Želvy Ninja: Mutantí chaos (2023)

Najprv som podľa výzoru korstnačiek nečakal nič moc, potom keď na to boli dobré ohlasy, tak som bol zvedavý. A nakoniec je to celkom v pohode. Zo začiatku ma trochu štvalo, že zmenili ich origin, ale tak čo by sme chceli pri už ani neviem koľkej recyklácií, treba asi za každým ponúknuť niečo nové a zaujímavé. Postupom času sa mi tie nové vychýtávky a zmeny pôovodného príbeu celkom zapáčili. Nie je to najlepšia verzia korytnačiek, ale ani najhoršia. a záver sľubuje pokračovanie, ktoré si rád pozriem.

Flash (2023)

Omnoho lepšie a zaujímavejšie ako všetky marvelovky, ktoré vyšli po Endgame (vrátane seriálov), okrem teda posledného Spidermana, z ktorého si berie príklad, keď využíva (alebo vykráda?) nápad s multiversom a viacerými hercami v úlohe Batmana, aj keď v tomto prípade to nie je až také podstatné ako u spomenutého Spidermana. Každopádne je to nečakane zábavné.

Snafu: V háji jako obvykle (2023)

Všetky logické aj technické nedostatky som ochotný tolerovať, pretože Chan a Cena spolu fungujú perfektne a ja som sa parádne bavil.

Sisu (2022)

Neoriginálny príbeh - jeden badass vs kopa šmejdov, ale za to v originálnom podaní.  Veľa všakovakých kreatívnych zabití, ktoré som doteraz v akčných filmoch nevidel a dĺžka filmu tiež primeraná, takže not great, not terrible.

Stephen Curry: Podceňovaný (2023)

Nemal som dať na komentáre, ktoré tu boli pred mojím. Začína to sľubne, ale potom väčšinu času tvoria zábery školských zápasov mladého Curryho. Je pravda, že Američania vedia spraviť dobrú športovú show a vedia aj tento typ dokumentov a filmov (from zero to hero), ale to nie je prípad tohto konkrétneho filmu. Možno nie som až taký fajnšmeker, ale rozpytvávať takmer 2 hodiny ako Curry aj napriek pochybnostiam "odborníkov" kvôli zlým fyzickým predpokladom sa presadil v nejakej univerzitnej lige a samozrejme potom aj v NBA (primárne tu ale sledujeme tie školské zápasy), bolo dosť ťažké. A hlavne keď sa k tomu pridávali tie chytrácke názory športových názorov snažiace sa z každého prdu spraviť epickú historickú udalosť. Asi je to v ich náture, ale ako som už spomenul vyššie, Američania vedia tieto veci robiť aj lepšie a viem si to predstaviť aj bez toľkého patosu.

Oppenheimer (2023)

SPOILER Keď pred 3 rokmi Nolan ohlásil svoj ďalší film životopis vynálezcu atómovej bomby, tak som nechápal, čo je tom také fascinujúce. Nemohol som vedieť ako veľmi aktuálny bude tento film v čase premiéry. Z veľkej časti je to skvelá konverzačka, ktorá prichádza s rôznymi dilemami a pre mňa brilantnými dialovovými pasážami, skvelo doplnená vizuálnymi prvkami a hudbou. Prvé 2 hodiny som to videl ako ľahký nadpriemer ale posledná hodina bola totálny masterpiece - test bomby, následné bombardovanie (ktoré nebolo potrebné dávať na plátno, podstatné boli udalosti, ktoré nastali po ňom), vnútorný rozpor hlavnej postavy, záverečný dialóg s Einsteinom. Skvelé zobrazenie toho, ako nám aj v minulosti vládli egomaniaci a nie je tomu inak ani teraz  ("Nemyslíte, že sa mohli rozprávať o niečom dôležitejšom ako o vás?"). Posledná hodina vyvolá v divákovi veľmi ťaživé pocity, pri záverečných titulkách ostalo v kine ticho a ja som tam ostal sedieť, kým to nedobehlo do konca. Potešilo ma, že bolo plné kino a že ľudia chodia aj na normáne firmy, nie len na povrchné farebné digi veci.

Velký George Foreman (2023)

V porovnaní s týmto filmom vyzerá Creed III úplne zbytočne. Načo vymýšľať niečo, čo je síce efektne natočené, ale má to občas tupé dialógy? Big George Forman síce vyzerá lacnejšie, ale zato postavy netrepú také sprostosti, ako v už spomenutom Creedovi (a to som fanúšik prvej aj druhej časti). Stačí sa inšpirovať skutočným príbehom a dostanete poctivý film, kde síce nie je nič, čo by ste ešte nevideli, ale celé to pôsobí veľmi príjemne a realisticky.

Rychle a zběsile 10 (2023)

Všetci, ktorým sa to páči, si musíme na začiatku asi ospravedlniť, že sme si vedomí toho, aké je to hlúpe :D Samozrejme, že to popiera zákony fyziky a je tam plno klišé a lacných dialógov ako z telenovely. Ale keď dôjde na akciu, tak tá je luxusná, len škoda že v závere to trochu prepálili s CGI. Momoa je skvelý záporák, ktorý v podstate na plnú hubu povie všetko, čo si diváci tejto série myslia - nemôže im stále všetko vychádzať a nemôže sa stále z každého protivníka stať "family". Jediná chyba tejto postavy je, že ich všetkých proste nezabije z jednej, keď na to má príležitosť, ale aspoň máme niečo na oddychové pozeranie a zabitie niekoľkých mozgových buniek.

Air: Zrození legendy (2023)

Nie žeby to bol zlý film, to vôbec. Len to mohlo byť lepšie :D Ako fanúšik knihy Shoe dog si viem predstaviť film skôr o vzniku samotnej firmy Nike, nie len o vyjednávaní jedného kotraktu. Podobná téma bola zaujímavejšie spracovaná vo filme Tetris

John Wick: Kapitola 4 (2023)

S Johnom Wickom som chcel skončiť po 3.časti, ale keď boli do štvorky oznámení Donnie Yen a Scott Adkins, nemohol som odolať. Adkinsov záporák je výborný, škoda, že dostal len tak málo priestoru. Dej sa tu takmer nevyskytuje, zato sa to reže, strieľa a bije hlava nehlava. Ak by sa akčné sekvencie skrátili, na deji by to neubralo, naopak - viac by sme si to vychutnali. Takto je to príliš natiahnuté. Nasleduje SPOILER - po tom, čo Wick prežil v poslednej hodine, som si istý, že je nesmrteľný a ani pohľad na jeho hrob v záverečnej scéne ma nepresvedčí o opaku. Určite v 5.časti vstane z mŕtvych. Ja pritom už ale nebudem. Teda ehm... ak by zase naverbovali niekoho z mojich akčných obľúbencov (napríklad Iko Uwais), tak asi neodolám.