Lincoln (2012)

Zručně natočená učebnice, která má pro nás stejný přínos asi jako kdyby se v Americe koukali na film o Husovi. Asi by si řekli, že to je dobře natočený a ten hlavní herec hraje na sto procent, ale ve výsledku by jim ten film byl naprosto šumák, protože to nejsou jejich dějiny. Lincoln je bohužel také ten případ, jelikož nás to zkrátka dostatečně neosloví. A Steven už taky natočil méně uspávající filmy. Daniel Day-Lewis a Tommy Lee Jones by si nicméně toho plešouna zasloužili.

Sedm psychopatů (2012)

McDonagh si ukousnul až příliš velké sousto a po geniálně jednoduchých Bruggách přináší snímek, který se chvílemi dost ztrácí ve své vlastní podivnost a komplikovanosti. Herecky je to samozřejmě parádní, Rockwell zde zase naprosto ruluje a hlášek a památných momentů zde každý dostane dostatek. Linie o psaní scénáře ale většinou moc nefunguje a celý film se díky ní malinko rozpadá. 70%

Zabít tiše (2012)

Neoslovilo mě to. Některé scény byly správně atmosférické a vizuálně zajímavé a Brad Pitt si to krade celé pro sebe. Jinak jde ale spíš o malinko nevyvážený film, ve kterém na mě ty rádoby stylové dialogy vůbec nepůsobily (skoro jakoby vypadly z nepovedenýho Tarantina) a polovina postav mě naprosto míjela. Ani ta závěrečná scéna s výtečným Pittovým monologem to již moc nespraví.

Slova (2012)

Výborně budovaný a vystavěný příběh, který výborně uteče i přes to, že se v něm neustále kecá. Herci přesní, režie překvapivě jistá. Jen škoda, že v závěru všechny ta velká slova a příběhy vyšumí tak nějak do ztracena, člověk už tak nějak prokoukne tvůrce a ti už ho tak v závěru nemají absolutně čím překvapit. I přesto ale slušný nadprůměr.

Sousedská hlídka (2012)

Místy opravdu hodně křečovité a až trapné, místy zase překvapivě pohodová komedie. Komediální esa zde improvizují více, než by bylo zdrávo, ale i tak se zde pár hodně povedených hlášek najde. Jen ten Ben Stiller jakoby si tentokrát spletl film a z celé čtveřice byl jednoznačně nejslabší.

Atlas mraků (2012)

Tyhle rádoby chytrý filmy, který se snaží něco sdělit, to mají vždycky těžký. Beru, že tvůrci měli myšlenku, kterou se jim ke konci povedlo jakž takž pointou utvořit a body za odvahu si jistě také zaslouží. K čemu to však je, když si Wachowští i Tykwer vybrali režijně svou nejslabší chvilku (když nepočítám Tykwerovo International) a ty myšlenky mě vlastně díky utahonosti a rozvleklosti celého filmu vůbec nezajímaly a snímek mě nedonutil nad nimi přemýšlet. A jak mám navíc celou ideu filmu brát vážně, když zde poskakuje Hugo Weaving převlečený za ženskou a je zde zbytečná linie se senilními důchodci? Ještě že režiséři v poslední hodince razantně šlápnou na plyn a dovezou do film aspoň do malinko uspokojivého konce. I tak jsem ovšem od režisérských velikánů čekal mnohem víc a z celého ambiciózního projektu jsem tak spíše zklamaný.

Pěsti ze železa (2012)

Rádoby stylový mišmaš, ve kterém je hodně zábavný a fajn natočených akčních scén. Bohužl je zde ale také hodně totálně nudných a nezajímavých pasáží, které jsou na hraně snesitelnosti. RZA mě zkrátka fajn nápad, ale dohromady to příliš nefunguje. Většina herců je navíc na solidní železnou pěst, jenom ten Russel Crowe si to roztomile užívá. Mohlo to být nehorázně cool, ale skončilo někde v necelé půlce cesty.50%

Let’s Dance: Revolution (2012)

Taneční guilty plesure. Každý díl si říkám, že ten příběh už nemůže být tupější, ale ten následující díl mě přesvědčí o opaku. Příběh, jestli se to tím dá nazvat, by se dal shrnout tak do 5 minut a existuje zde jen jako vata mezi jednotlivými tanečními čísly. Ty jsou ale do jednoho výborné, od samotné choreografie přes kameru až po střih. V tanečních sférách si člověk opravdu nemá na co stěžovat, u tanečních kreacích se člověk baví a film díky tomu uteče. Co na tom, že zbytek nedává moc smysl a herci vypadají a mluví, jako by přišli z porna. Série, která se i přes svou tupost a jednotvárnost paradoxně asi neomrzí.

Norman a duchové (2012)

Dosti promarněná šance. Výborný námět, který se mohl s přehledem stát novou Koralínou a spol. a děti by si u toho mohli vyměňovat trenky, je zde ovšem většinu času nevyužit. Místo hromady hlášek, odkazů a výborné atmosféry se dočkáme jen slabounkého příběhu a nudných moralitek. Pár slušných nápadů a hlášek se najde, ovšem celkově to vůbec nedrží pohromadě a dospělejší divák se i přes účast zombíků začne ke konci už dost nudit.

Rebelka (2012)

Rozhodně nejslabší Pixarovka co se příběhové i režijní stránky týče. Animace je sice opět prvotřídní a atmosféru Skotska to také umí prodat více než dobře. Ale postavit celý příběh na putování jedné zrzky a mámy medvědice? To mi přijde na Pixarovské standarty trochu málo. Navíc to začíná postrádat i ono kouzlo a poetiku něčeho víc, čím se studio s lampičkou ve znaku tak hodně lišilo od konkurence. I tak je to ale celkem zábava, která rychle uteče a dětem se zaručeně líbit bude. U takového třetího Madagaskaru a hlavně Ralpha jsem se letos bavil o hodně více.