Děti moje (2011)

Výhra v Rádiu 1 mě nasměrovala do tohohle setmělého sálu a vůbec jsem nelitoval. To, co zažíval George Clooney, bylo hodně bolestný, bál jsem se sentimentu, ale i když se objevil, tak byl velmi vkusně nadávkovaný (cca 15 minut tam různé postavy hovoří s faktickou mrtvolou, ale vy se u toho necítíte ani přehnaně trapně, sentimentálně a na druhou stranu třeba nemáte pocit, že si z Vás tvůrci dělají srandu). Naopak proměna přidrzlých teenagerů v chápající lidské bytosti byla trochu okatá, ale dcera George C. byla tak nesmírně krásná a její přítel zase opravdu srandovně cool, že jsem jim to odpustil. Oproti jiným recenzentům mi nevadilo umístění na Havaj, je to regulérní stát USA a slovy hlavního hrdiny také jeho obyvatelé prožívají svoje starosti a radosti jako každý jiný. A Havaj je opravdu magická a i ta hudba k tomu státu (zrovna tak jako ty jejich vohozy) prostě patří.

Okno do dvora (1954)

Na dnešní dobu už trochu legrační zpracování - přece jenom dnes už divák očekává, že pokud sleduje celou dobu nějakou osobu s jasnými indiciemi, tak většinou je pachatelem nějakého hrůzného činu úplně někdo jiný, na koho nebyl kladen tak velký důraz. Tento pocit ve mě ještě utvrzovalo místy až komediální zpracování a nemohl jsem se zbavit dojmu, že si všichni "detektivové" tak trochu z toho dělají srandu. O to větší bylo moje překvapení, když film během 5-ti závěrečných minut skončil tak, jak měl. To ale neznamená, že jsem se dobře nebavil. Na tu dobu velmi přirozené herecké projevy všech hlavních hrdinů, výborná chemie dvou hlavních postav a děj, který ani chvilku nenudil.

Soul Kitchen (2009)

Milý filmík se sympatickými postavami, dostatečně cool lookem a zajímavými scénami. Bohužel scénář je hodně nekonzistentní a film nedrží moc u sebe. Jakoby jde o sled různých situací a dějů a jejich pospojování není úplně hladké. Také mi přišlo zajímavé, že většina herců představovala cizince a když už tam byl nějaký Němec, tak to byl až na výjimku padouch. Co proti nám ten Turek má...?

Těžká váha (2005)

Přeslazená romantická limonáda podle schématu vzestup, pád do propasti, škrábání se z propasti a slavné vystoupání na vrchol, to vše doprovázené láskou k dětem, manželce, vlasti a sociálnímu odboru, kam je třeba vrátit dávky, když se začne dařit líp. Každých 5 minut jsem s láskou vzpomenul na jeden film: Wrestler. Alespoň spolehlivý Russell Crowe dokazuje, že je jedno, koho hraje, protože on se dokáže vypořádat skoro se vším.

Venkovský učitel (2008)

Pro mě určitě nejlepší film Bohdana Slámy. Jeho styl mi nesedí, život určitě není peříčko, ale on je opravdu velký depresář. Ale tady mi to tolik nevadilo. Bál jsem se i tématu homosexuality, ale skvělý Pavel Liška si s tímto ožehavým tématem poradil na výbornou. A i jeho "protějšek" nebyl špatný a samozřejmě jeho máma Zuzana Bydžovská taky. No a postavičky z českého venkova ala česká nová vlna - to byl opravdu výkvět. Takže jsem rád, že jsem našel odvahu se na to kouknout, ale na Slámu zas tak zásadně svůj názor neměním.

Padlí andělé (1995)

Stylově hodně podobné Chunking Expresu (ve filmu je na tento film několik odkazů), ale o něco stravitelnější - alespoň jsem věděl, kdo je kdo:-). Nicméně zase jsem opět měl pocit, že některé postavy tam jsou zbytečné a dělají věci jen pro to, aby bylo ve filmu něco překvapivého až šokujícího. Pro mě tak stále zůstává nejlepší režisérův film Stvořeni pro lásku.

Tmavý chléb (2010)

Tmavý chléb by se klidně mohl jmenovat Tajemný chléb protože atmosféra je po celou dobu hodně tajemná, místy strašidelná až hororová, doplněná výbornou hudbou. To je také nejlepší na celém filmu, protože příběh zas až tak propracovaný není, na druhou stranu zbytečně komplikovaný. Ale protože jsem celou dobu seděl a ani nedutal a podařená atmosféra mě dokonale do filmu vtáhla, dávám slabší 4 hvězdy.

Cemetery Junction (2010)

Tak tohle byla fakt bomba. 70. léta a 3 týpci prožívající každý po svém mládí v takovém typickém anglickém zapadákově. Film je plný ukrutně vtipných scének a hlášek, i když jeho celkové vyznění je celkem vážné a depresivní, jak z pohledu života mladých hrdinů, tak z pohledu těch, co mají už svoje eskapády za sebou a teď už žijí jen nudný život ať už při rozmnožování majetku nebo třeba po boku "milovaného" manžela. Vše doplněné dobovou anglickou muzikou a pro mě nejlepší film první lednové dekády 2012 :-)

Vzpomínky na lásku (2009)

Hodně dobrý nápad s milostným čtyřúhelníkem vyvedený typicky čínským způsobem s dlouhými pohledy kamery a minimem dialogů. Člověk měl alespoň čas přemýšlet, jak by se v takové situaci zachoval on - pro mě byli všichni 3 pánové stejně sympatičtí a lásku bych přál každému. Jen si myslím, že ten poslední (tanečník) by se asi v reálu jen tak lehce a elegantně nevzdal. Trochu mi film připomínal taky čínské Věříme v lásku, kde 2 manželské páry řešily taky takové originální dilema, ale tam byly emoce více vypjaté. Toto bylo trochu moc uhlazené, ale přesto jsem rád, že jsem film viděl.

Sama v čase normálnosti (2010) (TV film)

Nadprůměr dnešní televizní zábavy. Pomohl mi připomenout si, jaké to tehdy bylo a co byli lidé schopni udělat ve jménu lidu a přátelství na věčné časy. Skoro všichni herci byli úžasně normalizační, bohužel jediný, který do toho panoptika nezapadal byl mladý topenář, jakoby naroubovaný z dnešního prostředí. Proto milostná linka nebyla tak silná, jak by být mohla, kdyby topenáře hrál někdo jiný.