Black Panther (2018)

Nakonec docela dobrý, prvních cca 40 minut jsem ale trpěl jako zvíře. Přišlo mi, že sleduju nějaký demo z placu, ve kterým jsou jen sem tam bezva triky. V expozici se bohužel mísí absolutní herecká topornost většiny osazenstva, na první pohled scenáristická komplikovanost v kombinaci s Cooglerovou neschopností jakkoliv nastartovat tenhle uloudaný biják a zaujmout diváka. Jakmile se však odbydou všechny představovačky a děj se dá do pohybu, stává se z Black Panthera solidní zábava se zajímavým záporákem. Palec hore za design a zajímavá udělátka.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Obzvlášť první půlka nabízí místy tu nejabsurdnější freakshow za hodně dlouhou dobu, která svou šíleností smete i člověka, který o historickém pozadí neví vůbec nic. Bohužel s postupem stopáže se začne už jen docela nudně intrikovat, což člověk spíš odzívá. Nakonec tedy kvůli podřazení v závěru jen zajímavý nadprůměr, už jen ale kvůli neuvěřitelnému začátku rozhodně doporučuju všem. Obzvlášť té bandě tupců, kteří jsou schopní tvrdit, že za komárů bylo líp....

Cizinec ve vlaku (2018)

Pořád to těží ze zajímavé premisy, takže na tři hvězdy vcelku s přehledem. Ovšem jak Liam stárne (a film se na to nebojí opakovaně upozornit) a tvůrci se ho snaží napasovat do digitálních akrobacií a'la Rychle a zběsile, tak mi to přijde už docela přes čáru. Přízemnější pojetí by neuškodilo, naopak, do vcelku komorních kulis by krásně padlo.

Agent bez minulosti (2002)

Jsou tam náznaky, které však naplno přetavil do absolutní geniality až Greengrass. Určitě dobrý film, kterému však, především při znalosti dalších dílů, chybí správný rytmus a hlavně pořádné finále. V Agentovi bez minulosti vlastně žádné není, což mi vadí asi ze všeho nejvíc. Normálně by to bylo za 4 hvězdy, ale ve srovnání s Greengrassovými opusy se Liman prostě nechytá.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Esence akademické nudy. Když srovnám The Post se Spotlightem, prohrává snad na všech frontách kromě řemeslné stránky. Ta je samozřejmě v podání Spielberga a jeho bandy naprosto brilantní. Jinak ale hra na jistotu, které navíc dost škodí celá expozice, která snad nemůže být víc zmatená. Po reakcích ze zámoří značné zklamání.

Nejtemnější hodina (2017)

Wright se vrací do první režisérské ligy, má to ale háček. Filmu bohužel v posledních 20 minutách těžce dochází dech a ač se rejža se svým týmem snaží, mají všichni co dělat, aby Churchillovo vítězství dotlačil do cíle. Nejtemnější hodinu to v mých očích dost sráží, protože technicky se jedná o precizní kousek, často navíc i napínavý, navíc s nejlepším hereckým výkonem minimálně tohoto roku. Závěr se ale tvůrcům rozsypal pod rukama. 6/10

Dej mi své jméno (2017)

Působivý genius loci, kterému značně pomáhá trefný hudební podkres. Jinak ale nic výjimečného. Nejsem nějakej homofob, ale podobný gay-romance mě prostě míjí o parník. Chápu tvůrce, že se snaží přenést co nejvíc z emocí či postupnýho vzájemnýho poznávání, ve výsledku z toho ale vždycky vzejde film, kterej je subjektivně nekonečnej. Další ocarovka do počtu, na kterou si den po ceremoniálu nikdo nevzpomene. 6/10

Tvář vody (2017)

Čekal jsem teda víc, ideálně na úrovni Faunova labyrintu. Del Toro umí vyprávět magické příběhy, ale toto je schematická lovestory obohacená akorát o němou ženskou a zajímavě namaskovanou potvoru. Na místech, kde má být film napínavý, se mu to daří, ale zbytek je zaměnitelným retrem, které mě docela minulo. Velká škoda, potenciál nenaplněn. 6/10

Borg/McEnroe (2017)

Nevím, jestli jsem měl jiná očekávání, nicméně filmu značně chybí to nejpodstatnější - konflikt. Takto se Borg/McEnroe smrskává na portrét dvou naprosto odlišných osobností, které si to na konci rozdají ve finálním mači. A to je vše, bez jakékoliv vyhrocenosti. Ústřední herecké duo je výborné, ani to ale nestačí k tomu, aby si člověk pár minut po zhlédnutí z filmu něco výraznějšího pamatoval. Howard s Rivaly zabodoval násobně více.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Silné tři hvězdy, čtyři to nejsou jen proto, že jednička je přece jen o něco lepší. Zlatý kruh nemá pořádného záporáka, nemá onu lehkost prvního dílu a je velká škoda, že vzhledem ke stopáži má vcelku málo akčních scén (pokaždé jsou ale maximálně natřískané) a i vtipy jsou rozředěnější. Hlavně mu ale chybí onen moment překvapení, ze kterého jednička tolik těžila, což některým hodnotícím zatemňuje mysl. Já se bavil velmi dobře, Vaughn to za mě ustál naprosto se ctí. Druzí Kingsmani jsou zkrátka oběti přemrštěných očekávání, kdy každý čekal přelomovou dvojku typu Temného rytíře a nakonec dostal jen "more of the same", které je však o mnoho úrovní lepší než zpackané sequely, které se tvůrcům úplně rozsypaly pod rukama (Spider-Man, Piráti z Karibiku a spol.)