Modrooký samuraj - Série 1 (2023) (série)

Animovaný film pre dospelých. Cesta za pomstou lemovaná krvou a nahotou, s podmanivým vizuálnym štýlom, výborným hudobným mixom a príbehom, ktorý chytí za srdce.

Sněžné bratrstvo (2023)

Autentické čo do obsadenia, jazyka a reálií, šokujúce čo do zobrazenia havárie, intenzívne čo do podania utrpenia a strastiplnej cesty (ne)preživších. Hoci som mal základnú vedomosť o predmetných udalostiach, film z 93tieho som nevidel a tak ma mnohé z toho čo sa okrem riešenia hladu objavilo, prekvapilo. Film aj napriek dlhšej stopáži nenudí a udržiava diváka v napätí prakticky počas celej svojej dĺžky.

Ďáblova hodina - Série 1 (2022) (série)

Podarená miniséria, ktorá úvodnými časťami zmätie diváka, aby následne pomaly zamotávala a rozpletala jednotlivé udalosti a svoje karty odkryla až v samotnom závere, s tým, že sa jej darí skoro po celý čas držať diváka v napätí a neistote či to čo predvída je alebo nie je správne. Aj napriek tomu, že ide o krátku minisériu, finále mi pripomenulo a niečím evokovalo dnes už kultový seriál Lost.

Maudie (2016)

Pekný, komorný, takmer až poetický, romantický film o divnoláske a jej vplyve na človeka a jeho okolie. Naivný a jednoduchý, tak ako obrazy hlavnej protagonistky, no zároveň odzrkadľujúci komplikovanosť samotného žitia.

Saltburn (2023)

Veľmi zvláštny, ťažko opísateľný film a snáď pre diváka najlepšie ak sa nedá odradiť horšími recenziami a sám sa nechá vtiahnuť do tohto sveta snobských "gentlemanov" a na vlastnej koži zažije skvelé herectvo Barryho Keoghana a tajuplný príbeh, ktorý kombinuje absurdné dramatické momenty s čiernym humorom. Ak však treba niečo vyzdvihnúť obzvlášť, je to vizuál / záberovanie (niektoré vyslovene umelecké) a hudba + myšlienka, ku ktorej to celé smeruje.

Nech svět světem (2023)

Najlepšie o tomto snímku pred pozretím vedieť čo najmenej, potom diváka môže len prekvapiť - s týmto nastavením som k filmu pristupoval aj ja a skutočne som sa bavil (miestami desil) po celý čas stopáže, kedy divák (podobne ako aj samotné postavy) tuší, že sa niečo deje, avšak až do konca nie je úplne jednoznačné čo. To vytvára pocit akejsi nepríjemnej tenzie, pričom v kombinácii s prvkom mysteriózna pripomína snímky z dielne M. Night Shyamalana. Obsadenie a kamera dvíhajú spracovanie o úroveň vyššie.

Zlo si umí počkat (2023)

Pomerne nečakaný a originálny prístup k tradičnej látke a motívu posadnutosti. Nie je to vyslovene strašidelné ale má v sebe prvok znepokojivosti a očakávania v súvislosti s ústrednou záhadou vďaka čomu si po celú dobu udržuje solídne tempo a atmosféru.

Alibi na klíč: Den D (2023)

Francúzi tie komédie vedia a partička okolo Philippe Lacheaua obzvlášť. Opäť sa stretávame so starými známymi tvárami, ktoré sa ocitnú v bizarných situáciách plynúcich z nelogických a hlúpych rozhodnutí, a tomu zodpovedá aj úroveň servírovaného humoru, ktorý je síce z kategórie tých lacných, avšak rozhodne zabaví. Pozerané v partii kamarátov niektoré scény vyvolali doslova salvy smiechu a slzy v očiach.

To se mi snad zdá (2023)

Originálna a vtipná absurdná dramédia, s výborným Nicolasom Cageom (táto rola mu fakt sadla), o tom ako sa sen stáva skutočnosťou, hoci trochu inak než by si človek želal.

Zimní prázdniny (2023)

Nostalgická komorná feel-good/sad dramedy, ktorá akoby vypadla z dielne Woodyho Allena a pôsobí viac Allenovsky ako keby ju točil samotný Woody. Precízna v strihovej skladbe, hudobných a vizuálnych presahoch, kompozícii dialógov a v dôraze na ľudskosť. Predčasné Vianoce.