Ptačí úlet (2013)

Viem, že ide o animovaný film, ale príbeh o morkách cestujúcich v čase je aj tak jedna z najväčších kravín, aké mohli tvorcovia na poli filmu všeobecne vymyslieť. Ale tak pobaviť sa na tom dalo a určite existujú aj horšie animáky než tento. 50%.

Drž hubu! (2003)

Žeby najlepšia francúzska komédia ever? Už len kvôli Depardiemu, ktorému po stvárnení všelijakých Obelixov veril na poli komédie len málokto, musím uznať, že to bolo proste skvelé. Snáď záver sa mohol vyvinúť nejak inak, keďže tento mi v rámci príbehu vôbec nelahodil, ale ak by som hodnotil len zábavu, bolo to takmer dokonalé. 80%.

Rain Man (1988)

Kto mal niekde možnosť vidieť či poznať autistického človeka musí uznať, že Dustin Hoffman sa svojej úlohy zhostil tak dokonale, až má človek pocit že sa pozerá na osobu skutočne trpiacu týmto stavom. Naozaj jeden z najlepších hereckých výkonov histórie. On ani Tom Cruise nehral vôbec zle, ale popri Dustinovi bol len ako tieň. Celkove ide o klasickú road movie s pár zábavnými aj dojemnými scénami, ktorá ma možno nedostala až tak ako drvivú väčšinu filmových fanúšikov, ale minimálne mi ukázala, ako môže vyzerať jeden dokonalý herecký výkon. 80%.

Willow (1988)

Ďalší z filmov, na ktorom som v detstve často ulietaval, a ktorý ma (ne)prekvapujúco bavil aj teraz. Solídny príbeh (hoci mierne inšpirovaný Tolkienovými knihami), podporený peknou hudbou a sympatickými postavami. Nechýbajú ani náznaky humoru, hoci paradoxne postavičky, ktoré mali v predstavách tvorcov priniesť najviac humorných situácií, mi tu prekážali najviac (tí dvaja minimužíci). Triky sú vzhľadom k dobe vzniku na úrovni a v rámci žánru ide o silný nadpriemer. 75%.

Černý korzár (1976)

Naivný, miestami až hlúpučký dej, úchvatné scenérie, pekná hudba, charizmatický hrdina, krásne ženy a množstvo súbojov - to je stručná charakteristika tohto kedysi pre mňa obľúbeného filmu. Avšak ako mnohé ďalšie, aj tento nahlodal zub času a už to nemá taký náboj ako kedysi. Hlavne akčné scény mi pripadali ako keby boli natočené na jeden pokus. Avšak určité čaro podobné filmy stále majú, takže niekedy si ho ešte rád pozriem. 60%.

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Na niektoré filmy by sa v dospelosti asi pozerať nemalo. Keď som asi v desiatich videl túto rozprávku po prvý krát, bol som nadšený. V tej dobe som ju pozeral dosť často a zakaždým som sa bavil. Avšak včerajšia zhliadnutie po cca štrnástich rokoch jasne ukázalo, že nie všetko čo ma bavilo v detstve, ma musí baviť aj v súčasnosti. Na rozdiel od súčasných animákov, ktoré si pozriem rád, mi už tento "rádoby-morálny-spevavý" typ animovaného filmu nedal absolútne nič. Keby som to videl po prvý krát, asi by som dal ešte menej bodov, ale aspoň z nostalgie dám toľkoto.

Kleopatra (1963)

V niektorých momentoch možno zbytočne okázalý a opulentný, dialógmi pretekajúci a časovo náročný film, ale zároveň je veľkolepý, na čom má zásluhu najmä majestátna výprava a kostýmy. Postavy sú spracované výborne, keďže každá z trojice hlavných hviezd má jedinečnú charizmu a herecké nadanie. V dobovom ponímaní ide určite o prelomový film a v rámci klasických historických filmov z 50. a 60.-tych rokov ide o jeden z najlepších. Miernym sklamaním sú bojové scény, ktoré mohli byť epickejšie. Našťastie som videl dvojdielnu verziu, takže som nebol pri sledovaní vyčerpaný, takže sa prikloním k štyrom hviezdam. 75%.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

"Piráti z Karibiku" sú typickým príkladom toho, kam môže smerovať neúmerné finančné dojenie konkrétnej filmovej značky. Kedysi originálny príspevok do dobrodružno-zábavného žánru každým ďalším pokračovaním strácal na sile a pôsobnosti. Už tretí diel mal namále, ktorý síce chrlil akčné a zábavné scény ako na podnose, ale bola z toho len otravná exhibícia. Našťastie sa mohol oprieť aspoň o príbeh, respektíve o zakončenie príbehu, započatého v predchádzajúcich dvoch dieloch. "V neznámych vodách" však nemá ani túto základnú premennú, potrebnú pre akú takú funkčnosť filmu, pretože úprimne povedané, scenár k tomuto filmu je jeden veľký brak. Zostalo nám síce množstvo akčných scén a sem tam príde aj niečo zábavné (myslím skutočne zábavné a nie Deppovo šaškovanie), ale už to nie je ono. Sklamaním je Ian McShane a aj Penelope, ktorá Keiru nenahradila ani v najmenšom a dokonca mi trochu chýba aj Orlando Bloom. Keďže producenti pravdepodobne budú v "dojení" pokračovať aj naďalej, som zvedavý čo ďalšie ponúknu.

Mandolína kapitána Corelliho (2001)

Obyčajný romanticko-vojnový film so všetkými kladmi a zápormi, aké podobný žánrový mix ponúka. Lenže prvá polovica filmu je trošku nudnejšia; dozvieme sa všetko potrebné a charakterových vlastnostiach hlavných postáv, vzplanú milostné línie, ale ináč sa dej filmu zväčša venuje len dialógom v dosť nezáživnej forme. Ale musím uznať, že v rámci tejto prvej polovice filmu sa dočkáme množstva krásnej muziky, takže minimálne po tejto stránke ma film bavil. Zvyšok filmu je už o čosi lepší aj v ostatných aspektoch. Dej naberá na dramatických obrátkach, postavy zisťujú, čo je to skutočná vojna, o ktorej dosiaľ počuli len z rádia a fakt je tu aj niekoľko silných scén (masaker). V závere príde aj na pár dojímavých situácií, ale úplne na konci sa aj tak dočkáme happiendu, čo mi v tomto prípade mierne vadilo. Obsadeniu nič nevytýkam, keďže ja Nicolasa Cagea znesiem aj v takejto romantickej úlohe. Napriek viacerým pozitívam sa z daného námetu dalo určite vyťažiť aj viac, takže hodnotiť budem priemerne. 60%.

Bitvy starověku (2009) (seriál)

Na jednej strane zaujímavé a podrobné informácie, ale na strane druhej je chabý pokus "zatraktívniť" dokument pridaním poloanimovaných súbojov v štýle "300". Keby však tie súboje aspoň vyzerali reálne, nič by som nenamietal, ale vidieť Caesara ako rúbe dvoma mečmi jedného nepriateľa za druhým mi príde dosť pritiahnuté za vlasy. 60%.