Nevědomí (2013)

Dějově je to trochu vykrádačka (během filmu jsem si vzpomněl aspoň na tři sci-fi filmy, kde jsem to či ono už viděl), ale přesto všechno funguje a Kosinski předkládá hypnotický audiovizuální záhul, který má styl, tempo a hravost.

Pí a jeho život (2012)

Geniální filmové vyústění bohužel nestačí aby vyvážil jakousi dějovou i emocionální plytkost (tak mi to alespoň přišlo) celého filmu. Knihu jsem nečetl, ale myslím, že musí být o mnoho lepší. Celý film funguje jenom na výborných efektech a vztahu mezi Pí a tygrem - to je pro mne trochu málo. 50%

Osamělý jezdec (2013)

Když je člověk společensky unaven tak je toto ideální film - krásně se na to dívá, není to nijak složité na přemýšlení, občas se člověk zasměje a hlavně je skvělé když už všichni ti zlí srdcožrouti konečně zhebnou. Bohužel originalita tohoto snímku na bodu mrazu, stopadesát minut je víc než se dá styl toho filmu příčetně strávit a navíc (je dost možné že to bylo dané dabingem) jsou místy dialogy horší než v mateřské škole.

Bourneův odkaz (2012)

Všechny dosavadní bourne filmy byly nápaditý, originální a vždycky něčím překvapily, tento je sice řemeslně zvládnutý, ale dějově je jednodušší než pohádka o Karkulce a nápaditější je jen o špetku více než Michal David.

Avengers (2012)

Nuda, šeď, glorifikace ameriky, nuda, šeď, otřesný dialog, akční scéna, očekávaný zvrat v ději, nuda. Vydržím leccos, ale u avengers jsem skoro plakal nad tím, jak může být klišovitý film absolutně o ničem tak komerčně úspěšný. Asi v dnešní době stačí udělat BAF vizuálním efektem a publikum je dojaté. Navíc, když už má film tak vysoký rozpočet, tak doufám, že mě aspoň bude bavit. Ani náhodou. Avengers jsou výsměchem filmu.

Mama (2013)

Mama určitě není horor v pravém slova smyslu, je to spíše taková pohádka pro starší publikum, kde se vyskytuje více mrtvol, krve, brutality - takový Erben v současnosti. Ještě více to umocňuje pohádková hudba, která mě ale vyloženě srala. Další problém je ztvárnění ducha mámy, který podlemě už neodpovídá dnešním standartům a působí spíše jako Margaret Thatcherová vykopaná z hrobu a hlavně vůbec jako duch nevypadá, nemluvě o nějaké děsivosti. Ale ta malá dvě děvčata bya vynikající. Navíc Mama není americký mainstream a ukazuje horor v jiném pojetí. 60%

Čtvrtá mocnost (2012)

Další výborný film Dennise Gansela. Naopak od Die Welle či Das Phantom má Čtvrtá mocnost pomalejší tempo a o to více se soustředí na rozvíjení děje (hlavně politické kontexty v ruském prostředí). Největší přínos filmu skví v opravdu věrném ztvárnění situace v Rusku. Když člověk porovná film s dokumenty typu Polibek od Putina nebo trochu sleduje situaci v Rusku, tak pro něj musí Čtvrtá mocnost dostat další rozměr. Film například podává tezi jak to bylo s druhou čečenskou válkou, vzestupem Putina nebo krásně ztvárňuje průběhy demonstrací v Rusku - nejprve se demonstruje, pak přijede milice, autobusy našistů a rozežene se demonstrace. Samozřejmě má film nedostatky, jsou tam nelogičnosti a možná by to chtělo velkolepější konec (asi to je tím, že Čtvrtá mocnost narozdíl od dvou jmenovaných filmů Gansela končí dobře). Ale vše jsem schopen odpustit, protože jestli toto viděl Putin, tak se musel vztekat a já mu to přeji. A Moritz Bleibtreu filmu opravdu sedl. 90%

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Druhý díl Sherlocka se víc než na příběh soustředí na efekty a akční scény, ale stejně mi přišlo, že se drží laťky prvního filmu, takže jen doufám, že to filmaři nepokazí třetím dílem.

Atlas mraků (2012)

Wachowští to pořád ještě umí, hlavně s takovým hereckým obsazením a předlohou. Pro mě nejlepším filmem roku.