Skrytá identita (2006)

Co se proboha stalo, že tenhle film dostal Oscary? Ne, že by to bylo špatné, naopak.. ale v porovnání s ostatními díly mistra je to každopádně jeden z nejslabších snímků. Děj je sice trochu překombinovaný, některé herecké výkony mdlé, ale pokud máte rádi gangsterky, zahřeje vás to u srdce. Konec je typický pro Martina Scorseseho :) Everyone gets whacked. PS: Ten muž s bílými vlasy a brýlemi, o kterém se baví dva gangsteři před hospodou (jestli je to cop, nebo ne), nebyl to náhodou režisér?

Pravdivá romance (1993)

Hahaha! Tak takhle jsem se dlouho nezasmál a nedojal zároveň. Chcete vidět Walkena v roli uhlazeného taliánského gangstera, Garryho Oldmana jako sjetého pasáka, Brada Pitta jako ještě sjetějšího povaleče? Tohle je film pro vás. Skvělý mix vážných situací, které se občas zvrhnou do absurdně veselé romance, což vám nutně vykouzlí na tváři úsměv, ve chvíli, kdy se už chystáte k pláči. Dvacetivteřinová role Samuela L. Jacksona je k popukání a samozřejmě nesmím zapomenout ani na Chrise Penna a Tome Sizemorea v jejich rolích LA cops. Ústřední dvojici budete přát od té doby, co se dají dohromady. PS: Koho hrál Kilmer? PS2: Ta konečná přestřelka mi připomněla filmy Guye Ritchieho. EDIT:: Pes, co se jmenuje Rommel? :)))

Agent bez minulosti (2002)

Výborná atmosféra, skvělé herecké výkony a hlavně vynikající režie. Dlouho jsem se téhle trilogii vyhýbal, ale to jsem dělal velkou chybu. Skvělé je znázornění úplně normálního světa - nic není stylizováno, jako v mnohých jiných filmech. Jen tady můžete vidět Damona, jak se s pistolí volně u boku proplétá davem na ulicích, za ním jeho pronásledovatele a kolem normální lidi, co opravdu něco dělají - babku, co jde pro rohlíky, líbající se dvojici, pár kluků, co hraje fotbal mezi zaparkovanými auty, atd...Na druhou stranu bych měl pár výhrad - Bourne asi není člověk, ale spíš kyborg - jinak si nedovedu představit nikoho, kdo schytá dvě kulky do zad (tzn. do plic, minimálně), pár dní plave v moři a po záchraně rybáři (kteří mají mimochodem na lodi kvalifikovaného chirurga), už druhý den vesele pomáhá se sítěmi....Ale i tak je to vynikající akční film.

Bournův mýtus (2004)

Trošku slabší, než první díl, více se tu rozebírá psychologická stránka Bournovy osobnosti. Stylizace opět žádná, díkybohu, režie, výkony, hudba opět skvělé. Některé pasáže trošku nudily a kapitola s Moskvou je trošku k popukání (podle Američanů v Moskvě nenajdete ani v jednadvacátém století modernější auto než Ladu)., ale i tak je to za velice silné 4*.

Začalo to v Los Alamos (1995)

Haha! Z tohoto filmu je jasně vidět, jak USA krmily své obyvatelstvo propagandou a cenzurovaly tisk, televizi a rozhlas. Ale o to tu nejde - Trinity & Beyond je syrovým dokumentem o vývoji A-bomb v rámci USA. Dokument je podaný tak, aby vyzněla absurdita snahy o vytváření ještě víc a víc ničivějších zbraní. Dokonalý je záběr na zničené Nagasaki a následně na jásající davy Američanů, držících transparenty Japanese surrender. Amerika by potřebovala dalšího Kennedyho.

Temný rytíř (2008)

Mám čerstvě po shlédnutí a sedím u klávesnice. Takže. Nejdřív zápory (jestli to vůbec jsou zápory): Vlastně to není Batman. A už vůbec to není ten starý temný Batman, ale to mi bylo jasné už z Batman Begins, takže není nutné brečet nad již vykradeným hrobem. Přesto mi tu to mysteriózno trošku chybělo/chybí. Batmanův hlas zní jak hlas padesátiletého rockera mezi třetí lahví whisky a třicátou cigaretou - drsný hlas k němu patří, ale tohle bylo občas příliš. Děj byl možná maličko roztahaný (a každopádně byl pěkně zpřetrhaný - dvakrát jsem se už připravoval na titulky a ono to drze pokračovalo), rozjezd filmu byl slabší a chyběla mi nějaká ultra-hardcore scéna. Teď klady: Všechno ostatní! Příběh je vlastně jedna dlouhá detektivka, kdy jste po celou dobu plni napětí, nevíte, kdy to skončí a hlavně nemáte tušení JAK to skončí. Bale, Caine, Gyllenhaal, Eckhart, Oldman, všichni jsou skvělí, ale co jenaprostá pecka, hlavní megastar a šoumen, to je JOKER. Heath Ledger tu předvádí něco nepopsatelného, jeho studie chování duševně chorého psychopata se sadisticko-sociálně kritickými vsuvkami je geniální. Ta chůze, ta řeč, smích, gesta, vyplazování jazyka, další mimika - perfektní! JE skvělé pozorovat, jak je stále o krok před policií i Batmanem, jak každou jejich "výhru" nakonec přemění v další kolotoč honby za přízrakem a řádka mrtvých se rozrůstá. Tím sledem událostí, atmosférou a napětím jsem byl uchvácen. Chtěl bych se ještě rozepsat, ale nechci příliš spoilovat. Jasných 5 hvězd pro výborný film. Dodatek: Pro mě zůstává Jokerem číslo jedna navždy Nicholson.;; I když je film vynikající, celá ta aféra kolem něj je trochu příliš nafouknutá a na špičky typu Shawshank Redemption, Forrest Gump a podobně, prostě nemá. Dodatek 2: Když se objevil Two-Face, čekal jsem, že si ho Nolan nechá do dalšího dílu, ale byl jsem příjemně překvapen.

Speed Racer (2008)

Vizuálně orgastická podívaná, která nenudí ani v těch momentech, kde se zrovna nezávodí. Ta stylizace - barvy, objekty, pohyby, akce! Každý frame se vlastně pokouší být uměleckým dílem, obrazem. Připadal jsem si, že vlastně sleduji milion stran komiksu, než film. Hlavní hrdina je sympaťák, jeho společníci taky ujdou (až na ty napůl trapné vsuvky se šimpanzem), šéfa Royaltons si Wachowští asi vypůjčili ze současnosti a Racer X je drsňák, který se s nikým nepárá a obstarává hrobníkům práci. čekal jsem málo, dostal jsem mnoho. Velmi originální dílo! Jasných 5*.

Vampire Hunter D (2000)

Nádherný animák o lovci vampýrů jménem D! Jako poloupír zažívá slušné peklo, přirovnatelné k Sapkowskiho Geraltovi, nebo Gemmellovu Shannowovi. Lidé jím opovrhují a upíři se ho obávají a ani jedna ze stran s ním samozřejmě nechce mít nic společného. Tedy až na jednu dívenku z konkurenční skupinky lovců, která nevědomky chápe jeho vnitřní boj, protože sama zažívá něco podbného. V tomto příběhu se Dampear vydává na lov ne-až-tak-unesené dívky, která je zamilovaná do upíra Meiera. Během cesty objevuje nové okolnosti, což nakonec vyústí ve skvělé finále. Ve filmu obzvlášť "exceluje" upír Meier Link, elegantní snobský nemrtvý, ze kterého opravdu jde mrazivá hrůza. Tým lovců v Megalodonu :) je opravdu skvěle zpracovaný, zejména Grove mi imponoval (ty jeho zasněné zfetované výrazy, když byl v akci). Celý příběh má nádech osudovosti a na konci si s povzdechem řeknete "tak to má být".

Wanted (2008)

Hlavní hrdinou je Vesly, kterej je zpruzelej jak Kafka a ještě bere prášky proti blbům. Bohužel, jiný lidi se snad v jeho blízkosti ani nevyskytujou. Myslí si, že když narazil na superkočku Fucks, všechno se vobrací k lepšímu. Navíc ho Fucks uvede do supertajný vorganizace tkalců, který se mimo výroby dupaček pro kojence zabejvaj ještě vražděnim lidí zadara. Vesly se dost diví, kdo by ne, hlavně po pokecu se Slonem, velitelem vrahů, kterej mu vokáže mystickej stav, co bleje jména jeho příštích vobětí. Slon začne blábolit vo udržování rovnováhy ve vesmíru a Veslymu pomalu dochází, že se jeho životní situace nijak nezměnila. Slon mu sebere prášky, podrobí ho mučení a tvrdýmu výcviku a vodhalí mu jeho superschopnosti, takže Vesley celkem zdrsní a je redy pro finální bitku, vočemž ještě ale nemá šajna. Asi by si tak žil veselej život až do smrti, kdyby nezjistil, že je to všechno jenom podfuk a že ho Slon podvedl sprostějc než prací prášek z reklamy. Pak je dokonce Vesly tak zmanipulovanej, že vyšůtí vlastního fotra a to když mu dojde, tak je konec srandy a začíná pořádnej masakr. Vesly začne bejt bez prášků proti blbům značně nestabilní, za pomoci krys z kanálu vletí do sídla vrahů, všechny pokosí (nezapomene ani na šíleného řezníka a tajuplnej stav), ale Slon mu taktak unikne. V mezihře Fucks hodí poslední drsně-unylej pohled a střelí se levou rukou do pravýho spánku. Slona nakonec čeká taky kulka do hlavy, pak následujou titulky a šmytec....== Jedna hvězda za Jamese McAvoye, který hraje velice slušně a za začátek v kanclu, které je povedený. Jinak je to příšernost nejvyšší.

Final Fantasy VII: Advent Children (2005)

Nevím, nevím. Final Fantasy jako herní série mě úplně minula, ale, přesvědčován okolím, jsem přesto čekal, že Advent Children bude výborná věc. Animace a choreografie soubojů jsou bez debat úchvatné. Bohužel akce, i když je naprosto monstrózní, megalomanská a přeťatá, je hrozně samoúčelná a bezpohlavní. Postavy jsou tak schopné, až jsou nesmrtelné - nějak mě to v polovině přestalo bavit, když žádný výpad nikdy nezasáhl cíl a zbraně jakoby neměly žádný účinek... Film mi připadal spíše jako onanie nad postavami z FF (většina jich tu má stejně jen přicmrndávací úlohu - např. ti Cloudovi kámoši, co se objeví v bitce na náměstí) a mrzelo mě, že tu nedostal víc prostoru zajímavý Vincent . O příběhu nic prohlásit nemůžu, měl jsem v něm slušný bordel..Nevím, kolik mám hodnotit - - za animaci a choreografii je to 5*, za zbytek 3*, dohromady tak 3,5*.