Etiketa (2004) (seriál)

Etiketa je jeden z ryze naučných krátkometrážních seriálů, které mají díky panu Špačkovi styl a půvab v dnešních filmech tak ojedinělý a cizí. Pokus udělat z obyčejných lidí trochu civilizovanější a kulturnější národ nelze neocenit nejvyšším počtem bodů.

Hodina pravdy - Černobyl - nultá hodina (2004) (epizoda)

Dokument se snaží popsat poslední hodiny před katastrofou, což se mu daří. Z části však jde o spekulace, a to i přes výpovědi přímých svědků. Navíc celou dobu se tvůrci snaží udělat z Datlova učeného blbce, který na havárii nesl největší podíl viny, aby v závěru padla vina na úřad. Kdo tedy nese odpovědnost za zamořenou krajinu, tisíce mrtvých a miliony zničených životů? Zřejmě lidské ego a schopnost podceňovat rizika díky přemíře sebevědomí. Obsazování strategických postů politiky v sovětském svazu (což je ale problém globální) taky hrálo svou roli.

Bitva o Černobyl (2006)

Pokud bych měl dokument hodnotit podle míry emocí, které toto velmi emotivní téma mělo vzbudit, musel bych sáhnout pro nižší hodnocení. Po informativní stránce jde však o strukturovaný a objektivní referát, jenž nastiňuje mimo jiné i mezinárodní vztahy a dává je do srozumitelného kontextu. Cenný dokument.

Zrození Planety opic (2011)

Vizuální stránka je naprosto bezchybná. Toho si nelze nevšimnout a nutno to ocenit. Příběh samozřejmě kráčí po přímé linii bez jakýchkoliv odboček přímo k cíli, který je divákovi jasný již od začátku. Takže jediné co zbývá odhalit je, jakým způsobem opičky získají svobodu. :-)

Legenda o opilém Mistrovi (1994)

Klasická Jackieho komedie z devadesátek. Nezklame. Hodně soubojů a toho charakteristickýho uťáplýho humoru. Lehká akční klasika, která nemůže zklamat žádnýho fanouška Jackieho práce. To přelévání vody v mističkách při tréninku je neuvěřitelné.

Francouzská spojka (1971)

Svého času možná pecka, dnes už to na mě působí dost průměrně. Mimochodem ještě jsem neviděl film v kterém by se tolik běhalo. Tam pořád někdo někam běhá. :-)

Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel (2010)

Ta korupce v Riu vypadá superprohnile, škoda jen, že ten boj proti ní už není tak zábavný jako v jedničce, alespoň pro diváka. Ocenil bych víc akce a méně keců. Zajímalo by mne, zda je to v Riu jen trochu tak, jak je prezentováno v tomto filmu. Přišlo mi to až přitažený za vlasy v určitých momentech.

Armstrong: Záhada objasněna (2012) (TV film)

Sice mi zůstalo utajeno jakou záhadu tvůrci vlastně objasnili, ale jinak jde o dokument popisující Armstrongův život z pohledu jeho nejbližších. Pokud čekáte nějaká zásadní odhalení nebo šokující záliby tohoto kosmonauta, tak vězte, že nic objevného, nového ani šokujícího dokument nepřináší. Doporučuji si přečíst o Armstrongovi něco na wikipedii, ušetří vám to spoustu času.

Záhadné ruské spisy (2014) (TV film)

Dokument je složen z několika částí, které na sebe nijak nenavazují. Jediným jejich společným prvkem je vazba k zatím nevysvětleným jevům. Tyto se snaží popsat z mnoha úhlů, což je zajímavé a pro někoho možná i přínosné, ale já bych ocenil trochu hlubší a vědečtější pohled na jednotlivá témata.

Vlk samotář a mládě 2: Řeka smrti (1972)

Japonským filmům zrovna neholduji, nicméně tento byl překvapivě svižný a akční. Hlavní hrdina je sice zřejmě nesmrtelný, což filmu dost ubírá na důvěryhodnosti, ale alespoň je tam hodně soubojů a akce. Japonská smysl pro čest však nadále uniká mému pochopení.