The Guest (2014)

Ty vole, já snad kvůli tomu Stevensovi začnu ještě koukat na Panství Downton. Hlavně díkyjeho nesmírnému charismatu a neodolatelným očím se z Guesta stala poctivá béčková lahůdka, která si vůbec na nic nehraje. Jen ten cheese závěr už byl na mě trochu moc.

The F Word (2013)

Já snad toho Radcliffa začnu v jeho post-potterovské kariéře ještě žrát. Čuch na nenápadné, ovšem žánrově vybroušené pecky, mu evidentně nechybí. Jasně, celá zápletka je strašně předvídatelná, jednoduchá a celý už jsme to viděli několikrát zpracovaný. Jenže už dlouho jsem to neviděl zpracovaný v tak scenáristicky nápaditém a upřímném kabátku, v němž se zábavně kulometnými dialogy rozhodně nešetří. Mezi Radcliffem a Zoe to navíc skvěle funguje. Normálně by to asi bylo za silné čtyři hvězdy. Kvůli efektu totálního překvapení a faktu, že už jsem se dlouho už žádné romantické komedie tak nepobavil, ale tu pátou prostě dát musím.

Spása (2014)

Milý, přímočarý western, jehož kompletní zápletka se dá odvyprávět jednou větou. Díky své správné drsné atmosféře a neselhávajícímu charismatickému duu Mikkelsen/Morgan to však tvůrcům rádi odpustíte. Eva Green je zde ovšem naprosto zbytečná.

Chraň nás od zlého (2014)

Ta městská špinavá atmosféra mi sedla. Jenže to je asi tak všechno, co se na tomto nudném, nezajímavém a zcela šablonovitém horůrku dá pochválit. Nudnější závěrečné vymítání ďábla by snad nedokázali provést ani ve Vatikánu. Fakt škoda, že si Eric Bana vybírá v posledních letech takové propadáky.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Finále, jak se patří. Peter Jackson se konečně vykašlal na zbytečné vykecávání a přepálenou stopáž a naservíroval nám akční řežbu, která hobití trilogii dosud chyběla. Téměř hodinové bitvě se totiž nedá prakticky nic vytknout a poslední "komornější" bitva na hoře už byla jen sympaticky drsnou třešničkou na dortu. Příběhové se ovšem opravdu jedná jen o zakončení příběhu, který nás ale většinu času vlastně ani tolik nezajímal a jehož finále přišlo minimálně o jeden díl později. Na osudech charakterů vám proto, na rozdíl od Pána prstenů, vlastně moc nezáleží. Rozdíl oproti Lotrovské trilogii je zkrátka stále značný. Jackson má ale naštěstí řemeslo stále v malíku a to správné nadšení a nápady mu stále nechybí. Tempo je tak naštěstí zběsilé a divák se nenudí ani na chvíli Jen už se k Bilbovi nebude zkrátka nikdo vracet s takovým nadšením, jako k Frodovi a spol.

Odpad (2014)

Milionář z chatrče reloaded. Stephen Daldry má sice řemeslo výtečně v malíku a umí ve správnou chvíli přijít s řádně působivou a drsnou scénou. Jenže mu nejde onu drsnost tamních podmínek a kýčovitou pohádku tak efektně, jako se to před lety bravurně povedlo Boyleovi. Hlavní dětská trojice mi navíc nebyla příliš sympatická a v závěrečné třetině tvůrci až nepochopitelně šlápnou na brzdu a finále tak skončí výrazně za očekáváním. Slušně zrežírovaný nadprůměr vás ale čeká i tak.70%

Pojedeme k moři (2014)

A pak, že to u nás nejde. Stačí mít přitom super nápad a talent, a jde to i bez nějakých velkých prachů. A obojího má Mádl evidentně na rozdávání. Skvěle vystavěný příběh, který se ze zprvu zdánlivé rodinné komedie změní v téměř reálnou jízdu, jež mě díky své autenticitě poslala emociálně mnohem více do kolen než všechny ty umělé Lidice Habermanovy mlýny. Sympatičtější dětskou dvojku už jsem navíc v tuzemském rybníčku dlouho neviděl. Jirka se nezdá.

Interstellar (2014)

Po filmařské stránce naprosto ohromující a dechberoucí film, jenž vás svými emocemi, bezchybnými soundtrackem a vizuálními orgiemi zadupe hluboko do sedačky. Po té příběhové stránce to však přeci jen vyžaduje ještě jedno shlédnutí. Čím déle ve mně ale Nolanův majstrštyk rezonuje, tím větší smyl mi to ale celé paradoxně dává a i ty menší logické chybičky jsou díky bezchybnému režijnímu podání téměř zapomenuty. Jedna z nejlepších sci-fi dekády.

Nezvěstní (2014) (seriál)

1. série: Jedna z největších depek loňského roku a týdenní peklo pro každého rodiče. Být tohle film, tak už má Nesbitt nominaci na Oscara jistou. Poslední epizoda je pak jeden velký scenáristický masterpiece, jenž člověka emočně vysaje na hodně dlouhou dobu.90%

Marley a já: Štěněcí léta (2011) odpad!

Totální rodinné dno, které dostává Marleyeho přesně do těch vod, jimž se Frankel v původním filmu tak mistrně vyhýbal a ještě si z nich dělal srandu. Takové hanobné nepochopení a znásilnění si jednička opravdu nezasloužila.