Fighter (2010)

Docela dobře se na to kouká, Wahlberg se snaží, ale žádná hitparáda to z jeho strany není, Bale si svým koulením očima TAKHLE řve o Oscara (že jsem mu to ve většině scén nežral, je věc druhá) a celé to docela rychle utíká. Fighter je v letošních nominacích do počtu a za pár let si na něj lidé (i přes několik opravdu vynikajících momentů) vzpomenou možná v souvislosti s tím, že Bale kvůli němu zase shodil x kilogramů. Wrestler nebo Million Dollar Baby jsou ale mnohem těžší váhy. 7/10

Cizinec (2010)

Ani ještě neskončil leden a už se na nás valí takový těžce sračkoidní kalibr. Parametry odpadu to nemá, protože minimálně OK Bettany a vcelku malebná kamera to jakž takž zvedají, ale jinak teda potěš pánbůh. Depp s Angelinou nehrají, jen se celou dobu neutrálně tváří, že by si tedy vybudovali divákovy sympatie, to se rozhodně říct nedá. Vyloženě debilní film (nevěřím, že se scénáře mohl dotknout oscarový McQuarrie), jemuž chybí jakákoliv expozice, napětí, dobrá akce či humor, při pointě už si pak člověk jenom klepe na čelo ("romanci" jsem radši nezmiňoval vůbec, něco tak odporně umělého tu dlouho nebylo a nebude). Ten film vlastně nemá skoro nic. I přes to všechno se ale stejně zaplatí, což je na tom to nejsmutnější. Tohle není žádné umění, ale od producentů odporná sázka na jistotu, u které se navíc lidem bude zvedat kufr. Fuj. 30%

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Oproti ucelené jedničce krok zpět. Stone se snaží story roztahovat do šíře, opírajíc se přitom o rodinné a romantické motivy. Koule z osmdesátých let jsou pryč. Zbytečné pokračování, ze kterého vynikající herci skvělý film neudělají.

Impérium - Mafie v Atlantic City (2010) (seriál)

Scorseseho úvodní epizoda je totální nášleh, po kterém první série během nějakých 3 dílů zvolní, aby se pak zase začala rozjíždět v plné parádě. Škoda toho suššího finále, i tak ale velká spokojenost. 8/10

Králova řeč (2010)

Takový příjemný královsko-politický valčík plný britské elegance. Hooperova story o koktajícím Firthovi je plná lehkosti, možná proto se divákovi nedostane nijak výrazněji pod kůži a jen velmi šarmantně klouže po povrchu. Výborné herecké výkony (spíš než Firthovo dávení mě zaujali brilantní Rush a Bonham Carter) a famózní kamera. 8/10

Carlitova cesta (1993)

De Palma umí, úvod s kulečníkem extrémně napínavý, závěr pak naprosto strhující. Jak nemám rád Penna, tak v tomhle případě musím uznat, že jeho výkon má vážně něco do sebe. Neúplatní každopádně stále o chlup vedou.

Zelený sršeň (2011)

Lehce nad úrovní prvního Iron Mana, ale až nepříjemně rychle to ze mě vyprchává. Uznávám, že jsem se až na některé výjimky (Waltzův "přerod"??) bavil náramně (bitka v domě), navíc i té Cameron Diaz moc nebylo. Rogen se na vratké scenáristické židli udržel a díky jeho přidaným trademarkům v podobě obtloustlého egocentrického hovada klidně řeknu, že obstál se ctí. Waltz má navíc strašně cool bouchačku, a to se počítá. 75%

Princ z Persie: Písky času (2010)

Prohra téměř na všech frontách, Prince docela drží ten exotický a svěží feeling středního východu (mytologií se to vážně nazývat nedá) a několik poměrně efektních fintiček v akčních scénách, které se navíc mohou opřít o tučný rozpočet. Jinak je to ale průser, kam se podíváš. Gyllenhaal úplně mimo, Gemma možná pěkná, ale většinu času nesnesitelná. Newell je definitivně neschopný loser, který neumí dát filmu tempo, rozvinout postavy, ani rozumně sestříhat akci, i když mu Bruckheimer stojí za zadkem a ukazuje mu, co má jak nasnímat. Právě Jerrymu bych doporučil, aby se raději podíval po někom mladším (jako kdysi s Bayem), kdo mu konečně natočí pořádny biják, poněvadž zaměstnávat rutinéry (Turterlaub) nebo rovnou imbecily (Newell) nemůže vést k ničemu dobrému. Slabší 4/10

Red (2010)

50%. V podstatě jsem se nesmál, "vztah" mezi ústřední dvojicí považuju za hodně debilní vtip a nebýt těch zručně natočených akčních sekvencí, asi bych se z té plytkosti a uchcanosti celého filmu zbláznil. Doufám, že se Bruce jště vzmůže a tu řiť všem nakope příště nekompromisněji a bez servítek. Hodnocení kolem sebe moc nechápu, nebo vám snad stačí, že si slavná jména ze sebe utahují v nejsterilnějším filmu podzimu? Mě moc ne...

Pohřben zaživa (2010)

První věc, co mě po skončení napadla: "doufal jsem, že za svůj život uvidím film s takovým koncem jako tenhle". Cortés z toho mála, co měl k dispozici, vymlátil maximum a jen ukázal, že nemá cenu prvoplánově poukazovat na skutečné události, jako to udělal Boyle ve 127 hodinách, poněvadž vlastní látka může mít o to větší drive a koule. Opravdu velká spokojenost.... a mimochodem, tohle by šlo v pohodě natočit i u nás, kdyby se tak stalo dřív (nejlíp s Markem Vašutem v hlavní roli), do smrti bych toho režiséra uznával:-)) 8+/10