Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (2008)

Tak takovýhle film mi chyběl od dob nejlepších Scorseseho trháků. Vincent Cassel je opravdu perfektní, dle mého názoru se jedná o jeho top roli, úlohu gangstera zvládá s přirozeným šarmem a elegancí. První díl sleduje jeho postup kariérou od vojáčka v Alžírské občanské válce po gangstera francouzského podsvětí, druhá část pak zobrazuje jeho vrchol v podobě nepřítele číslo 1 a jeho konec. Ač má celý film (filmy?) takřka čtyři hodiny, nenudil jsem se ani minutu a celý opus zhltl najednou, aniž by mi zaskočilo. Snad jen na konci druhé poloviny mi neseděl Mesrinův poloviční obrat k politickým ideálům. Právě se Scorsesem má film společné kontrastní momenty brutálního násilí, které vzápětí střídají chvíle vtipu a pohody. 90% prví část, 95% druhá část, 100% dohromady - jednoduché počty :)

Veřejný nepřítel č. 1 (2008)

Propast (1989)

Perfektní sci-fi, zakázané dílo pro schizofreniky a klaustrofobiky. Ani minutu ze stopáže jsem se se nenudil, na rozdíl od průměrné Koule. U jiného režiséra bych se asi obával, ale Cameron i patetické momenty (poplatné době) zvládá s bravurou a zlehčuje je vtipem. Atmosféra se dá krájet a stísněnost s depresí je místy absolutní. Nebýt emzáků, mohl to být survival horror, lepší než The Thing. Objevením alienů se ale film přesouvá do jiné kategorie, kde ale také kraluje :) Ještě musím vzdát hold mému nejoblíbenějšímu herci Edu Harrisovi. Ten chlap má charisma na rozdávání. Jasných 5*

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

Nemám co dodat. Asi o milimetr horší, než Adéla, ale opravdu jen o ten milimetr. Kopecký je génius.

96 hodin (2008)

Čtu tu komentáře a nestačím se divit. Nač hořekovat nad provařeným příběhem a tisíckrát zpracovaným tématem? Vždyť to vše je již řečeno v textu distributora. Samotná syrovost scén, trochu evokující dojem Bournovy trilogie, je skvěle podtržena nesmlouvavostí Liama Neesona a jeho hlášek s "humorem" černějším než pleť pozitivně diskriminované příslušnice etnické menšiny z Mostu-Chánova. Film sám se ale bere vážně, nadsázku naštěstí nevidno. Perfektní jsou detaily (netuším, jestli je autor zamýšlel), kterých si všimnete až při druhé projekci (detaily, které právě tak připomínají Bournea) - albánci jsou přesně takové tupé ksichty, jaké potkáváte na ulici (tlusťoch v domě s červenými dveřmi), Peterův pohled za procházející dívkou je pohled typu "a zase musím do práce"; fronta šťastných dělníků po šichtě a rozdávání čísel před buňkou na staveništi, atd. Abych nezůstal jen u kladů, nelíbila se mi přílišná afektovanost Neesonovy dcery. " Řekneš mi, co chci vědět, nebo se ten vypínač vypne teprve až vám odpojí elektřinu za neplacení účtů."

Splašený vlak (1985)

Vynikající film, od kterého by člověk nikdy tolik nečekal - a přesto to dostane. Psychologické drama dvou vězňů, kteří se propracovávají ledovou pustinou až do jejich propustky na svobodu, do bezpečí vlaku, které vlastně není až tak bezpečné. Nejlepší z celého filmu se mi zdálo psychologické vykreslení postav, které je bravurní (a bravurně zahrané). Chladný správce věznice, idealistický mladíček Buck a jeho idol Manny, který vždycky kope jan sám za sebe. Manny sám je obrazem nezdolné vůle, ukázkou všeho, čeho může člověk dosáhnout i přes bolest, nesnáze, nepřízeň osudu, jen když se rozhodne, nehledě na cokoli. Výborný film. Pro mě jasných 5*

Škola rocku (2003)

No....dokážu si tenhle film představit s pár malými změnami - místo rocku gospel a místo Blacka Whoopi Goldberg.....a z toho mi běhá mráz po zádech až do mozku. Naštěstí to tak není, takže můžu dát s klidem 4*, protože i když film trpí americkými klišé, Jack Black je živel a ROCK je muzika, která stojí za to. Viva La AC/DC, Led Zeppelin, Deep Purple a mnoho dalších....a School of Rock.

VALL-I (2008)

Hodnotit Wall-eho je pěkně těžká záležitost. Animaci nechme stranou, za tu by si Pixar zasloužil deset Oscarů - je prostě perfektní. Milostný příběh přitroublého mamlase Wall-eho a hypermoderní Ipodky EVE je také slušně zpracovaný, celý film jim budete přát. Co tu pokulhává, je příběh, který je z mého pohledu to nejslabší, co Pixaři kdy vyprodukovali. Oceňuji snahu poukázat na současné civilizační problémy, ale občas bylo rejpání v ekologii příliš prvoplánovité a infantilní. Co se týče vtípků - některé jsou k popukání, některé vás přímo srazí ze židle (bohužel většinu znáte z trailerů - ty Pixaru spíše uškodily). Jak říkám - hodnotit mistry v oboru je těžká věc - v rámci Pixařího portfolia je to tak za ***, v rámci animáků za ***** (když si uvědomím, co za bullshity točí např. Walt Disney). Wall-E je každopádně netradiční záležitost.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Hellboy sice už tolik nehláškuje jako v prvním díle (když si vzpomenu třeba na : "Ee, druhá schůzka. Žádné jazyky." :) ) a chyběla mi tu nějaká scéna, která by přesně vystihovala duch komiksu, ale jinak jde o velice slušný díll Hellboyí série. Ve všudypřítomném fantasknu je zřetelný del Torův podpis na každém rohu, charaktery jsou opravdu rozmanité a některé musely opravdu vylézt z těch nejhlubších a nejtemnějších představ režisérovy pokřivené duše. Abe Sapien a Liz Sherman zde dostávají více prostoru než v prvním díle, což je jen dobře. Co se týče záporňáků, pobledlý elfí princ je skvělý, jeho sestra už trochu pokulhává (i fyzicky - myslel jsem si, že elfové jsou symbolem krásy). Samotní roboti z Golden army jsou vážně perfektní (kam se hrabou Transformers:) ) a Helboy se s nimi nemazlí. PS: Na druhé zamyšlení: těch hlášek tu zas tak poskrovnu nebylo :) Viz napnutý řetěz :))