Aligátor (1980)

Už ako malému mi to prišlo trochu pritiahnuté za vlasy a teraz len môžem potvrdiť, že by to šlo ako surrealisticko dadaistická komédia. Ale takto rozhodne nie. Zlaté Čeľuste.

Americká krása (1999)

Americká krása. To je hneď po Haroldovi a Maude druhý najpozoruhodnejší film o živote, ktorý zmenil ten môj. Oproti Haroldovi a Maude je tu však filozofická otázka nášho bytia poňatá z opačného hľadiska (o šťastie počas existencie sa netreba starať, najpamätnejší moment nášho života je tesne pred smrťou), čo sa mi celkom nepáči, ale spracované je to pomerne slušne. Celý film je nabitý emóciami, z bravúrne zahratých postáv mám nepekne pohŕdavý a úzkostlivý pocit (ktorý ale nahradí povznášajúci záver) a je to vcelku jeden z mála filmov, ktorých vypudenie z hlavy je neskutočne obtiažne. Jedinou, ale neskutočne zásadnou muchou tohto filmu je to, že mne osobne sa zdá, že ten záhadný, nadprirodzený a všeobecne krásny záver jednoducho nepostačuje na to, aby mi nahradil tie nepekné chvíle plné depresie a nejasností, ktoré prináša zvyšok filmu. Ale to je každopádne len môj subjektívny názor, nakoľko takúto filmovú atmosféru neobľubujem. Nuž, Americká krása sa popisuje ťažko - treba ju jednoducho vidieť.

Anatomie lži (2009) (seriál)

Naozaj neznášam kriminálne seriály a to z veľmi pochopiteľných dôvodov: 1. nezaujímajú ma ako z vizuálnej, tak aj z obsahovej stránky; 2. sú nekonečne dlhé a po vymedzenom časovom úseku strácajú svoju kvalitu; 3. so zdĺhavosťou súvisí obrovské množstvo "prípadov", čo extrémne uberá na reálnosti; 4. po o niečo viac vymedzenom časovom úseku sa stávajú komerčnými. Tento seriál však všetky štyri faktory postráda a celkom dobre si udržal kvalitu a nápaditosť (možno vďaka tomu, že bol vysielaný len tri roky). Oproti väčšine kriminálkam je toto naozaj originálne, tvorcom nedochádzajú nápady a Tim Roth v hlavnej úlohe je naozaj geniálny a priemerný divák mal príležitosť vidieť ho v celkom inom svetle. Pre mňa je to vcelku jedno veľké pozitívne prekvapenie.

Andělé a démoni (2009)

Oproti prvému dielu bolo toto rozhodne hollywoodskejšie, efektnejšie a akčnejšie a preto som čakal jasný prepad. Vôbec tomu ale tak nie je, je to naopak pomerne dobrý film ale neviem či by nebolo lepšie, keby ostali iba pri prvom dieli.

Anthropoid (2016)

Naozaj musím povedať, že je priam nemožné akokoľvek diskutovať a komentovať tento film bez toho, aby som ho aspoň trochu porovnal s Atentátom od Jiřího Sequensa staršieho. Atentát (nemyslím film, ale čin) je tu vyobrazený o dosť lepšie, reálnejšie a historicky korektnejšie, veľkým plusom je perfektná atmosféra nervozity a napätia, ktorú takmer každý divák prežíva spolu s hlavnými protagonistami filmu. Spomínaná scéna atentátu bola perfektne zostrihaná, obvlášť sa mi páčil záber z interiéru električky a detail spúšte po črepine, ktorá zasiahla Heydricha. Herecké obsadenie je tu pomerne slušné, ale pravdepodobne sa nikdy neuspokojím s Cillianom Murphym, ktorému sa podľa mňa hodia iba role chladnokrvných krvilačných psychopatov. Filmu však chýba nejaký slušný úvod, ktorý mi prišiel akosi odseknutý, naopak v Atentáte som s ničím podobným problém nemal. To by sa ešte dalo odpustiť. Neviem si ale vysvetliť, čo mala znamenať tá záverečná prestrelka zväčša na balkóne kostola sv. Cyrila a Metoděje a lá Scarface, kde parašutisti len tak vykynožili desiatky náckov akoby sa nechumelilo. To si naozaj mohli všetci veľmi pekne odpustiť a pomerne dosť mi to pokazilo dojem z celého filmu.

Ant-Man (2015)

Pekne humorne spracované akčné sci-fi plné trikov od hlavy až po päty. Celkom ma potešilo, že si Michael Douglas po dlhej dobe zahral aj v nejakom vyditelnejšom filme a mňa osobne hrozne pobavila scéna s tým detským vláčikom.

Apocalypto (2006)

Množstvo uživateľov vyčíta Apocalyptu práve to, že sám film nie je rozhodnutý, pre aké publikum je v skutočnosti určený. Vraj pre dospelého diváka tu je priveľmi jednoduchý dej a naopak pre deti je tu príliš veľa násilností. A s týmto tvrdením vôbec nesúhlasím. Musíme si uvedomiť, v akom prostredí sa film nachádza, aké uvažovanie majú hlavné postavy a až potom by sa dal film nejako subjektívnejšie zhodnotiť. Mel Gibson je vďaka prínosu scientologickej cirkvi do jeho života prenáramný psychopat, o čom vypovedajú aj jeho filmy. Je tu veľa kladov, ako napr. jaguár útočiaci na lebečnú kosť, ale rovnako aj veľa záporov. K nim patria hlavne skupinky Majov nezmyselne prepadávajúce a vraždiace domorodé osady a nepochopiteľné vyvreskovanie a rečnenie na májskej pyramíde, ktoré až nápadne pripomínalo odkaz na akýchsi diktátorov modernej doby. Krásne nasnímané prostredie nedotknutej prírody natočené kamerou Genesis (ktorá mimochodom stojí toľko, ako priemerný slovenský byt, či dom v Bratislavskom kraji) a nikdy neomrziteľná hudba Jamesa Hornera však vytvárajú prenádherný celok, pri ktorom je pomerne veľká škoda, že sa nedočkal nejakého toho Oscara. Obzvlášť náherná je nenapodobniteľná scéna skákania do vodopádov a tú som si práve asi najviac odniesol z celého filmu. Bonusom je záverečný príchod Portugalcov či Španielov (možno dokonca samotného Krištofa Kolumba) do Ameriky.

Apokalypsa (1979)

Neviem, čo ma viac serie. Či fakt, že som videl ten istý film, o ktorom všetci tak básnia, ale mne zobral skoro tri hodiny života; alebo poznanie, že aj Coppola sa môže predsa len niekedy utnúť a mysticky skurviť celý film; či možno moje označenie za nekultúrne hovädo. Prvá polovica filmu mala pravú nefalšovanú atmosféru vojny vo Vietname, fantastická scéna striedala fantastickú scénu a na 79. rok tu boli použité naozaj závideniahodné triky, ktoré pôsobili nadmieru autenticky. Ale to, čo príde potom som naozaj nečakal - akoby sa silou mocou dajaký jehovistický hajzel snažil skĺbiť dva úplne odlišné žánre do jedného super prapodivného celku, ktorého výpovedná hodnota je priamo úmerná zániku diverzných bublín v časopriestore. Všetky tie peniaze na pompéznu výpravu a efekty v prvej polovici by mohli byť podľa môjho vkusu vyhodené do rieky Mekong. Apokalypsa bola veľmi zákerná, lebo ak pozeráte nekvalitný a nudný film, tak to spoznáte už hneď nazačiatku, ale tu je to veľmi zavádzajúce. Prvú hodinu som dokonca zvažoval, či môže tento snímok konkurovať geniálnej Stoneovej Čate, ale aj bez tej druhej polovice Apokalypsy by to nebolo možné, keďže Čata bola výnimočná tým, že celý dej spolu s kamerou sa točil len okolo hlavných postáv a v prostredí, v ktorom sa nachádzali. Zatiaľčo toto bol úplne štandardný film. A tá druhá polovica filmu, no z toho som naozaj na sračky. Tá nezmyselná zápletka s Marlonom Brandom spolu s rozštvrtením zvieraťa bola maximálne dno a už som čakal, kedy z pralesa vybehne nejaký Béla Lugosi a všetkých tam zastrelí s Browningom M2. Neviem, koľký krát už opakujem, že ma to serie, ale je to naozaj veľká škoda, lebo na začiatku to vyzeralo naozaj dobre. A keď nad tým tak rozmýšľam, tak Apokalypsa je v podstate výnimočná, lebo väčšina podľa môjho názoru nepodarených filmov ma nudí, ale tento nie - tento ma nasral a unavil.

Apollo 13 (1995)

Najlepší film z prostredia vesmíru, ktorý neuveriteľne zachytáva prostredie Apolla 13 a celkovej jeho cesty, krásne sa v ňom vyrysujú charaktery postáv a scenáristi sa samozrejme snažili o čo najväčšiu historickú presnosť. Najväčšie veľdielo Rona Howarda a je veľká škoda, že film nomináciu na Oscara nevyhral.

Assassin’s Creed (2016)

Počas sledovania filmu som rozmýšľal nad tým, kde sa stala chyba. Po fraške menom Krotitelia duchov je toto pre mňa druhé najväčšie sklamanie roku 2016. Stále som čakal na nejaký ten bod vo filme, od ktorého by sa ten dej už konečne dal odraziť a ja by som sa aspoň mohol zachytiť na nejakej podstate alebo informácii, ktorá by dávala zmysel. Tento film je plný akcie, efektov a všeličoho, ale nič to nemení na tom, že je to len 115 minútové čakanie na to, kedy sa to rozbehne.