Dobrý Will Hunting (1997)

Moje srdce dostalo dvouhodinovou terapii s Robinem Williamsem. "Gotta go see about a girl."

Ad Astra (2019)

Krásný film s ještě krásnějším poselstvím. Psychologické drama rozjímající nad poutem mezi rodiči a dětmi, odpuštěním, samotou. Brad Pitt mi zlomil srdce. Tichá emocionální bouře, kterou si Roy prochází a moment, kdy to ze sebe dostane ven a konečně se nadechne, je neskutečně katarzní sledovat. Film to není krásný jen po příběhové stránce, ale taky estetické. Každý záběr na Marsu mi bral dech. Zvláště ve spojení s nadpozemskou hudbou Maxe Richtera. Scénář není plný žádných velkých slov. Řekne právě to, co musí. Někdy ta nejjednodušší slova jsou ta nejdojemnější. Na poselství tohoto filmu budu myslet ještě dlouho. "You didn't fail. Now we know that we're all we've got."

To Kapitola 2 (2019)

Naprosto úžasné uzavření vyprávění o klaunovi. Změny prospěly příběhu. King potřeboval, ať to jeho občasné kokainové blábolení někdo utne. Nemůžu uvěřit jak geniální je casting dospělých rolí. Na papíře to byla paráda, ale vidět to v reálu je zkrátka sen. Bill Hader a James Ransone ukradli moje srdce.Takhle se dělá 3-hodinový film. Klidně bych se dále smála a brečela další dvě hodiny.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Jednoduše nádhera. Celý film se mi na tváři střídal blažený úsměv se slzami v očích. Skoro tříhodinová oslava filmu a toho, co Hollywood představuje. Cliff prohánějící se Hollywood Hills, neony, spílání nad zašlou slávou a nezadržitelně se blížícími 70s, pocta životu Sharon Tate. Připadala jsem si, jako bych se plátnem propadala do roku 1969, všechno dokonale ožilo. Brada Pitta jsem nikdy neviděla hrát s takovým gustem a nonšalancí. To on táhne celý film stejně jako Cliff životem táhne Ricka. Margot je éterická, Leo je k popukání. Finále filmu je až neuvěřitelné. Roky jsem neviděla kino tak hulákat a z plna hrdla se smát. Ostatně roky jsem neviděla kino tak plné na film, co neni sequel, prequel nebo spin off. Tarantino je génius a tento film je jeho nejosobnější a nejvřelejší pocta filmu.

Černobyl (2019) (seriál)

Nepopsatelně děsivý zážitek. O Černobylu všichni víme, všichni ví, co se stalo a co to způsobilo. Známe chladná fakta. Ale ďábel tkví v detailech. Málokdo ví, jak mučivě umírali hasiči a vědci elektrárny. Jak přesně byla zabíjena nevinná zvířata v okruhu stovek a víc kilometrů. Jak byli lidé naivní, když ani netušili, co dokáže radioaktivita způsobit, ačkoliv měli jadernou elektrárnu hned za prahem. Kolik lidí se obětovalo, aby větší část Evropy nezemřela na rakovinu. Horníci, vojáci, vědci a to jen, aby zakryli lži, popírání, stupiditu politiků, kteří tak dlouho sloužili prohnilému režimu, až se stali jen prázdnými obleky. Chernobyl je dokonalá dramatizace něčeho, co se nikdy nemělo a nemohlo stát a právě proto se to stalo. Celých 5 hodin mi běhal mráz po zádech. Neskutečně emotivní a traumatizující. Emmy pro Skarsgarda a Harrise. Ostatně pro všechny. Povinně promítat na školách.

Hodný holky (2018) (seriál)

Absolutně boží. Jinak se to říct nedá. Přesně takový seriál tady chyběl. Skvěle napsané, zahrané, zrežírované. Všechny tři hlavní postavy jsou obsazené tak dokonale. Konečně mám dojem, že vidím v televizi normální ženské. Rio hraný Manny Montanou je gangster se zlatým srdcem a okamžitě jsem si ho zamilovala. Good Girls se dle popisu tváří jako komedie, ale je to mix krimi, drama a černého humoru a tohle všechno vytváří něco mezi oddychovkou a seriálem, který ze mě udělal závislou. 19 epizod jsem shlédla během 5 dní a okamžitě bych si to zopakovala znova. NBC si tenhle klenot nezaslouží.

Yellowstone (2018) (seriál)

Sons of Anarchy s kovbojema. Rozmáchlé drama o rančerech, životě na indiánské rezervaci a pracháčích, co chtějí tuhle půdu pro sebe. Občas to trochu tlačí na pilu a postavy by čas od času potřebovaly více prostoru. Nicméně to jsou maličkosti. Herci jsou vynikající. Luke Grimes a jeho Kayce si mě získali do pěti minut. Podobnost s Jaxem z SoA se ukazuje víc a víc s každým dílem, takže se mi z něj logicky chce brečet. Kelly Reilly nemá zábrany a já jí to žrala i s navijákem. Costner to celé drží pohromadě. Dlouho mě takhle už nic nebavilo. Druhá řada tomu teprve dá koule. Sheridanovi bych klidně upsala duši. Hollywood si ho snad ani nezaslouží.

Vice (2018)

Rodinu Cheneyů najdete ve slovníku pod definicí slova "zlo". To, co tyhle zrůdy, dokázaly napáchat během Bushova volebního období je opravdu k neuvěření. Množné číslo, protože za každým úspěšným mužem hledejte ženu. Lidé velmi rádi historii zapomínají. Adam McKay si zaslouží potlesk a poděkování, že nás historii nenechá jen tak zapomenout. Prakticky po každé větě jsem musela film zastavit a jít se vydýchat a nahlas se ptát, jestli je tohle opravdu realita. Christian Bale je neskutečný a věřím, že s výkonem mu opravdu pomáhal Satan. Film sice nemá takový náboj a soudržnost jako McKayův geniální The Big Short, ale to je pro mě odpustitelná maličkost. Tady šlo o to, jak naštvaní po filmu odejdete. Já si půjdu dát skleničku něčeho ostřejšího.

Zelená kniha (2018)

Někdy musíte hypu přece jen věřit. Tohle je všechno jen ne oscarový kalkul. Upřímný film, který se bere s humorem a nezapomíná na emoce. Příběh o různých kulturách, předsudcích a samotě. Užila jsem si každou minutu. Viggo už si konečně zaslouží oscarové uznání. Upřímného italského burana se zlatým srdcem ztvárnil dokonale. Když Mahershala Ali vysvětloval, jak nezapadá do bílého ani černého světa, pochopíte proč má tento herec už jednoho Oscara doma. Okamžitá klasika. Ještě teď si utírám slzy.

Poslední království - Série 3 (2018) (série)

Po mdlé 2. řadě jsem měla z pokračovaní Uthredovy cesty trochu strach. Seriál od BBC plně převzal Netflix. Dostali jsme poprvé deset epizod a pořádný rozpočet... A od prvního dílu jsem byla v tváří tvář postavena dokonalosti. To, jakým způsobem se tentokrát tvůrci poprali s příběhem a Uhtredovou postavou, je prostě vynikající. Je to kulminace předchozích dvou sezón. Postavy, které vám tvůrci představí jako hlavní záporáky, často jen odvádějí pozornost od skutečných hrozeb. Postavy jsou nemilosrdně zabíjeny ze všech stran, ale vždy to slouží vyššímu účelu. Stačí si vzít příběh Skade a její kletby. Jeho vyvrcholení je šokem, i když to k němu od začátku spělo. A to je dokladem toho, jak nepředvídatelný je Uhtred i po třech řadách. I přesto jsou jeho činy pochopitelné a jeho vnitřní boj mi vehnal slzy do očí. Alexander Dreymon předvádí svůj nejlepší výkon, který je plný emocí. Jeho scény s Davidem Dawsonem jako umírajícím Alfredem jsou jedny z nejlepších, které mi TV letos nabídla. Naprosto mě odrovnaly. The Last Kingdom je malý velký klenot, který jednou bude kultem.