Suspiria (2018)

Veľmi obskurná záležitosť. Úsečná, skratkovitá vo výpovedi, zdĺhavá v narácii, nepríjemne tiesnivá v kombinácii s bizarnou atmosférou vo veľmi komornom prevedení. Neviem či sa mi to páčilo, ale asi skôr nie. Jedine epilóg zmiernil celkovo znepokojivé vyznenie.

Náhradnice (2011)

Pohoda, klasická "romanťárna" s infantilnou zápletkou a naivným príbehom (ale ktorý romantický film nie je naivný) a miestami aj dobrým humorom ako ideálny kúsok na nedeľný večer pred spaním, no mne v tomto prípade imponujúci úžasným škótskym prostredím. Za to, jedna pomyselná hviezda naviac.

Skleněný (2019)

Zavŕšenie "trilógie" prispôsobené dobe. Spôsob vzájomného prepojenia všetkých troch filmov možno pôsobí neprirodzene, akoby to bolo lepené nasilu, no z môjho pohľadu je to podané pomerne umne, štýlom vlastným M. Night Shyamalanovi. Vychádzajúc z kina 4 z 5 kamarátov film označili ako blbosť (mierne povedané), ja jediný som (bol) spokojný a zároveň rozumiem rozpoltenému hodnoteniu tu v rámci diváckej komunity.Je pravdou, že záver v podstate zahadzuje predošlý obsah do koša, no finálna metaforická pointa o --- MOŽNÝ SPOILER ----- viere v seba samého ----- KONIEC SPOILERU tomu nasadzuje peknú korunku.

Narcos: Mexiko (2018) (seriál)

Mexická jazda série Narcos ideovo nadväzuje na svojich starších súrodencov a formálne sa nesie v duchu predošlých troch sérií Narcos originu, čo z nej činí stále kvalitný seriál, z ktorého doslova sála exotická atmosféra južnej, resp. strednej Ameriky. Ubudlo však historických dokumentárnych "footage" vložiek, ktoré dodávali pôvodnému seriálu punc "opravdovosti" a dej je miestami "vleklý", čo môže byť spôsobené aj menej bohatou históriou života F. M. Gallarda v porovnaní s Escobarom. Tvorcovia si však zvolili zaujímavý spôsob rozprávania príbehu, preto môžeme túto sériu považovať len za odrazový mostík (?) k druhej, prípadne ďalším sériam, ktoré majú potenciál ísť kvalitatívne nahor. Pri porovnaní s predošlými sériami Narcos je podľa môjho názoru táto zatiaľ najslabšia, čo z nej však automaticky nerobí zlý seriál - právne naopak, latka je nastavená stále vysoko.

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Atmosféru tak často spomínaného Farga či Tarantinovské postupy nemožno filmu uprieť, no po prečítaní komentárov a po zhliadnutí traileru som čakal podstatne viac - nie tak vtipné ani drsné ako sa prezentuje, charakterovo ploché a príbehovo priemerné, navyše väčšina vtipných scén ukázaná v traileri. Som zvedavý na americké spracovanie s Liamom Neesonom (Cold Pursuit / 2019).

V pasti (2018)

Koncepčne obdobná záležitosť ako Quiet Place, oproti ktorému Bird Box pôsobí síce "béčkovo" no paradoxne som sa bavil viac ako pri QP. Možno to bolo aj spôsobom rozprávania príbehu, kde sa v tomto prípade skáče medzi minulosťou a prítomnosťou pričom film prakticky nemá žiadne "tiché miesto", kde by sa divák nudil - čo sa o vyššie zmienenom QP povedať nedá. Za mně dobrý ...

Jack staví dům (2018)

Odpad. Alebo 5* ? Nech udelím 5* či odpad, ak spriemerujem obe hodnoty vo výsledku to budú vždy 3*, ktoré vystihujú moje zmiešané pocity z tohto snímku. Naozaj neviem ako film okomentovať, ako ho uchopiť - oklieštený bez metafor a obrazov by šlo len o drastickejšý krimi thriller, obohatený o Trierovské formálne postupy a "vízie" sa jedná o povšimnutiahodné a znepokojivé dielo, hoci vo výsledku nie až tak znepokojivé ako by som čakal a napokon ani dielom by som ho nenazval.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Celé dobre. Hudba, príbeh, vizuál, postavy, dráma, vtip, má to neskutočný drive od začiatku až do konca a divák nemá čas sa nudiť pretože na plátne sa neustále niečo deje. Podľa recenzií som čakal, že to bude kvalitný "animák", no nečakal som, že ma to vezme až tak veľmi, a to nie som vyložene komiksový fanúšik. Svoje určite spraví aj čaro veľkého plátna a kino -kulisa, avšak to je len špička ľadovca. Veľký podiel na úspechu tohto kúsku má výborná dynamika medzi postavami, ústredná línia alternatívnych vesmírov a predovšetkým tá animácia. Tá animácia a vizuál sami pochádzajú z paralelného vesmíru, niečo podobné som ešte doposiaľ nevidel :-) Aj vďaka tomu sa pre mňa (nečakane) stáva tento snímok druhým najlepším filmom (hneď po Bohemian Rhapsody), ktoré som tento rok mal možnosť zhliadnuť.

Aquaman (2018)

Nenáročná pohodová oddychovka, pri ktorej divák vypne a užíva si "mokrú" jazdu. Prvá polovica (ľudskejšia, vážnejšia) lepšia než druhá, pri ktorej nastupuje digitálny bordel. Niektoré scény sú vyslovene vizuálnou lahôdkou a ťahajú film do vyšších čísel, avšak sú tu aj také, ktoré pôsobia smiešne a "hádžu mu polená pod nohy" - takto sú to slabšie 4*, no zaslúžené aj s ohľadom na to, že sa jedná o DC produkciu, pričom zrejme ide (zatiaľ) o film patriaci medzi top 3 kúsky z dielne DC.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Druhá časť Fantastických zverov pôsobí ako "medzi-epizóda" väčšieho celku, ktorým aj vo výsledku má byť. Dejovo nie veľmi kompaktná, vizuálne však úchvatná. Je tu niekoľko hluchých miest no zároveň aj zopár wow-efektov, obzvlášť záver, ktorý podivným spôsobom rozširuje kánon sveta Harryho Pottera, súčasne je tu cítiť väčšie prepojenie na HP v porovnaní s jednotkou, a práve tie scény paradoxne fungujú najlepšie. Eddie Redmayne zahral štandardne so svojím typickým "kukučom", zvery tu však hrajú až druhé husle, ťahúňmi filmu sú tak v tomto prípade Johnny Depp a Jude Law.