Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Zmes amerického prorodinného pátosu a klišoidných motivačných kecov. To všetko zabalené do vizuálu tak gýčovo farebného, až mi bolo zle.

Manželská historie (2019)

Film o reálnom živote, bez superhrdinov a superzloduchov. Situácie, do akých sa dostali postavy filmu, sa môžu stať komukoľvek z nás (alebo sa už stali). Veľmi poučný a zároveň nepríjemný zážitok. Preto aj keď filmu nemám čo vyčítať, nemám chuť si ho ešte niekedy pozrieť.

Náklad 200 (2007)

Myslím, že nie je náhoda, že tesne pred záverečnými titulkami je oznam, že ide o druhú polovicu roku 1984. Mne to naozaj pripomenulo jednak Orwellov román a potom aj jeho filmové adaptácie. Orwell však v totalitnom režime nikdy nežil, len extrapoloval na základe svojich skúseností zo španielskej občianskej vojny. Preto sa dej jeho distópie odohráva v budúcnosti a niektoré detaily jeho diela nezodpovedajú žiadnej skutočnosti. Balabanov ale zažil totalitu na vlastnej koži a zobrazil ju tak, ako naozaj fungovala. Miestami ma až napínalo na zvracanie, ale aj tak to stálo za pozretie a možno sa k tomu ešte niekedy vrátim.

Dotkni se mých ran (2020) (seriál)

Ono je to vlastne taká telenovela. Dej plynie pomaly ako sirup a keď na to pozerám, nemám pocit, že vidím normálny život. Ale to je tak všetko, čo tento seriál spája s telenovelami. Vo všetkom ostatnom je iný a lepší. Dej je inteligentnejší a uveriteľnejší. Tie časté dialógy, keď hlavné postavy stoja oproti sebe a pozerajú si do očí, sú síce trochu umelé, ale dá sa na to pozerať. Vlastne sa na to pozerá veľmi dobre. To je tým vizuálom, ktorý je vypiplaný k dokonalosti. Obrazovo to veľmi pripomína reklamu.

Jih (1983)

Väčšinou mi vadí, keď nerozumiem hrdinom filmu. Keď neviem ako rozmýšľajú a čo ich motivuje robiť to, čo robia. Tu som otcovi Agustínovi tiež nerozumel, ale nevadilo mi to. Som na tom podobne ako jeho manželka a dcéra a aj iní ľudia okolo neho. Skúšame ho pochopiť, ale keď sa to nedarí, tak tú jeho podivnosť berieme ako fakt, ktorý sa nedá zmeniť.

Un drôle de paroissien (1963)

Milý starý film. Ale že by to bola kritika katolíckej cirkvi, o tom silno pochybujem. Cirkevní predstavitelia by iste uvítali, keby ich kritizovali len takýmto spôsobom. Ide skôr o kritiku pokrytectva niektorých katolíkov. Asi to vtedy bolo aktuálne.

Tomiris (2019)

Film z kategórie národotvorných, ktoré oslavujú legendy definujúce národnú identitu. Skôr či neskôr si každý národ niečo také vytvorí a je skoro jedno, či to zodpovedá historickej pravde. Ale spracované to bolo pekne.

Bacurau (2019)

Trochu sa to podobá na 7 statočných, akurát že v tomto filme si dedinčania pomôžu sami.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Sú príbehy, kde po pár minútach dokážete pomerne úspešne predpovedať ďalší dej, aj koniec. A asi nie som sám, koho to nudí. V tomto filme som sa nudil tiež, ale z opačného dôvodu. Tu sa nedalo predvídať nič, pretože možné bolo všetko. Aj aj sa dialo všetko. Scenáristi si urobili brainstrorming, pekne sa pri tom opili (alebo zhulili) a každá hlúposť, ktorá ich pri tom napadla, sa dostala do scenára. Na fyzikálne zákony alebo nejakú logiku sa vykašľali a jediné, čoho sa držali, boli hojne používané žánrové klišé.

Futurologický kongres (2013)

Tento film je hlavne o rozprávaní príbehu a popri tom sa niečo dozvieme o jednej z našich možných budúcností. Dokonca by som si tipol, že budúcnosť podľa tohto filmu je pravdepodobnejšia, ako budúcnosť podľa iných vydumaných sci-fi filmov.

Časové pásmo bylo změněno