Rock života (2011)

No nic moc teda. Riha a Katapult by si urcite zasluzili o kus lepsi dokument ako je tento. Film tape v kecoch a prazdnom filozofovani. To filozofovanie je sice kus Oldricha Rihu, ale je predsa na reziserovi, aby si posunul herca tam kam potrebuje. V prvom rade je Riha o muzike a tej je v tomto filme sakramentsky malo. Evidentne pan reziser toho moc o bigbite nevie, to je dost jasne citit s jeho nemotornych otazok. Prial by som si, aby "material Oldrich Riha" dostal do ruk zrucnejsi a pripravenejsi dokumentarista s invenciou a s napadmi. 50%

Případ číslo 39 (2009)

Tento film je hlupost. Ale faktom, ze som si ho pozrel viac-menej bez straty pozornosti, musim uznat, ze to asi az taka hlupost nebola. Bolo mi jasne uz na zaciatku, ze s tou desatrocnou anielskou tvarickou to nebude len tak. V zanri horor malokedy byva pribeh "rozumny". Vacsinou to byvaju "nezmysly" a my musime byt pripraveni prijat ich. Aj Shining bol nezmysel. Napriek tomu je to uzasny a nezabudnutelny film. Nezmysel tohoto filmu sa mi tak nejak podarilo zozrat a to hlavne preto, ze je pomerne zrucne natoceny. Dokonca aj na hlasocek Renee Zellweger sa da casom zvyknut. Ale ako takmer vzdy tieto filmy zomieraju na slabe konce, aj tento umrel. 57 %

Vera Drake - Žena dvou tváří (2004)

Celkom by ma zaujmalo, co by na Veru Drake povedala zadubena katolicka cirkev. Taka dobra, nevinna dusa to bola, robila vsetko len pre dobro ludi, nevzala za to ani gros. Takmer svatica. Interupcie su zaujmava tema a do buducna to isto tak aj ostane. Osobne som za potraty, ale legalne, zakonne. Takze suhlasim aj s tym, ze Veru zavreli, lebo porusila zakon. Kvalitne, citlivo natocene a Imelda Staunton je vynikajuca. Mozno som ku koncu cakal vacsiu gradaciu, ale stale ostava velmi dobré kino. Tučné ***. 72%

Sbal prachy a vypadni (1998)

Rovnako ako ma onehdy nebavil Snatch, ma nebavil ani tento film. Nezabrala ani údajná originalita, ani čierny humor, ani gangsterské týpky. Celková estetika filmu niečo do seba má, ale scenário samotné mi neprišlo ani tak premakané, ako skôr riadne umelé a vykonštruované. Takže za mňa len dve. 52%

Východ-Západ (1999)

Dalsi film hlavne pre tych, co uz zabudli co to bolo budovat komunizmus a pre tych co su schopni aj dnes v 21. storoci spominat ako sme sa za sociku mali dobre. Ukazovat zverstva komunizmu treba neustale, pretoze ludska pamat je kratka. Ten pribeh je celkom zaujmavy, scenar k nemu sa ale nie prilis vydaril. Skoda, lebo jednotlive postavy urcite maju potencial. K tomu nie prilis obratna rezia, ktora prilis melodramatizuje, namiesto toho aby vytvarala napatie. Neoznacil by som tento film ako taky, za obzvlast podareny. Naviac som film videl s nie prilis kvalitnym dabingom. Francuzi, rusi a aj ten co prekladal, hovorili celkom nezmyselne tou istou recou. Zakladny motiv boja za zivot v slobodnej krajine je ale tak silny, ze som vacsinu tychto nedokonalosti dokazal do istej miery prehliadnut. 55%

Expres (2008)

Takyto, alebo velmi podobny pribeh sme videli uz tolko krat a vzdy bol lepsie nakruteny a hlavne lepsie napisany. Tento film je jedno velké predvidatelné melodramaticke klise. Okrem filmu o sportovcovi to zjavne aj chcel byt film o velmi vaznom spolocenskom probleme akym bol a je, rasizmus. Nebol vobec. Toto je len naivna a plocha rozpravka ako od Walta Disneyho, bez akejkolvek dramatizacie, bez toho aby sme sa dozvedeli ako skutocne tazko sa zilo cernochom v Amerike 50-tych rokov. Tu su ludia len dobri, alebo zli. Skutocny zivot je celkom iny. 49%

Černá labuť (2010)

Toto predstavenie patri Natalie Portman, ktora z platna nezmizne ani na chvilku. Drsna premena ustrasenej a uspechom posadnutej Niny z nedokonalej na dokonalu, alebo z cloveka na labut, ma nieco do seba. Bavilo ma nevediet, co je realita a co sen a fantazia, hoci teda ten schizofrenicky horor bohvieako nefungoval. Hold balet je tvrdy sport. Niet divu, ze tej Nine z toho zasibavalo. Tvrdost, az bolestivost baletu nam dava pan reziser riadne pocitit. Alebo tej dievcine zasibava, lebo si este poriadne nesuchla ? Ma to dost dlhy rozjazd, ale skvelo gradujuce finale. Tento film ma nesporne kvality, ale nie som si isty pointou fimu (resp. tym, ci som ju ja spravne pochopil). Najlepsi Aronofskeho film pre mna tak ci tak stale ostava Requiem for a Dream (2000). A je treba este spomenut jeden fakt. Hudba maestra Cajkovskeho je skutocne nesmrtelna. 70%

Fighter (2010)

Nejak som nikdy nebol velky fanusik Christiana Balea, hoci o jeho kvalitach som nikdy nepochyboval. Tymto filmom ma dost "dostal". Taktiez Amy Adams je brilantna, tá vlastne ako vzdy. Hoci príbehovo to nie je az taka bomba, je to urcite vysoko nadpriemer. Vyborne vymyslené figurky, hlavne tá Baleova. No, podarena rodinka to bola. Suboj tych postav vo velmi solidnych dialogoch drzali moju pozornost v pozore. Len skoda, ze na konci zacal nad tymto subojom prevladat suboj boxersky a vsetky tie zaujmave postavy kamsi zmizli. V zavere ten pribeh proste trošku stratí gule. Ale uz len kvoli hercom to urcite stoji za to.Vybornemu soundtracku vojvodí Good Times, bad Times od nesmrtelnych LZ. Tri a pol. 72%

Pravidla lži (2006)

Zaujmavy, dost ojedinely pokus. Urcite dobri herci, slusne gradovana psychologicka drama. Sice pribeh alebo pribehy pomerne nepodotahovane, ale mal som pocit, ze tu o ten pribeh ani tak neslo. Slo skor o atmosferu, o typkov, o to dusno. Zo zaciatku ma to dost zaujalo, tie pravidla komunity, tie nevyspytatelne ksichty plne tajomstiev. Ku koncu ale, mi to tak trosku prislo len ako prazdne virenie prachu. Aj tak, solidna praca. 60%

Život po životě (2010)

Dajme tomu, ze by mi to pomale, roztahane tempo az tak nevadilo. Akosi ma to stale drzalo v stave akejsi zvedavosti, chcel som vediet co bude dalej. Lenze potom prislo zaverecnych cca 20 min a tie vsetko zabili. Pocit, ze by z tohoto este stale mohol byt solidny film sa v zavere rozplynul. Nasi traja hrdinovia sa stretli o 16.34 pri tom istom vodopade ! Aka nahodicka ! Kto by to bol povedal... Vyvrcholenie, silny zaver, to je to, co tomuto filmu chyba. Na miesto neho mi ostal mi len rozpacity, presladeny pocit v mojom zaludku. 55 %