Sedm (1995)

Prakticky dokonalý kriminálny thriller s hereckými hviezdami, kde každý sa snaží maximum. Asi najviac herecká úloha Brada Pitta, kde prejavuje emócie a nezaostáva. Morgan Freeman tu hrá druhé husle. Po Mlčaní jahniat najlepší film, kde je ústredný antagonista masový vrah. Koniec brilantný a prinútil ma dať plný počet.

Poslední jednorožec (1982)

Prudká nostalgia z detstva ma celý život hnala za neznámou. Nepamätal som si príbeh ani názov, ale vedel som, že šlo o silný, nie príliš detský animovaný film s jednorožcami. A keď som narazil na informácie, doslova som sa tešil. Sklamanie neprišlo, práve naopak! Krásny príbeh plný metafor, ktorý dieťa asi nepochopí. Sú tam vraždy, cecky a koniec nemusí byť práve ten "pravý" happy-end. Celý čas mi to viac pripomínalo japonskú anime produkciu a v titulkoch som sa uistil.

Tumbbad (2018)

Originálna, svojská snímka, ktorá čerpá z indického mysticizmu presne toľko, čo nezainteresovaný divák potrebuje. Má to auru tajomna, odkrýva sa to tak akurát a do konca ponúkne veľa nezabudnuteľných momentov. Herci hrajú indicky a to kritizovať nejde. Ide o inú mentalitu a aj tá tvorí príbehové zvraty. Z filmárskeho hľadiska krásna práca. A celé to ponúka aj nejaký morálny presah. Horor pre "celú rodinu"!

Polárník (2014)

Pavol Barabáš nás zoznamuje so slovenskými rekordmanmi o ktorých ani netušíme. A vždy mi zostane brada dole. Príbeh si zaslúži aj viac ako 5 hviezdičiek. O točení v podmienkach kde za chvíľu môžete skončiť v oceáne a zo zadu sa na vás usmieva polárny medveď by som chcel počúvať aj hodiny. Záver, kde sa Valušiak sám prechádza po Antarktíde a nevie, či prežije ďalší diel je mrazivý. Ale nájde v sebe pokoru a prizná si realitu. Nedá sa to hodnotiť nižšie.

UFC 1: Beginning (1993) (pořad)

Enter the Dragon, Bloodsport a iné filmy sa stretli v realite a pomocou najväčšieho mača Hollywoodu vytvorili zábavu, ktorá neskôr prerastie v najrýchlejšie rozvíjajúci sa šport na planéte. Začiatky boli tŕnisté, zápasníci z rôznych žánrov padali rýchlejšie ako sa očakávalo a strety medzi nimi bez pravidiel neboli tak jednoduché ako vo filmoch. No vytvorili absolútne legendy bojových umení ako bratov Gracieovcov či Kena Shamrocka. Kult pre každého fanúšika bojových umení a povinnosť pre MMA komunitu.

Seveřan (2022)

Z obsadenia som mal pocit, že pôjde o nejakú hollywoodsku snahu sa dotknúť vikingskej vlny po seriálovom hite. Našťastie som sa mýlil a dal tejto snímke šancu. Ide o najlepší film o Vikingoch! Dobové reálie dotiahnuté, atmosféra ako bič, mytológia verne dopĺňa príbeh, scenár graduje a koniec ako zo severskej učebnice. Dokonca to nebolo tradične znásilnené politickou korektnosťou a film servíruje surovo! Nižšie hodnotenia môžu dať len ľudia čo vedia o Vikingoch maximálne z Asterixa. Alebo sú pohoršení z prílišnej "dobovosti". Dokonalý film!

Mythic Warriors: Guardians of the Legend (1998) (seriál)

V rámci televíznej produkcie animovaných filmov je to topka. Tie úpravy v bájach sú minimálne (niekde viac, niekde menej) a často len preto aby sa to vošlo do vysielacieho času. Skôr sa odoberú postavy a možno zložitejšia história príbehu. Pre deti ako zoznámenie s antickými mýtmi to funguje dokonale! Vizuál je klasický 90.kový a nevadí. V porovnaní s Herkulesom a Xenou je to ako Toyota s bavorákom.

Harakiri (1962)

Film, ktorý postupne odkrýva o čom vlastne je. Každý záber trvá, ale len preto aby všetko vysvetlil. Minimalistická hudba sa zjaví, len keď je to potrebné. Ľudia povedia, čo musia. Akciou sa šetrí aby zápas vystrelil do absolútna. Záver je grandiózny a ja som sa nad gaučom skoro vznášal. Toto sa nedá hodnotiť inak ako plným počtom! Hodnotiť to ako kritiku samurajstva je veľmi povrchné. Tu sa zlé časy v "dobe mieru" zobrazujú so samurajskou presnosťou a gradáciou, až to je oslavné. V kine by som tlieskal!

Zúčtování (2016)

Absolútne skvelo navrhnutý, zahratý a zrežírovaný krimi thriller. Neviem čo by som odpichol, vypichol alebo zapichol. SPOILER: Ale za to ukončenie skákania do rečí pri rozhovore dvoch bratov musím dať jednoducho plný počet!

Ong-bak (2003)

Videné prvý krát po 20 rokoch od vzniku filmu. A musím povedať, že z filmu som mal pocit jasný - MUAY THAI WINS! FLAWLESS VICTORY! Absolútne dokonalé bojové sekvencie (miestami prehnané, čo vo filme sem-tam musí byť pre neznalých). Jednoznačne to muselo zvýšiť záujem o šport ako taký a dať mu nejakú kultovú príchuť. Atmosféra príbehu zabalená do kontrastu čistej dediny a prefetovaného, zhýralého veľkomesta hriechu. Príbeh je samozrejme naivný a slúži len ako tanier na to nekončiace sústo thajského boxu. Ak je pravda, že tu neboli použité žiadne klasické pomôcky ako laná na vrtule vo vzduchu, tak sa tomu nedá prosto dať slabšie hodnotenie (a ako fanúšik bojových športov tie vrtule aj odpustím). Thajsko ako má byť!