X-Men: První třída (2011)

Vaughn je Pan režisér, nevěřil jsem, že by za tak krátkou dobu zvládnul natočit podobně hutnou, emocemi našlapanou a přitom efektní popcornovou pecku, která se navíc dokáže opřít o silné myšlenkové podhoubí a vynikající herce. Singerova ruka je u První třídy hodně znát, což je jen ku prospěchu, s novými X-Meny tak mám prakticky jediný problém. Ten paradoxně tkví v jejich širokém záběru - představit ústřední postavy, zformovat je do týmu, ve kterém to po stránce emocí a chemie funguje na jedničku a navíc to celé naroubovat na pozadí kubánské rakteové krize, kde se toho dělo až až... to zkrátka do dvou hodin nejde nacpat bez toho, aniž by se místy častěji (a příliš brzy) stříhalo. Díky tomu působí První třída především v první polovině dost uspěchaně a scény jsou utnuté o dost dřív, než by mi bylo po chuti. Klidně bych nechal stopáž nakynout o půl hodiny a rázem bychom tu měli po Temném rytíři nejkomplexnější komiksovku. U případné dvojky by však Vaughn klidně mohl předvést to, co se povedlo právě Nolanovi, talent má totiž obrovský. Pátou hvězdu První třídě sice střelit nemůžu, snad jí ale postačí uznalé pokývání hlavou a hlasitý potlesk. 8/10 EDIT po třetím zhlédnutí - Byl jsem úplně mimo, ten film je od začátku do konce prakticky dokonalej, fantasticky vystavěnej dramatickem oblouk, silný emoce, skvělá chemie mezi Fassym a McAvoyem. Brilantní

Voda pro slony (2011)

Ani mi tolik nevadí podivné motivace jednotlivých postav ze začátku filmu, díky kterým celá expozice působí dost podivně a poslepovaně, jako spíš fakt, že to mezi ústřední dvojicí téměř nejiskří. Nějakou chemii jsem cítil snad z jednoho záběru, jinak ale jedna velká šeď... a značné zklamání, které u historické romance bolí dvakrát tolik. Lawrence mě bohužel zle překvapil, to co se při jeho tvůrčích schopnostech zdálo u traileru jako úplná hračka, je nakonec zásadní problém. Voda pro slony sice dokáže být na několika místech opravdu kouzelná, Christoph v ní navíc všechny kolem sebe úspěšně waltzuje, ale po ne nízkých očekáváních se neubráním zklamání. Kvalitní počin určitě, ovšem démonickou lovestory opravdu opulentních rozměrů Lawrence (narozdíl od Camerona) stvořit nedokázal. 6/10

Opravdová kuráž (2010)

Vynikající, nejlepší Coeni od Lebowského - nekompromisní a přitom upřímná westernová jízda, kterou kupředu žene skvělá herecká sestava. Můj milovaný western opět po dlouhé době na téměř absolutním vrcholu spolu s nevídanou Deakinsovou kamerou. Neskutečná spokojenost. 9/10

Drive Angry (2011)

Prvních 20 minut mi to přišlo jako docela dost stylová jízda, pak už je Drive Angry jenom extrémně ubíjející sračka, kterou ani božská Amber Heard nemůže zachránit.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Můj boooože! Justin Lin mi splnil dětskej sen, jako fanoušek jedničky jsem byl ty dvě hodiny v absolutní extázi. Neskutečná jízda, která si ze všech dílů série vzala jenom to nejlepší - hvězdná sestava + Rock větší než kdy předtím, hromady těch nejvíc vysněných aut, pěkná baba kam se podíváš...a hlavně totální závěrečné inferno připomínající to nejlepší z druhých Bad Boys. Neuvěřitelnej nátěr, kterej v sobě má víc testosteronu než všechny filmy tohohle roku. Doteď nechápu, co si Lin píchnul za drogu, protože něco podobnýho po dvou předchozích pokusech za střízliva rozhodně natočit nemohl. Nová srdcovka a klidně film roku. Bring it on, Bay! P.S. Obávám se, že tohle už šestka překoná jen těžko...

Jsem číslo čtyři (2011)

Od Carusa jsem po Disturbii a Eagle Eye čekal přece jenom víc. Vyjma Olyphanta totální herecká bezradnost naštěstí prokládaná alespoň občas (respektive sporadicky) zábavnou akcí. Je to celé strašně pitomé, v několika ohledech snad až kopírující Twilight, ale stále na jedno podívání snesitelné. Záporáci nechtěně vtipní.

Zkus mě rozesmát (2011)

Přesně mezi dvěma a třemi hvězdami, ale vzhledem k tomu, že jsem během prostřední části měl nesčetněkrát pocit, že umřu, zaokrouhluju dolů. Romantika v závěru sice funguje, ale s většinou sandlerovského humoru (pokud se zrovna neoživuje ovce) a těma dvěma otravnýma smradama zkrátka kompatibilní nejsem. 5/10

Zdrojový kód (2011)

Ekvivalent opravdu kvalitního a chytrého snímku, jemuž plnou palbu člověk dát nemůže, ale s radostí si jej pustí ještě několikrát. Jonesovi bych okamžitě přiklepnul pořádnou áčkovou produkci, bez diskuze. 8/10 ______ P.S. Už dlouho jsem neměl s přicházejícím vyvrcholením tak neodbytný pocit, že konec to celé musí poslat do háje, naštěstí nastal pravý opak. P.P.S. Gylenhaal rozhodně není žádnej macho, ty svoje psí oči si v několika scénách neodpustil ani tentokrát.

Světová invaze (2011)

Boring as fuck. Se Světovou invazí mám v podstatě stejný problém jako s Terminator: Salvation - tedy dvouhodinová, téměř nepřetržitá - a tedy paradoxně velmi nezajímavá - akce, která po deseti minutách začne i přes svou nespornou řemeslnou kvalitu nudit. Po čtyřiceti minutách jsem si nezájmem okusoval nehty, po hodině už i stihnul smskovat, poněvadž se takřka neustále jede podle stejného mustru s rozklepanou kamerou. Liebesman je loser, protože nedokáže vtáhnout do dění jako Reeves/Blomkamp, rezignuje s mizerným scénářem na postavy a ještě se všechno snaží brát vážně. Světová invaze stojí přesně na pomezí brutálního vojenského dramatu a totálního výplachu typu Dne nezávislosti, což je právě její největší problém, protože v tomto případě zlatá střední cesta vstříc zábavnému filmu zkrátka není možná. Uzívané 4/10.

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

Hype je svině aneb fascinující mnohovrstevnatá studie street artu a současného mediálního světa. Asi nejsofistikovanější dokument, co jsem kdy viděl.