• Krátkometrážní

Romanetto (1963)

Je obrovský rozdíl, mezi jednoduchou a minimalistickou animací a animací odfláklou a nehezkou, tahle se na hranici snesitelnosti ani nepřiblížila, nechť hnijí ti, kteří poprvé vytvořili průsvitné animované postavy! pro mě jednoduše odporné, stejně jako pozadí, které si vystačí s pár barevnejma čtvercema. Takhle se dobrej film nedělá, ne, fakt ne, řemeslo nula, atmosféra nula, děj nula, počet zmačkaných plechovek při sledování dvě a to jsem tu druhou musel hodně hledat, abych se tolik nenudil.

O bílé princezně (1981)

Zdejší princezna polovinu času jen tak někde proplouvá mezi sloupy/květinovými keři a díky očním stínům se u toho tváří jako nevyspalý násilník, mučící své oběti pomocí klacíku od lízátka a krom toho, má její loutka téměř totožný obličej, jako její zachránce... Průměrná pohádka, kde na vytvoření dobré atmosféry nestačí kvalitní ohudebnění, když tu nic jiného zajímavého není.

Agent Carter (2015) (seriál)

Agentka Carterová je dobrej seriál, sice se snaží hrát na retro, i když je jeho dobovost asi na stejné úrovni, jako digitálky na dvoře Ludvíka Filipa, ale alespoň snaha se tu cení, obzvlášť, když je tu díky časovému zasazení hromadu postav, které si mohou být tak trochu malá, šovinistická prasátka a zároveň mužní hrdinní agenti, což je docela osvěžující (sice by bylo zajímavější vidět tu mnohem víc rasismu, nebo všeobecné hajzlolivtosti, ale to do marveláckého filmového vesmíru stejně moc nesedí). Postavy jsou tu všeobecně dobře vytvořené, mnohem zábavnější a zajímavější, než které má větší bratříček Agents of SHIELD a rozhodně tu nejde jen o titulní Peggy, nebo Jarvise, pomáhá tomu i zajímavý příběh, který, díky bohům, jede jen jednu linii a není epizodický. Takže... Jo, povedlo se, navíc je velmi fajn, že se tvůrci odprostili jakékoliv postavy se super-mocí, pokud se nepočítá hyper-síla oslizlého knírku Howarda Starka.

Turista (2014) (studentský film)

Gut, vzhledem k polehčujícím okolnostem (třeba že se jedná o dílo prvního ročníku), animace z řemeslného hlediska je fajn, byť by ještě potřebovala poladit, stejně tak příběh, jehož pointa je sice relativně zábavná, ale cesta, kterou se k ní jde není nejlepší, i tak mi ale na kvalitní studentskou prvotinu stačí. Bojme se gumových medvídků. [ FAMU ; etuda prvního ročníku ] Zde odkaz na vimeu

Nezbeda (2015) (studentský film)

A co todleto do háje bylo co, za zjevení z říše magořivých myslí? Sice to není vesmírná vydra s chapadlama, ale i tak, tohle je jediný film, kde uvidíte, kterak je ovce hozená po mláděti monstra jezera Loch ness a říkám zcela upřímně, tenhle záběr za to stojí, ostatní je dobré, leč průměrné, animace neurazí, na malý rozpočet je i docela hezká, jen ten příběh je trochu nedodělaný, ale... Zase... Ovce a lochneska... [ soš a voš Václava Hollara ; ?]

Aura (2013)

Tenhle film neví, co chce být, jestli anime dramatem o dospívání ve světě, který má jen málo pochopení pro ty ´divné´, nebo jen lehkou romantickou komedií, docela zajímavě oděnou do hávu světa těch, kterejm už z mangy a anime šplouchá na maják. Tak jako tak, tahle nevyhraněnost filmu dost škodí, protože oba směry mají odlišnou atmosféru a snaha o jejich propojení nefunguje a tříští to, co je tu dobré (byť si tak úplně nejsem jistej, co tu vlastně dobrýho je), prostě si film sám sobě podráží nejen nohy, ale i ploutve, pařáty, chapadla, nebo cokoliv. Dobrý, ale mohlo bejt mnohem lepší a dramatičtější, takhle ani nemá cenu mluvit o kladech. Howgh.

Scanners (1981)

Film o lidech, kteří se dívají s výrazem právě zrozeného kůzlete po požití půl kila wasabi. Nádherná ukázka toho, kterak je zajímavý námět uhlodán pomocí snahy o akčnost a explicitnost (óó, brokovnice, óó, jak temné, óó, jak násilné), přitom začátek filmu, který je subtilní a hraje na děj, je v tu pravou chvíli náležitě okořeněn jedním výbuchem hlavy (legendární gif!), s přehledem stačí, kéž by se film podobné střídmosti držel i dál, protože druhá půlka filmu je jen napitomělá blbina, plná scén, které ani zdaleka nevyužívají svět telepatů s vražednými schopnostmi. Vlastně, tohle tam není využito skoro vůbec, chceme japonský, poloúchylný, anime remake s vesmírnou vydrou s chapadly! A bez brokovnic a hloupých výrazů ve tváři.

Širanpuri (2012) (TV film)

Hodně zajímavý film, kterému jsou ke cti dvě věci, tou první je fakt, že téma šikany je tu zpracované přirozeně a zajímavě (věčná sláva nepřepálené stopáži!) a tou druhou je nádherná kresba, která, ač působí klasicky japonsky, rozhodně to není klasické anime a svým důrazem na jasně viditelné "čáry" tužky (či jiných kreslících nástrojů) se podobá spíš něčemu, co je mnohem snadnější najít v evropě, než v asii. Ano, tohle se líbilo i vesmírné vydře s chapadly, přestože se zde žádná chapadla ve společnosti lepých školaček nevyskytují.

Hany (2014)

Kreténistické postavy, prázdné dialogy a v podstatě ne-existující děj. Jenže ono to ani nevadí, i tak jsem se bavil, má to atmosféru (noční Plzeň!), hrozně zábavné střípky divných existencí (čtení na literárním večeru, na programu Markýz de Smutek!), což v kombinaci s natáčením na jeden zátah (i když v reálu je jich víc) působí svěže a zajímavě. Hledat tu nějaké pokusy o "generační výpověď" nebo hluboký art je zbytečné, já se bavil, víc nechci. Howgh.

Miyamoto Musashi: Sōken ni haseru yume (2009)

Uf, tohle je podivný, některé věci jsou dobré (Musaši rozhodně není mytizovaný a je představován bez zbytečných příkras), jiné ohavné (hnusná 3D animace vypravěče a jeho hloupé výstupy) a některé jsou jen a pouze divné (veškeré souboje jsou komentovány nějakým podivným zpěvem, někde mezi japonským folkem a .... Něčím divným). Docela fajn jsou anime pasáže, ale jako celek se to rozpadá a je řečený jen naprostý základ a i z něj některé věci chybí, navíc je tu naprosto debilní pasáž o evropských rytířích středověku, která je dosti nepřesná a tak nějak mimo. Ne, tohle si i přes svoje klady víc jak průměr nezaslouží.