Ukolébavka (1947)

Slabšie ako skorší režisérkin film Ferda Mravenec. Dej je prostý skoro akejkoľvek zápletky a tak ostáva len radosť z rozpohybovaných hračiek. Pre deti do päť rokov je tu určite fajn film, no aj ony určite vedia prísť na lepší.

Hud (1963)

„Nobody gets of life alive.“ Nosili sa kovbojské klobúky, košele, rifle, kazetové prehrávače v prsnom vačku, mince sa nechávali na pulte, kým si predavačka vzadu niečo vybaví. Frajerské jazdy autom s cynickým komentovaním vlastností hlavného hrdinu dotvárajú atmosféru filmu rovnako ako pig scramble alebo spievanie Clementine v kine. Problémový, hrdý a nekompromisný Paul Newman absolvujúci tréning pred Cool Hand Luke v úlohe, kde sa vie pozrieť aj na temnú stránku ľudskej osobnosti. Táto úloha je jednou z jeho najlepších. Pokojnú atmosféru rančerskej Ameriky šesťdesiatych rokov naruší chorá krava a možnosť zahubenia ostatných, kde sa naplno prejavia názory a myšlienkové nastavenia zodpovedného, zákon dodržiavajúceho starého otca a rebelantského syna. Kamera je správne dynamická, ako pri perfektnej scéne po prvej hodine na schodoch a chodbe. Film je pretkaný Hudovými hláškami a úsečnými odpoveďami. Odlišné postavy otca a syna sú ako anjel a diabol na pleciach Hudovho dospievajúceho synovca, vnuka jeho otca, ktorý je presne vo veku formovania osobnosti a názorov, hľadá si vzor. Vďaka nezodpovedaným otázkam ich starých konfliktov a konfliktov nových diváka uvádza do deja, je pomyselnými vážkami medzi jednou a druhou postavou a odhaľuje kostlivcov v skrini. Skĺbenie silných charakterov na jednom mieste spolu s ich nejednotou je hlavnou devízou filmu, no rozoberá sa ešte aj alkoholizmus, neuvážené jednanie, zaobchádzanie mužov so ženami či v závere aj otázka viery. Výsledkom je kvalitná statkárska dráma s nezabudnuteľnými scénami, v ktorých sa divák dokáže nájsť a plne si vychutnať ich emočný dopad. Občas by som bol ale rád za väčšiu dynamiku vo filme menšiu predvídateľnosť, čo sa týka konania postáv. Melancholická nálada filmu o zániku starých hodnôt je síce krásna, ale občas aj trochu nudí. Podmanivá úvodná znelka je použitá aj v závere a doznieva vám v ušiach ešte dlho po dopozeraní filmu.

Prezident, který se nerad fotografoval (1993) (TV film)

Príjemný, láskyplný komentár rozprávača skôr drží stranu Emilovi Háchovi v jeho politickom živote, nevynecháva však trochu kritiky pri jeho kontroverzných rozhodnutiach.

Rudí prezidenti - Poslušný generál - Ludvík Svoboda (2018) (epizoda)

„Se Sovětským svazem na věčné časy.“ Ludvík Svoboda sa Heliodora Píku poriadne nezastal, keď šlo o trest smrti, ale v uvoľnených časoch už bol schopný podať svedectvo prispievajúce k jeho rehabilitácii. Vydal sa zachraňovať Dubčeka a ďalších reformátorov do Moskvy a schválil tam vstup vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Začala sa zaňho normalizácia. Schválil obuškový zákon. Kontroverzná osobnosť, na ktorú zaznie v dokumente pre i proti.

Rudí prezidenti - Těžkosti Antonína Novotného (2018) (epizoda)

Der schöne Toni. Ekonomický diletant. Prvý komunistický prezident v Československu, ktorý rezignoval. Udával ľudí vlastnej strany Sovietom. V šesťdesiatych rkoch došlo zaňho však k určitému uvoľneniu politického tlaku. Nevyhovel žiadosti o milosť pred trestom smrti, no tvorcovia nespomenuli, že popravený komunistický odbojár mal na krku vraždu. Zamlčanie tejto informácie je moja jediná výčitka k tejto inak skvelej epizóde.

Zlatá antilopa (1954)

Mauglí to nie je, ale podoba príbehu sa nedá uprieť. Pretváranie prírodných zákonitosti snáď pobaví, ale výchovné pre deti to nie je. Snáď nikto nebude skúšať hovoriť s tigrom alebo kŕmiť hada mliekom, ako to bolo zobrazené tu. Animácia je sympatická, rovnako aj porovnanie dobrosrdečnosti a chamtivosti.

Vyšehrad (2016) (seriál)

O tomto seriáli som čítal v jednom článku, kde o ňom bolo písané pozitívne, okrem neho tam bolo v rovnakom duchu popísané aj o ďalších seriáloch, okrem iného o seriáli BoJack Horseman, o ktorého recenzii som tam nemal pochýb. Tento seriál svojimi hláškami mal nábeh na kult, ale len nábeh, lebo hlášky sa nedajú veľmi dobre dať do úst plochým postavám, ku ktorým necítite žiadnu empatiu, je Vám z nich trápne a potom Vám je už jedno, čo parodujú, nech je súvis s realitou akokoľvek uveriteľný. Prvé tri epizódy som vnímal ako béčko, ostatné ako veľké nepodarky bez invencie až odpady. Krátka dĺžka epizód možno finálnemu výsledku tiež uškodila, keďže sa nedali veľmi rozvíjať zápletky.

Svatba v korálovém moři (1944)

Groteska poteší svojou hravou animáciou, no fakt, že ide o prvý český animovaný film, by nemal zakrývať nedostatky v príbehu a absenciu postáv. Jednohubka, ktorá poteší, ale aj rýchlo vyšumí z hlavy.

Rudí prezidenti - Muž z lidu - Antonín Zápotocký (2018) (epizoda)

Prešiel si koncentračným táborom, aby sa podieľal na zvrhlom komunistickom režime. Talentovaný rečník, veľký klamár. Workoholik, ktorý občas veril svojim ideálom. Podpísal 47 rozsudkov smrti, milosť udelil len piatim hokejistom obvinených z úteku na západ a štyrom nacistickým vrahom, čo vypálil Lidice.

Vyšehrad - Zápas (2017) (epizoda)

Trocha kvalitného futbalu veľmi nezachránila inak mdlú epizódu.