Everybody Wants Some!! (2016)

Parádní oddychovka na sobotní večer o partě vysokoškoláků, kterým zrovna začíná semestr a mají posledních pár dní pořádně si zapařit. Nehledejte v tom nic hlubokého. Není to vztahové drama ani komedie typu Neighbors 2, co hráli ve vedlejším sále. A tím spíš jsem byla příjemně překvapená. Pokud oceníte americké párty filmy, skvělou hudbu 70. let, trochu romantiky a řádnou dávku nezodpovědného mládí a to celé v Linklaterově nezávislém "Dazed and Confused" balení, pak můžu film jen doporučit. Já byla víc než ochotná strávit s všemi těmi ujetými postavami v kině ještě dalších pět hodin.

Moje krásná učitelka (2011)

Milé, ale amatérsky napsané. Příběh tak trochu o ničem. Každopadně film perfektně reprezentuje Hanksovu osobnost. Škoda, že to nedopadlo lépe. 3* dávám bez ostychu za příjemné herce a feel good náladu.

Osm hrozných (2015)

Tarantinova westernová verze Clueda. Neskutečná zábava se skvělým scénářem, kamerou a soundtrackem. Morricone a The White Stripes v jednom filmu? Srdce mi z toho zaplesalo. Stopáž sice šílená, ale kupodivu snesitelná, protože napětí každou chvíli přiživuje nějaký dějový zvrat. Kdykoliv bych si ten film dala znovu. A hlavně mě těší, že Tarantino pomáhá oživovat westernový žánr, který má stále co říct.

Ave, Caesar! (2016)

Jedním slovem průšvih. Distributor věděl, co dělá, když film uvedl v únoru, což je jinými slovy filmový hřbitov. Film je v podstatě pohled do jednoho dne v životě filmového studia v 50. letech. Potkáte plno šáhlých postav, které jsou více či méně inspirovány skutečnými osobami, ale žádná z nich nedostane dost prostoru k tomu, abyste si k ní vytvořili nějaký vztah. Jediný, kdo filmu dává život, je Alden Ehrenreich, který je velký talent. Jeho scéna s Ralphem Fiennes je úplné zlato. Je škoda, že film nemá větší hloubku... pokud to vůbec bylo cílem Coenů. Rogera Deakinse je na tenhle film škoda a jen díky jeho klasicky skvělé kameře dávám tu 3*.

Deadpool (2016)

V dnešní době oceňuju každý superhero film, který mě nějakým způsobem překvapí a šokuje. Stává se to čím dál méně, takže vidět zjevení, jakým je Deadpool, hovado s nevymáchanou pusou, bylo neskutečně svěží a zábavné. Bourání čtvrté zdi, naprosto sebeuvědomělé vyprávění, utahování si z hollywoodských stereotypů a vlastně sebe samého. Byla jsem v sedmém nebi. Film neskutečně rychle utekl a klidně bych si okamžitě dala sequel. Je zajímavé, že v porovnání s marvelovkama je to svým rozsahem docela skromný film, což zase vůbec neuškodilo. Zažívala jsem u toho podobné pocity jako u prvního Ironmana, ale díky R ratingu má Deadpool ještě větší koule. Jsem strašně ráda, že Reynolds si splnil sen a podařilo se mu nakonec film natočit. Snad to konečně spustí lavinu komiksáren bez cenzury.

Rytíř pohárů (2015)

Film beru jako nepřímé pokračování The Tree of Life, jen s Knight of Cups už se Malick úplně odpoutal od narativních pravidel. Je to symfonie obrazů, hudby a voiceoveru. Malick vám neřekne, co se stalo. On vám to ukáže. Někdy explicitněji a někdy méně jasně. Záleží na vás, jak moc si nad tím chcete lámat hlavu (někdy zbytečně). Zbožňuju fakt, že celý příběh odvyprávěl pomocí tarotových karet. Jako vždy se nebojí náboženských analogií. Christian Bale, Blanchett a Portman jsou nádherně poetičtí. Nicméně bych uvítala kratší stopáž, protože ne všechny segmenty se zdají nutné. Tower a Death byly každopádně nádherné. Použití skladby Exodus mi jen potvrdilo, že jsem s Malickem na stejné vlně.

Carol (2015)

Krásná forma, prázdný obsah. Skvělá dobová výprava, ze které jsem měla pocit, že se dívám na film z 50. let. Úžasná hudba a kamera. Jenže jako drama s romantickým podtextem tomu zoufale chybí jakýkoliv citová hloubka. Citové pouto Carol a Therese nemá žádné základy nebo vysvětlení. Viděly se dvakrát v životě a už je z toho romance století. Absolutně se mě to nedotklo a postavy a jejich citové utrpení mi byly ukradené. Mara už tradičně pusobí citově mrtvě, Blanchett je chladná a nevýrazná. Oscarové herecké nominace naprosto nepochopitelné, zvlášť když Blanchett podala mnohem lepší výkon v Truth. Kritici se zase jednou utnuli.

Truth (2015)

Film se rozjížděl pomalu, ale každou minutou zvyšoval tempo a dojel do emocemi nabitého finále, které zručně pospojovalo všechny témata a otázky filmu. Cate Blanchett je vynikající. Její Mary Maples je komplexní po všech stránkách. Silná i zranitelná zároveň a nechá vás pocítit vše, čím Mary v době téhle kauzy procházela. Abyste dnes pátrali po pravdě, potřebujete vskutku spoustu odvahy a nejlépe nebýt zaměstnaní u společnosti, které jde jen o peníze a vládní podporu. Maryin monolog ze závěru filmu bych tesala do kamene.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Mistrovský film Terrence Malicka, který Malick nenatočil, ale byl by na něj zatraceně hrdý. Syrová, meditační, hypnotizující záležitost, která vás vrátí do úplně jiného času. Polemizace nad sílou přírody a sílou lidského ducha. Nad tím, co jsme schopni si udělat navzájem, abychom dokázali svou nadřazenost. Innaritu je master. Lubezki si hodlá dojít pro třetího (zaslouženého) Oscara, i když Deakins by měl konečně dostat šanci. Leo je bez diskuze. Neskutečně odvážný a srdcervoucí výkon. Hardy taktéž. Vidět tento film na velkém plátně je povinnost.

Anomalisa (2015)

Nabubřelá egoistická cliché blbost, která nemá asbolutně žádnou hlubší hodnotu. Chlápek ve středním věku, který řeší depresi nevěrou, protože je tak zmatený a svou manželku a dítě nesnáší. Jako bonus dostanete typickou představu stydlivé ženy, která skrývá trauma a potřebuje výše popsaného muže, aby jí ho výlečil. To se raději podívám na Alvin a Chipmunkové 4.