Synchronic (2019)

čože? ako tomuto môže dať niekto 3/5 a viac? Ved je to absolútna blbosť a pritom mám tento žáner rád. No toto je príliš. V stručnosti: Dvojica kamarátov- kolegov záchranárov (polovica filmu je o tom ako majú rôzne prípady), jeden stratí dcéru a druhý kedže je smaška tak zhodou okolností zistí, že pomocou novej drogy dokáže cestovať v čase, sa rozhodne, že kamarátovu dcéru nájde. BTW: droguje lebo je v depke že má raka a kvoli tomu je ochotný riskovať svoj život. A pritom si pri objavovaní schopností počas drogy počína ako ten najväčší IDIOT. (za zmienku stojí: skúsim či dokáže so mnou cestovať aj živý objekt ale musím sa ho fyzicky dotýkať- preto vezme svojho psa, a schytí ho rukavicami. čo tak si kúpiť korytnačku nech neriskujem život svojho psieho miláčika? a čo ten dotyk cez rukavice?) Dalej sa tie pravidlá, ktoré objavuje úžasnou rýchlosťou ("až" jedno na každý jeden pokus kde mu vždy ide o život) menia... Raz je tá droga obojsmerná, inokedy v inom čase je ale jednosmerná. Za další fuckup považujem to že priestor závisí od doby kam ho to vezme, kedže stále skúša minulosť. A čo budúcnosť? To ho nenapadlo? Prečo sa s tým scenáristi nepohrali? A ked sa po 1. krát snažil lokalizovať stratenú kámošovu dcéru, tak to bolo štýlom: -Ahoj random človek, kde naposledy si !videl! tu babu? -Na tejto streche. -Ok díky, (sadne si na strechu prenesie sa do iného času, zase ho skoro zabijú, a ked sa vráti s prázdnou tak sa pýta) -Hej počuj random človek a naozaj tu tá baba bola ked zmizla? -Nie potom čo som ju naposledy !videl!, som ju ešte !počul! ako odišla von. ... Jedna hviezdička za štýl a zaujímavú myšlienku ale žiaľ moje hodnotenie úplne ničí prevedenie a obsah.

Ben Hur (1959)

Nebyt toho happy endu, mama, segra, milenka nielenze prezili ale sa aj vyliecili... tak by to bolo aj za pet/pet. Takto zial je to len rozpravka co film znehodnocuje. Dobre natocene, putave ale tu fantastiku si mohli odpustit.

Tenet (2020)

A čo že je to Nolanov film? To sa z toho máme pos*ať? Verím že ten scenár dával logiku ale čo z toho ked je to prezentované cez samé mind-fucky a blowy a ťažko pochopiteľné paradoxy. Divák ani nemá šancu to pochopiť lebo už sa deje plno dalších rovnako ťažko pochopiteľných vecí. Podobne ako ten černoch- protagonista kt. meno som zabudol sa aj divák musí nechať viesť, sledovať čo sa udeje dalej bo trápne hláškovanie, (je to ako dedečkov paradox, je to ako mexická telenovela, nikdy nevieš čo sa stane, použijeme invertovaný časový obchvat alebo nepokúšajte sa to pochopiť, musíte to intuitívne cítit :D) ktoré v skutočnosti nič nevysvetľuje, hoc sa to tak tvári, tomu fakt nepomáha.

Mr. Robot (2015) (seriál)

.... Goodbye Mr. Robot. ❤️

Voda pro slony (2011)

Podobá sa to štýlom na Titanik až nato že tam nežili šťastne až do smrti a vdaka tomu (?) to bolo omnoho lepšie.... Scenár, scenár, a zasa scenár... prečo do zatku vo veľa filmoch (a seriáloch) hoc majú velmi dobré herecké výkony, vizuál atd chýba poriadny scenár? Klišé, miestami skoro na 100% predvídateľné, a tým vlastne aj trápne naivné. Hlavný protagonista za zamiluje do tej najkrajšej ženy, samozrejme že ona už je trpiacou ženou (prípadne dcérou) iného, zrovna hlavného a mocného antagonistu tyrana ktorý si ju ako osobu nevšíma a neváži., hrdina to ale v nej vidí a vzniká vášeň, čo im v happy ende vydrží po zbytok života. ... občas si tak hovorím: čo to s tými ženami vlastne je? že niekde podvedome inklinujú k takým násilníkom za ktorých sa vydajú a "musia" s nimi zostávať? To je ten materinský inštinkt? pud? snaha ochrániť dieťa, (dospelého nespratníka) a pokus vychovať z neho lepšieho človeka?... A pritom ten film mal sem-tam fakt celkom dobre vyzerajúce originálne prvky (chvílu to pri začiatku vyzeralo že sa antagonista bude kajať a že on vlastne nieje až taký zlý človek, a o peť minút to zazdili)..... nie vážne... je taký problém napísať scenár kde sa takýto ľudia čo vyzerajú že budú záporáci, ukážu že vlastne oni niesú takí zlí a že sú celkom fajn, žena s nimi zostane až dokonca a film by mohol byť skrátka o tom ako si hl. hrdina so zvyškom crew pomáhajú pri riešení iných, trebárs finančných alebo existenčných problémov? ...

Umbrella Academy (2019) (seriál)

HELLO. 2. séria je o chlupínek lepšia než 1. ale aj tak... bože ono je to tak hlúpe :D -Ten "huslový chlapec" je neskutočne sebecká a nudná. že sa z nej vyklubala lesba bolo nasilu a trápne. (zrovna tiež narazila na ženu ktorá je pod vplyvom tyranského manžela- chudátko a skrytá lesba, no jasne ;)) A nie "huslový chlapec" nieje nasilnejšia ani najdôležitejšia, ona len pri koncoch sérii vybuchuje- spôsobuje apokalypsy, ktoré sa snažia zvyšný čas sérií riešiť. -Tá černoška je neskutočne sprostá (zachovajte pokoj za každú cenu vs. ale on si začal) a krutá (horúca káva, bratovražda) až mi tých mlíčňákov ostalo ľúto. To že tam po roku pobytu oslavuje už 1. výročie manželstva (trapný smiech) a akože úplne príhodne je aktívnou členkou BLM protestov (o tajnom spiknutí sa ako okoloidúca dozvedá len vdaka tomu že je čierna?- to bolo to najrasistickejšie čo som v živote videl)- to len aby sledovanie jej dejovej linky bolo ešte aspoň trocha relevantné. -To sa však už nedá povedať o gorilom mužovi (ktorý ked sa dozvie že černoška sa hned na druhý den jak prišla "random" vydala, tak sa radšej išiel dať zmlátiť do bezvedomia) -Potom je tam nejaký asasín s nožmi, ehm to je všetko čo si o ňom pamätám. Jeho nová frajerka má superschopnosti. (áno to načo od 2.ep. 1.s. zabudli- že podobných detí bolo omnoho viac, tu už je naznačené) -Klaus bol v pohode týpek, tomu som to žral pretože presne zodpovedal tomuto seriálu, skrátka čil bro, neber to tak vážne jak vyššie spomínané postavy. Okrem 5-ky je jediná postava, ktorú som si obľúbil. -čím sa dostávame ku 5-ke. Viete ono 5-ka je niečo ako Superman vo filme Justice League. Na ňom to celé stojí, popritom tiahne päť vzpierajúcich sa "koulí" u nohy (ducha nerátam). ... či si pozrem 3. sériu? ... ked bude tak hej, a kým sa tak stane: GOOD BYE :D

Ray Donovan (2013) (seriál)

1. séria sa ešte dala dopozerať- najmä vdaka atmosfére, ktorú okolo seba hlavný predstaviteľ Ray Donovan šíril.- otec, "podnikateľ". Fakt časté hlúposti typu- //mal si ju rád? -bola to predsa moja mama,// alebo //najdem svojho tata krvavého ležať na pláži no ja pokojne bez slova si ľahnem blízko neho a začnem si čítať// som ešte pretrpel. Ale neubehla ani polovica 2. série a už to fakt nedávam. Jeho deti absolútne nezaujímavé, jeho manželka maximálne trápna ba až odporná- to akokeby som pozeral úplne iný seriál o úplne niečom inom, jeho otec Mike je senilný dedo, a ani Ray s bratmi, to tiež už nezachraňujú. Celistvosť seriálu neznamená, že stačí aby sa na konci dna všetci maximálne tak stretli pri spoločnej večeri (čo často krát ani k tomu nedôjde). Slabé dve hviezdičky na 1. sériu.

Dark (2017) (seriál)

Čo z toho, že vraj vizuál je skvelý a hudba je úžasná, ked som si to v záplave stále sa meniacich informácii, príliš nevšímal ? Áno sem tam zaznie nejaká parádna oldies alebo temná (tématická) hudba ok, a kamera/strih sú tiež fajn, ale ja som bol dosť frustrovaný z deja. Videl som plno podobných seriálov so scifi-zápletkou cestovania v čase/priestore (alt. vesmíroch) a nemyslím si, žeby som toto nepochopil, ono to len možno bolo zbytočne prekombinované. Furt lepšie než The Flash (kde to už od začiatku absolútne nezvládli) no možno nie až tak lepšie než Futureman (kde z toho vykľučkovali pomocou- "hej neberme sa tak smrtelne vážne" čo vo výsledku skončilo viac než dobre) Pôvodne som mal pre tento komentár pripravených zopár výtiek na seriál ako napr. že keby postavy spolu trochu viac (prirodzene) komunikovali, tak by seriál mohol byť o 4-5 epizód kratší, (typická chyba aj mnohých iných seriálov), alebo "záhadné" straty pamäte na tváre a mená, len aby sa dej predlžoval ale neriešil, atd.. no pri sledovaní 3 . série som si uvedomil, že tých výtiek by bolo viac než len pár, a že niesú až tak dôležité, tak som tu spomenul len tie základné,... Každopádne cítim sa trocha podvedený. Nie nahnevaný ale skôr sklamaný (?) Aby sme si rozumeli, dej bol pútavý to hej, ved aj vdaka tej pútavosti som zabudol vnímať herecké výkony, hudbu a vizuál, ako som už vyššie spomínal, avšak k tej pútavosti ma viac viazal prísľub (bait) než obsah. Aj napriek tomu, že sa mnohým ten záver (ako Adam a Eva s ich svetmi skončili) páčil a prišlo im to povznášajúce, nebolo podľa mňa viac než fajn. ... P.S: na niektoré slová a vety budem asi na pár následujúcich dní vážne alergický. Ako napr. Ten uzol v tvojom svete sa nedokáže rozuzliť, podobne ako ani v mojom. Alebo: Ona si myslí že našla skutočný koniec slučky no mýli sa (príp. klamala ti). Ja som tentokrát zistil posledný začiatok, už zasa .... :D

Westworld (2016) (seriál)

Ono to síce vyzerá ako UPgrade ale kvalitatívne to stráca zmysel, význam a ide o postupný DOWNgrade. Tá 3. séria vyzerala najviac scifi, najviac lahodila oku ale vpodstate ide o "pózu" v doslovnom aj metaforickom slova zmysle. Všetci sa tvária suveréne, všetky (prázdne) hlášky a dialógy majú dokonalý timing (až je to otravné), protagonisti konajú v štýle ex. machina + desiatky plot twistov (pričom od určitého bodu každým následujúcim to dosavadné stráca logický význam) a ono to tááák unavuje,.... poznáte to klišé: -"Nikdy ti to nevyjde".- "Naopak, už mi to dávno vyšlo, Muhaha ha!" (?)............ no tak taká je 3. séria len o niečo viac sofistikovanejšia, zdĺhavejšia a o to viac ohranejšia a otravnejšia- ako píšem je to len lacná póza. 3. sériu som po neúspechu predchádzajúcej ani nechcel pozerať ale nakoniec som sa nato ešte dal kvoli Aaronovi Paulovi ale už fakt konec. 1 séria: 85%, 2. séria: 60%, 3. séria: 45%... a to chcú ešte štvrtú sériu? :D Dakujem, nie.

Pinocchio (2019)

"Hororovejší" vizuál mi vôbec nevadil. Až na niektoré creepy postavy (cvrček, slimák a tuniak) to bolo dosť dobré. Až ma prekvapilo ako to bolo zaujímavo- originálne spracované. Zo začiatku pri pohľade na hýbajúci sa kus dreva som si síce hovoril- čo to do pekla je?... no neskôr pod vplyvom dobrého príbehu som si zvykol.