Poslední království (2015) (seriál)

Seriál, který umí díl od dílu překonávat sama sebe. Syrový ranný středověk, Saxoni proti Vikingům, křesťanství proti "pohanství", Alfredova bázlivá umírněnost proti Uhtredově strategické impulzivnosti. Vynikající herci, hudba, výprava (Maďarsko šikovně simuluje Anglii). Příběh toho řekne mnoho o náboženském pokrytectví a netolerantnosti a to velmi chytře - něco, co bych tady nečekala. Uhtred je skutečný asshole, který se prostě nedokáže sžít se Saxonskými zvyky a právě proto jsem si ho oblíbila. Kdo seriál po pilotu opustil, udělal velkou chybu. Už teď to překonalo stále více do bahna průměrnosti zapadající Vikings. 8/10

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Brilantní kus filmařiny, který si nezaslouží jen jednoho Oscara, ale rovnou několik. Až do poslední sekundy mě mrazilo v zádech. Za jmény tria Villeneuve + Deakins + Johannson by mělo následovat upozornění pro ty se slabším srdcem, not even kidding.

Spectre (2015)

Fantastický Bond, ale on by ten film mohl klidně fungovat sám o sobě i bez své značky. V mnohém je to podobné dalším agentským filmům posledních let, takže nic nového to nenabizí. Ale ono to baví a baví to parádně. Ve všech směrech lepší než Skyfall, který mě nudil otravným Bardemem a ženskými hrdinkami tak mdlými, že se mi chtělo brečet. Waltz je tady hravě zlý jako vždy, ale největším překvapením byla Lea Seydoux, která je Craigovi rovnoprávným partnerem. Ta romantická část by potřebovala pár záplat, ale upřímně mi to takhle stačilo. Film i přes svou délku odsýpá. Miluju fakt, že ten film nestojí jen na Craigovi (který je vynikající), ale využívá všech vedlejších postav. Whishaw zaslouženě dostal více prostoru. No a ať už je další Bond jakýkoliv, ráda budu předstírat, že Spectre celou sérii zakončil, protože ten konec byl perfektní.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Jeden z nejzábavnějších filmů roku. Takový Kingsman z 60. let v Římě. Jestli to nedostane sequel, tak by to studio měli žalovat.

Stážista (2015)

Neskutečně příjemné překvapení! Takhle dobrý film jsem od Meyers neviděla od 90. let. Feel-good movie s úžasně napsanými postavami, do kterých jsem se okamžitě vcítila. Vtipné, chytré, feministické a parádně zahrané. DeNiro a Hathaway jsou skvělé duo a je radost je spolu sledovat. Je skvělé, jak film dokáže organicky skloubit obě generace a dělá to velkou elegancí, pochopením a vtipem. Jeden z nejlepších filmů roku.

Bestie bez vlasti (2015)

Docela velké zklamání, když film porovnám s očekáváním. Fukunaga je bez pochyb talent jako blázen a jeho inspirující filmařské hříčky jsou tím, co ten film dělá jakžtakž zapamaovatelným. Nicméně příběh je banální a absolutně zde nenacházím postavy s větší hloubkou. Je to v podstatě film o fanatickém veliteli a jeho dětskými vojáky s vymytými mozky, co si to táhnou krajinou a vraždí nevinné lidi. "Fandit" není absolutně komu. On to ten film asi dost dobře ví, ale tím spíš nejsem schopna cítít při sledování jakékoliv emoce. Chválím Elbův výkon a paradoxně "andělskou" hudbu. Hodně zjednodušená Tenká červená linie.

Purpurový vrch (2015)

Atmosférický kousek z viktoriánské Anglie, který mi v mnohém připomněl nostalgii duchařin z 90. let. Jedinou zápornou stránkou byla předvídatelnost celého příběhu, který odhadnete po 15 minutách. Del Toro si všechnu fantazii schoval pro výpravu a kostýmy, které jsou opravdu skvostné. Rozhodně chválím, že v popředí filmu jsou dvě silné ženské hrdinky. Tom Hiddleston byl okouzlující jako vždy. Nakonec musím ještě vyzdvihnout valčíkovou scénu a finále filmu, které má ten správný emocionální důraz.

Mr. Robot (2015) (seriál)

Pokud máte rádi konspirační teorie, bude k tomu přikovaní po 20 sekundách. Výborný příběh o stavu dnešního světa s netradičním hrdinou a atmosférou jako z "Under the Skin". Kvalita se v první polovině série po pilotu trochu zhoupla, ale její druhá půlka už to zase vytáhla k 5*. Sam Esmail je hvězda a po "Comet" má u mně další homerun.

Kdo přežije - Worlds Apart (2015) (série)

Ta premisa byla super - no collar, white collar, blue collar. A první díly měly velký potenciál, ale pak se to zvrhlo, když se ukázalo, jak stupidní ti lidi jsou. Fakt jsem měla chuť přetáhnout je všechny větví. Větina z nich se dá akorat popsat jako sexističtí ignoranti a pokrytci. Nakonec začnete fandit i tomu, koho jste na začátku nesnášeli, protože byl tím nejmenším zlem a nakonec si to přece jen zasloužil. Nicméně další sezóna vypadá zase parádně.