Demolition Man (1993)

Zaujímavý film. Hoci som pôvodne očakával poriadny akčný nášup, v ktorom sa ako ozvena prejavia staré dobré 80. roky, výsledný dojem bol trochu iný. Ako akčný film sám o sebe by veľa vody v tomto žánri nenamútil, ale za zobrazenie snáď najzábavnejšieho pohľadu na budúcnosť si tento film zaslúži aspoň určité hodnotové "odškodnenie". Fakt som sa úprimne pobavil a dojem mi nepokazil ani ináč dosť toporný príbeh. Obsadenie je fajn, hlavne mladá Sandra a pološialený Snipes. 70%.

Cesta kolem světa za 80 dní (2004)

Na to, že tento film je veľký finančný prepadák a tunajšie komentáre sú z väčšej časti negatívne a hanlivé, som sa prekvapujúco relatívne bavil. Hoci samotný fakt, že ide opäť len o infantilné sprznenie Verneovho diela uberá na mojom konečnom dojme, samotný príbeh bol celkom zaujímavý a zábavný. Obsadenie je celkom fajn, ale skôr v rámci vedľajších postáv, pretože hlavný hrdina v podaní Steva Coogana je podľa mňa castingový fail. Jackie Chan je stále zlý herec, ale jeho bojové umenie je stále pozoruhodné a dodáva filmu potrebnú akčnú zábavnosť. Nuž a nejde nezmieniť ani Arnieho mini rolu, ktorá bola asi najzábavnejšou v jeho kariére. 60%.

Johnny English se vrací (2011)

Hoci som dokopy nič výnimočné neočakával, aj tak som vcelku sklamaný. Prvý Johnny English je podľa mňa podarená komédia s množstvom dobrých gagov, ktorý využíva dramatickú dejovú líniu len ako doplnok. Tu je to skôr naopak, keďže väčšinu diania vo filme si uchvacuje tá "krimi" dejová línia a vtipné momenty, mnohokrát silené, sa dostávajú len do vedľajších polôh. Tretie pokračovanie by som neodmietal, ale tvorcovia by sa mali vyvarovať podobných chýb ako v tomto filme.

Drsný časy (2005)

Ako režijný debut to Ayer zvládol celkom dobre, hoci film má viacero nedostatkov jednak v rámci scenára a réžie, a taktiež vzhľadom na rozpočet to vždy nevyzerá stopercentne zvládnuté. Príbeh ako celok nie je nič extra, len prosté poflakovanie sa pár chlapcov mimo zákona, ale film pozdvihujú jednotlivé scénky a rozličné vychtávky a samozrejme excelentný výkon Ch. Balea, ktorému v niektorých chvíľach neverím, že toho psychicky labilného agresora len hral. 70%.

Zoolander (2001)

Súhlasím s názormi, že je to hovadina, ale určite sa neprikláňam k tomu, že táto hovadina bola aj zábavná. Stillerov zmysel pre humor v tomto filme dosiahol pre niekoho možno vrchol, ale mne tento film potvrdil, prečo tento človek patrí medzi mojich najmenej obľúbených hercov a komikov. Aj celý príbeh bol taký viac menej "vypatlaný" a skutočne zábavných momentov tu bolo len veľmi málo (ale našli sa), prípadné pozitíva možno vidím v parodickom nádychu na svet modelingu a v postave Willa Ferrela. 40%.

Kredenc (2014) (pořad)

Po piatich dieloch môžem bez výčitiek prehlásiť, že sa jedná o ďalší nevydarený projekt, ktorý síce dal dokopy zostavu ľudí, ktorí majú zmysle pre humor, čo dokazovali v iných, podstatne zábavnejších reláciách, ale tunajší "humor" proste nefunguje a keď sa v 25 minútovom diely zasmejem tak dva krát, a aj to len tak ledabolo, nemôžem byť pri hodnotení ústretový.

NON-STOP (2014)

Tri štvrtiny filmu sú napínavé jak sviňa, celý čas som horel nedočkavosťou z ďalšieho kroku a z ďalšieho jednania postáv. Moju myseľ už zahmlievala paranoja a podobne ako L. Neeson som upodozrieval každého druhého človeka na palube. Potom sa však niečo pokazilo. Logika začala upadať, postavy konali úplne iracionálne a celé to rozuzlenie bolo proste prapodivné a vôbec som si to tak nepredstavoval. Škoda, lebo tento film mal u mňa našliapnuté na plné hodnotenie, ale takto to bude o niečo menej, ale určite je pozitívne, že spolupráca tohto režiséra a Liama Neeson dáva vzniknúť naozaj pozoruhodným filmom, len to chce nabudúce popracovať na rozuzlení. 75%.

Avengers (2012)

Zrejme dosiaľ najlepšia vec od Marvelu, pretože dostať do jedného filmu takúto skvelú partičku hercov a postáv ktoré stvárňujú je určite požehnanie. Postavenie hlavných hrdinov je pritom vyvážené, nikto nemá ani príliš veľa, ale ani príliš málo priestoru a dokonca aj postavy bez vlastných filmov, teda Hawkeye a Black Widow, dokonale využívajú svoj priestor a sú príjemným prekvapením. Najlepšou postavou z marvelovského univerza stále zostáva Tony Stark alias Iron Man, ktorý v podaní R. Downey Jr. predvádza skutočné divy. Príbeh má dynamický náboj, stále nás zasypávajú šťavnaté a zábavné dialógy a hlášky, vzájomné súboje hrdinov sú výborné, nuž a záverečné apokalyptické mäso nepotrebuje komentár. Lenže v rámci sfilmovaných komixov mi to oproti takému "Temnému rytierovi" alebo "X-men" stále pripadá príliš infantilne odľahčené, a preto strhávam jednu, alebo skôr pol hviezdy. 80%.

Četa (1986)

Zo trojice najslávnejších "vietnamských" filmov (Apokalypsa, Čata, Olovená vesta) mám najradšej práve túto osobitú Stoneovu spoveď o vlastných zážitkoch z tohto konfliktu. Hociˇ "Čate" chýba trebárs silný existencionálny podtón alebo osudovosť vyplývajúca z psychologickej roviny, ktoré zdobili známy Coppolov, respektíve Kubrickov snímok, jej sila tkvie niekde inde. V tomto prípade tkvie v zdanlivo jednoduchej záležitosti, čo z človekom urobí vojnové peklo a ako sa s tým daná osoba dokáže vyrovnať. Zosobnenia týchto pocitov sa vo svojich rolách excelentným spôsobom zhostili Willem Dafoe a Tom Berenger, ktorých taktiež výborne dopĺňa Charlie Sheen v roli neskúseného nováčika. Scenáru a réžii nie je čo vytknúť, proste je vidieť, že Stone to naozaj zažil a každá scéna je do detailu premyslená a realisticky podaná, od tých najrutinnejších vojenských povinností, cez "krátenie" si času húlením, až po samotný kontakt s nepriateľom. Určite však nejde o oslavný film US Army, pretože tu sme svedkami, že ak jednotlivca vojnové peklo premôže, môže sa dopustiť brutálnych činov aj na tých najnevinnejších. 95%.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Hoci je táto filmová séria mnohými zbožňovaná už od prvej časti a v kinách zarába nemalé peniaze, podľa mňa sa až v piatom(!!!) filme konečne vymanila z nekompaktných príbehových gulášov o bezvýznamných rýchlych pretekoch a tuningovaní, ktoré mohli nadchnúť maximálne partie slaboduchých teenegerov, na prvotriednu zbesilú akciu s výborných príbehom. Zostava hercov je celkom ok, hoci niektoré z postáv boli mierne otravné, ale minimálne účasť D. Johnsona je dokonalým budíčkom a novým impulzom pre celý film. Škoda, že podobne ako predchádzajúcom "Rýchli a zbesilí" režisér prestrelil so záverečnou akciou, kde sa na tú nereálnu exhibíciu s trezorom niekedy nedalo pozerať. Ale aj tak zostáva "Fast Five" najlepším dielom série a snáď je znamením trvalého prechodu k lepšiemu. 80%.