Absolvent (1967)

Najpriamočiarejší, najzábavnejší a najnapínavejší boj za šťastie, mladosť a lásku vo všetkých smeroch. Záverečný rozruch v kostole je tou najdelikátnejšou záležitosťou. Absolvent nie je dokonalý film ... a práve preto ho milujem.

Kon-Tiki (2012)

Veľmi dobre nakrútené a nasnímané, ale nedá mi to... Na to, aký je mladý hrdina sympatický mi tento snímok prišiel relatívne neosobný, nenapínavý a nepociťoval som chuť objavu, aký som mal pri Depardieuovi : 1492 Dobytie raja. Samotný koncept neprináša nič nové... Na konci som už ani nevládal veľmi tešiť sa s posádkou, lebo ma to rovnako psychicky vyšťavilo, ako ich fyzicky ťažkou plavbou.

Pád Bílého domu (2013)

Patriotistická akčná megalománia bez silného námetu a filmového sentimentu. Zachraňujú to scény plné nabitej testesterónovej energie. Počítačové exteriéry tu zohrávajú rovnakú úlohu ako tie z Gladiátora (samozrejme dbať ten fakt k pomeru kvalita-výsledok). V kontexte je to ale vyslovená sprostosť a ma prekvapuje Freemenov postoj k tomu.

Červená řeka (1948)

Mám radšej drsné westerny než zábavné a úplne najradšej, keď sarkazmus či bezprostrednosť dotvára(jú) silné scény. Červená rieka je masterpiece, v ktorej sa riešia vlastnícke práva, chov zvierat, neustále konflikty, ľudské sebectvo, či rozsah existenciálnych otázok. Psychologické načasovanie agresívnej Wayneovej postavy a jeho rozvážnejšieho protipólneho súpera Montgomeryho Clifta je maximálne intenzívnym zážitkom, ktorý v závere vyvrcholí ako časovaná bomba. Najlepší film Howarda Hawksa.

Hněv Titánů (2012)

Dobrodružne farebné i kostýmovo pestré, akčne nabité, avšak stále veľmi plytké, ploché, chabo napísané, neherecky poňaté a neemočne ladené. Je to (45%) mierne lepšie ako Clash of the Titans verzia 2010, ale stále je to iba efektná počítačová hra a nič viac.

Kočičí lidé (1942)

Z tohoto snímku si každý môže vybrať SVOJ žáner, v ktorom ho chce chápať. Lebo brať to ako zlepenec psychologickej drámy, romantického hororu či temného outlife trileru je dosť zcestné. Navyše som nezaznamenal silné momenty vytŕženia a to je alfou omegou takýchto filmov. Pohľad na horory v 40. rokoch upadal počtom snímkov a pohľadom na ne. Odstránila sa z nich fantazíjnosť a sci-fi symbolika, ktoré obsahovali poukazovanie na problematiky pomocou svojho vlastného sveta. Ja viem veľmi oceniť aj desivé snímky s reálnou hrozbou (naj asi M - 1931), ale Kočičí ľudia sú takou jednorázovou vychytávkou (hoc nonšalantne pracujú s tieňohrami).

Obřad (2011)

Režijne slabší priemer, dĺžkovo bolestivé, herecky celkom slušne, nápadmi fádne, hudobne solídne, trikmi obkukané. Aj napriek stálym vymietačským praktikám som nebol v prvej polovici sklamaný (do cca 50. minúty). Keď som ale zistil, že ešte minimálne hodinu bude trvať táto hra, začal som sa značne nudiť. Ešte aj scenáristicky sa to v druhej polovici veľmi zjednodušilo a tým pádom ochabli všetky filmové techniky tvoriace kostru tohoto filmu.

Tělesné vztahy (1971)

Výborne režijne zmáknuté, stále aktuálne a stále to musí každého zaujímať. Rozhovory veľmi uveriteľné a sála z toho realistická energia. Nichols dokonca obsadil veľmi vhodný herecký tandem a mohol experimentovať koľko len chcel.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Akokeby mi niekto namiešal horčicu s nutelou ("Tady máš kalhoty".... "děkuju mami"...) Totálna kravina 30-35%.

Obchod na korze (1965)

Dychvyrážajúci, zimomriavkový a unikátny film. Okom kamery parádne nasnímané, herecky perfektne zvládnuté. Liškova hudba brilantne dotvára chladnú, existenciálnu atmosféru. Človeku sa až ťažko verí, aký hodnotný a výpovedný film sme dokázali natočiť. Jednoznačne absolútny vrchol československej kinematografie!