebýt jeho tak předčasné smrti, kdo ví, jakých skvostů bychom se dočkali? Ethernal shame.

Úsvit mrtvých (2004)

Pro mě velice příjemné překvapení, čekal jsem jen druhořadé béčko a on docela slušný survival horror. Jake Weber a Sarah Polley mají nad ostatními herci trochu navrch, ale i zbylý ansámbl hraje velmi slušně. Nejlepší postava filmu? Maniak Andy :) Určitě se nezapomeňte podívat i na závěrečné titulky.

Kontakt (1997)

Tak tohle je za pět, bez diskuze. Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem kdy viděl. Jodie Foster už v Mlčení Jehňátek dokázala, že je skvělá, ale tady hraje první housle. On mohl být Contact i dost dobrou temnější sci-fi bez "happyendu" (hrdina by umřela) a vyznění filmu by se neztratilo, právě naopak. Ale Zemeckis evidentně věděl, co dělá :) Lidstvo je vyobrazeno výborně pesimisticky (hlavně při kongresech a při průjezdu táborem, co se vytvořil v Mexiku) a já jsem rád, že jsme nikdy nezachytili žádné signály z vesmíru (nebo se o tom alespoň neví). Ta snůška náboženských fanatiků, dealerů, hlásačů tisíců pravd, válečných štváčů, lidí, co by se snažili na tom nahnat prachy, ego, nebo politický vliv, by úplně pohřbila jakýkoli původní záměr či myšlenku. Film tohle skvěle popisuje. Každopádně - doporučuji každému.

Strážci - Watchmen (2009)

Comix mě kompletně minul, takže mé hodnocení nemusí být příliš objektivní. Film je velice složitý a pochybuji, že bude chutnat průměrnému divákovi. Já sám jsem na rozpacích - na jednu stranu se jedná o skvěle natočený a velmi velmi netradiční komiks, který neplýtvá akcí a na straně druhé mi v něm vadily neustálé flashbacky (které ale byly nutné) a tím pádem i roztříštěnost příběhu....budu se na to muset podívat znovu, prozatím je to 3-4. Spíš 4, když si vzpomenu na vynikající soundtrack. PS: Rád bych věděl, kde ti hrdinové berou svou sílu a rychlost, když jsou to vlastně obyčejní lidé (kromě Dr.Manhattana, u kterého je to, myslím, jasné) :) 2. projekce, directors cut: Četl jsem už komiks a přidávám další hvězdičku. DC je tří a půl hodinový nářez a stojí to za to!

Noc patří nám (2007)

Joaquinu Phoenixovi to slušelo víc jako gangsterovi, než policajtovi, ale i tak hraje výborně. Ostatní průměr, Wahlberg hrál nejlépe, když měl díru v hlavě a nemohl se hýbat. První polovina je velmi silná, napětí se dá krájet (80%), druhá je bohužel o dost slabší, zvláště konec to pohřbívá, čekal jsem tam nějakou silnou scénu a najednou titulky (55%). Honička v autech z pohledu první osoby je ovšem skvělá. Dohromady silné 3*. PS: Člověk, který kontroluje logické díry v zápletce, musel prodělat lokální lobotomii (celé podsvětí vědělo, že Bobby je wired a krysa a on se promenuje ve svém baru jakoby nic a každý ho zdraví??)