Ad Astra (2019)

Místy vyložená magie. Van Hoytemovy obrazy stojí vážně za to, Pitt naprosto přesnej. Jako fanda vesmírných filmů jsem spokojenej, jen mě Ad Astra emocionálně zrovna nestrhla. I tak ale jednoznačně jeden z těch nejzajímavějších snímků letošního roku. 8/10

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Vlastně jako ve většině případů se ani tentokrát do fronty na blahořečení mistra QT nepřidám. Docela chápu, co tím chtěl básník říct, ale nemůžu si pomoct. Kdybych měl zreprodukovat, co se v prvních 2 hodinách dělo, tak teď, pár minut po dorolování titulků, byl bych schopný vystřelit tak 3 scény. Nic víc. Takřka maximálně absentující dějová linka (stejně jako nekonečné dialogy), chce se říct v podstatě náhodný sled scén je zbytečně (dvě hodiny!) dlouhou předehrou před naprosto skvělým finále. Přijde mi, že právě závěrečná půlhoďka spoustě lidí zatemňuje mozek a nutí je odpustit onu "úvodní expozici". I když rozumím, že tohle je hlavně srdcový projekt jednoho z největších magorů (a géniů) Hollywoodu, nejsem ochotný na jeho hru přistoupit. Pokud by na mě jakýkoliv jiný film působil tak, že kdyby se pořadí poloviny scén změnilo, nestalo by se vůbec nic, některé navíc byly divně střihnuté, neřku-li chyběly (i tohle mi párkrát prolítlo hlavou), taky bych do vzduchu neskákal. I přes povědomí o četných reakcích tohoto typu bohužel jasné zklamání roku.

Joker (2019)

Extatický výkřiky teda nesdílím, odstřelovat Jokera ale taky nehodlám, pořád je to dobrej film. Na druhou stranu, to mimořádný hodnocení (v tuhle chvíli nějakých 89 %) je podle mě daný spíš obecným hypem a popularitou hlavním postavy, navíc ztvárněné skvělým Phoenixem. Pojednávat film o nějakým random šílenci, je hodnocení jasně nižší. V jádru vlastně docela fajn, nahoru to táhne zejména konec, na druhou stranu se nemůžu ubránit dojmu, že hlavně expozice zrovna moc vtahující nebyla. Jako by v ní Phillips za sebe náhodně nasázel scény s Fleckem, aniž by se snažil držet nějakou jednotnou linku. Ve finále jsem tedy čekal ještě o něco víc.

Psychiatr (2018) (seriál)

Docela propálená příležitost. Ústřední postava je bohužel zoufale nezajímavá, z velké části kvůli Brühlovi, který za mě prostě hlavní roli neutáhne. Když v některých dílech prakticky zmizí ze scény, vůbec nechybí. Řemeslně nadprůměrná záležitost zasazená do ne úplně lahodného prostředí, režijně i scenáristicky ale vcelku průměrná. V rukou schopnějších tvůrců by se ale mohlo jednat o naprostou lahůdku.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

Jasně, není to plná palba, některý scenáristický hřatky na mě byly malinko přitažený, ale vyrovnat se takovýmu kalibru, jako je Breaking Bad, snad ani nedalo čekat. Gilligan z toho vymáčknul maximum možnýho, jako vzpomínka a návnada na opětovný zhlédnutí nejlepšího seriálu všech dob ale funguje El Camino spolehlivě. Aaron Paul tady vládne. 8+/10

Yesterday (2019)

Curtis to zase trefil. I když jsem v tandemu s Boylem čekal spíš čistej homerun, Yesterday je i tak hrozně příjemná záležitost. Místy vážně vtipná, zajímavě rozvíjející celou premisu a s výborně nacastovanou ústřední dvojicí. Patel je správnej moula a Lily James je přesně ta okouzlující dívka, u které by musel být hlavní hrdina slepej, aby se do ní nezabouchl. Skvěle jsem se bavil, navíc oceňuju, že se film nakonec nevydá do úplně očekávaných vod. Závěrečná ujížděčka s Sheeranovým songem je naprosto boží, už jen kvůli ní jsem tenhle film určitě neviděl naposledy. 8/10

Parazit (2019)

Zatím jasně nejlepší film roku. Ohromně napínavý, vtipný, skvěle napsaný a brilantně zrežírovaný. Strašně se mi líbí, kolik motivů stihl rozehrát a jak je postupně rozvíjel a doťukával, stejně tak oceňuju i nečekané zákruty, kam scenárista postavy táhne. Nemám co vytknout, perfektní záležitost, která si doufám dojde pro Oscara.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Vlastně mě docela překvapuje, jak ten film nenaplnil svůj potenciál. Oproti klasickýmu Rychle a zběsile tu mají scenáristi de facto 4 postavy, se kterýma se můžou pořádně vyřádit, narvat jim do pusy skvělý hlášky, povede se to ale jen tak napůl. Bavil jsem se, to jo, na některých místech to ale (hlavně z hlediska komedie) dost drhlo. Akce super, zase nápaditá, záporák vzhledem k těžkým vahám v hlavních rolích adekvátní, ale když si vzpomenu na to, co ze sebe sypal Statham ve Špionovi (de facto stejně napsaná postava) nebo Reynolds (nejnevtipnější a nejzbytečnější postava) v Zabijákovi a bodyguardovi, přijde mi, že tvůrci se buď vyčerpali v minulých dílech (nevěřím) nebo výsledek docela podhulili a 80 % nej momentů narvali do trailerů. To u téhle série nebývalo tak úplně zvykem. Lehce rozpačitých 60 %.

Aladin (2019)

Ritchie čaruje! Tohle bych fakt nečekal, Aladin je v mých očích jeho nejsilnějším filmem za posledních minimálně 10 let, ne-li víc. Vtipná, rychle odsýpající záležitost s výborným Smithem, magickými momenty a velmi dobře fungující romancí. Vlastně nebýt tam písničky, možná bych přisypal i tu pátou hvězdu. Milé překvapení s několika ikonickými scénami.

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Zoufalej úpadek. Tessa Thompson nesympatická, navíc neví co má hrát, Hemsworth zoufale nevtipnej. Člověk na spoustě míst cítí, že tady se asi měl smát, ale přitom zoufale hledá čemu. Zkrátka a dobře - film, ve kterým se nejvtipnější scéna týká obrácenýho řízení v Británii, si víc než jednu hvězdu nezaslouží.