Noční běžec (2015)

strhujici, nepredvidatelny pribeh, s mistrne vybudovanymi postavami. liam neeson jako akcni borec - to je prekvapeni a doufam, ze se v jeho kariere dockame dalsich takovych roli!!

Obušku, z pytle ven! (1955)

No bať! ♫ na světě je přece krásně ♫, hlavně když je u kormidla nějakej rudej pyčus.

Odstřelovač (2007)

Naivní, přehnaný, předvídatelný a prosáklý patriotismem, stupidně napsaný charaktery se snoubí s otřesnými hereckými výkony. Typicky americkej akčňák s odporně spravedlivym hlavnim hrdinou. Zachraňuje to slušná akce.

Ochranné zbarvení (1976)

Z formální stránky se mi na filmu Ochranné zbarvení líbil onen unifikovaný vzhled filmů tehdejšího sovětského bloku. Omšelost a nevýraznost v jakémkoliv směru byla jistě soudruhy vnímána jako účinná obrana režimu, jako bariéra vystavěná mezi divákem a uměleckou hodnotou filmu. Těžko říct, jak toto na diváka působilo tehdy, ale dnes, se znalostí toho, jak různorodá kinematografie je, je to vždy velmi zajímavá exkurze do tehdejší doby temna. Ale ten bezohledný režim nebyl ve filmu ztělesněn jen šedí a akademiky, kteří na vodítku vyvedli studenty na vycházku do přírody. Více se na tento konflikt Zanussi soustředil skrze vztah Jakuba a Jaroslawa. Mladý doktorand, plný nadějí a očekávání, se od staršího kolegy dozvídá krutou pravdu o životě, tedy o lidech. A tedy sám o sobě. Ale je to skutečně pravda, nebo je to další z řady lží, aby se tak nebezpečné tendence nastupující generace zadusily už v počátku? Postava Jakuba byla zvláště rozporuplná. Nepůsobil na mě přímo nesympatickým dojmem, i když se spoustou jeho názorů jsem se neztotožnil, tak z něj mluvila především (jeho) celoživotní zkušenost. Je právě otázka, nakolik jej v takové individuum uhnětlo okolí – pravděpodobná skutečnost, že byl ve svém mládí sám vystaven člověku, jakým je nyní on sám. Snad byl jednou také takovým idealistou, jako Jaroslaw. Ale těžko ho soudit, když jsme neměli příliš příležitostí ho doopravdy poznat. Své skutečné pohnutky před Jaroslawem nikdy neodhalil, diskuze s ním byly pro něj vždy hrou. I když se dá Jakubovi přiřknout pragmatismus, vskutku užitečná vlastnost, přesto však doufám, že ze mě se takový člověk nikdy nestane. Co se Jaroslawa týká. Fatální semínko pochybnosti je zaseto, když Jaroslawovi Jakub prozradí, že prorektor získal svůj doktorát podvodně. A opět se ptám: je to pravda, nebo lež? Ale na tom nesejde. To Jaroslawova reakce je důležitá – a zde jsme možná byli svědky zrození dalšího pragmatika. Frankensteinovo monstrum vytváří další svou repliku. Svět je začarovaný kruh. Dokud po něm budou kráčet lidé, jako je Jakub, bude to incentiva dalším a dalším lidem, aby se k cynismu a pragmatismu uchylovali. Protože bez něj se přežít nedá – alespoň to naznačuje Zanussi v tomto filmu, v tehdejší době. Jak vlastně já, jako člověk žijící již v demokracii, mohu takový film ocenit? Pochopit jej, rozumově, to dokážu. Historické souvislosti znám. Ale mohu kdy vůbec skutečně cítit tehdejší zeitgeist? Jednání opilého studenta se dá lehce odsoudit, jako absolutní slabomyslnost. Ale to se to káže, z mého pohodlného gauče, kde mám vše na dosah ruky. Vůbec filmy o vzpouře proti zažitým pořádkům, vzepření se mládí proti něčemu, co je mu cizí a odporné, takové filmy jsou potřeba. Protože dnes je ta nesvoboda mnohem skrytější. V tomhle ohledu snad lze jednoznačnost tehdejší situace i závidět.

Oko dravce (2008)

Úvodních 3O minut - akurátně přehnaná akční jízda, která pak sleví, příběh jde hodně do špionážního US-vláda-má-ve-všem-prsty hi-tech sci-fi, kdy sice ne všechno dává úplně perfektní smysl, ale pořád je to zábava, i tady se naštěstí najde místo pro akci, závěr je zas správně akční. Co mi ještě vadilo, byl B.B. Thorton, kterej mluvil jen v hláškách, neměl snad jedinou normální větu, to bylo příliš, a taky typický americký patetický proslovy a hudba - kdy už si to filmaři konečně odpustěj? Jinak Shia - netřeba se vyjadřovat, ten kluk to zas dokázal!

Opustit Las Vegas (1995)

co uz vsichni vi, lec zaznit to musi: nejlepsi romanticky film vsech dob. krasny zpusob, jak odejit.

Ostrov (2005)

Hezky zabalené hovno s mašličkou je pořád hovno.