Udělení milosti se zamítá (2002) (TV film)

Príbeh je fajn, beriem. To bolo o niečom. Ale technicky príšerné. Hlavne zvuk. Kompresor, ktorým zvuk tohoto filmu nejaký umelec prehnal, ten zvuk úplne zničil. Samý šuchot, buchot, Brunclík (ruchový postsynchron), kompresorom vytiahnutý do nuly. Ako spravodajské standupy v niektorých mizerných televíziach. Tým ide zrozumiteľnosť do prdele. Trúfam si tvrdit, že česky rozumiem, ale v tomto filme som mnohým vetám nerozumel. A kamera teda tiež nič moc. Je mi jasné, že televízia si nemôže dovoliť velké celky, ale prečo natočili tzv. akčné scény len vo veľmi úzkych záberoch a širší záber nepridali, takže čo sa stalo prakticky nebolo vidiet, tomu nerozumiem. Asi preto, že to spraviť nevedeli. Celkom by som bol za, natočit tento príbeh ešte raz, poriadne. 54 %

Most špiónů (2015)

Technicky perfektné, hlavne kamera opäť nádherná. Bravo Janusz. Prial by som si môcť to povedať aj o zvyšku svojich pocitov. Prial by som si skonštatovať, že som videl film našlapaný napätím a plný dramatických dialógov. Pritom taká vďačná téma to bola. Studena vojna, paranoidní amíci, šialení rusi, berlínsky múr, špion na každom rohu... Myslel som si, že to bude niečo v štýle Munich. Bohužial dostal som skôr Lincolna. Silné humanistické myšlienky v presladenom, patetickom džúsiku. Síce sa mi páčilo, že to Steven, resp. Coeni, až tak nepreháňali s tým americkým patriotizmom, ale celá tá špionážna aféra v Berlíne mi príliš presvedčivá neprišla. Ani motivácie Hanksovho správneho amerického chlapíka, prečo do toho celého vlastne šiel, som celkom nepochopil. Mostu chýba napätie, razancia, menej obrúsené hrany. A hlavne gule, lebo pravdupovediac, tento príbeh smrdí nudou. 64 %

Marťan (2015)

Vcelku zábavná, ľahká hollywoodska oddychovka. Hlavne aby bol po skončení ten správny, humanistický pocit. Všetci týpci vo filme sú predsa tak veľmi pozitívni a charakterní, dokoca aj tí šikmáci sú kamoši (!!!). Marťan je určite viac zábavná, dobrodružná komédia ako napínavá sci-fi dráma a je škoda, že Ridley s napätím tak šetrí a namiesto toho srandičkuje. Hlavne mi ale vadí, že znovu vítazí komerčné science-nonsens-fiction, kde let do vesmíru je jednoduchý ako fúknuť do holubieho pierka. Skutoční astrofyzikovia sa museli znovu riadne zabavit. Na druhej strane som veľmi rád, že sa postavy vo filme snažia všetko riešiť vedecky a nikdo neočakáva pomoc od boha. Lenže súčasne kozmonaut Mark zvláda celú tu tortúru ako by nič. Rok nič neje, ale sily má stále ako kôň. Život na Marse je vlastne brnkačka. Akoby bol na hrebeňovke v Nízkych Tatrách. Ešte štastie, že postavy z hollywoodskych scenárov sú tak psychycky odolné keď treba. Marťan vlastne dosť pripomína podobne po hollywoodsky odfláknuté Gravity a Interstallar. A ten prenos na Times Square, to bola sila. Škoda že potom neprepli napríklad do Somálska, kde počas tejto niekoľko miliard dolárovej záchrany jedného hladujúceho človeka na Marse, umrelo od hladu niekoľko tisíc ľudí. A to americké dočínskejritilezectvo je tiež dosť nechutné. Miss you, good-old Ridley. 70 %

Sicario: Nájemný vrah (2015)

O tom, že cesty zákona, nemusia byt vždy úplne zákonné a ani morálne čisté. Sicario mal ešte v polovici všetky predpoklady nato, aby sa mi páčil. Nestalo sa. Možno som nepochopil všetky súvislosti, ale na konci som musel skonštatovať, že mi šla celá tá podivná zápletka dole krkom poriadne ťažko. Postava Emily Blunt ostala nakoniec príliš pasívna, záblesky Clarice Starlingovej sa rýchlo rozplynuli. Čakal som, že napriek svojej bezmocnosti, ďaleko viac pritlačí na nekonvenčne fungujúcich Sí Aj Ej týpkov a že o tom to vlastne bude. Sicario skrátka postrádal dômyselne a inteligentne postavený príbeh, ktorý by mal gule. Traffic, to je podľa mňa inteligentný film so všetkým všudy. 70 %

Nikde v Africe (2001)

Sága nemeckej židovskej rodiny utekajúcej pred náckami. Pekne natočené kino. Kamera je nádherná, lokácie ešte krajšie a aj herci sú super. Špecialne obe dievčatá, ktoré hrali malú Reginu sú ausgezeichnet. Filmu by prospelo viac dramatičnosti a menej pohodovej idylky. Konflikty sú len také na oko, aby sa nepovedalo. Veľa krát len opisne pojaté scény pripomínali skôr akýsi cestopis ako hraný film. Hoci nuda asi nikdy neprevládla, čakal som silnejší, emotívne vypätejší príbeh. Interakcia medzi hlavnými postavami tiež neponúkla toľko, koľko by mohla. Napríklad priateľstvo medzi dievčinou a černošským domorodcom mohlo byť omnoho viac rozvinuté. Ale po dopozeraní filmu som mal pocit pozitívnej energie, prevládal pozitívny pocit a to mám rád. 71 %.

Žízeň (2009)

Dráma žiadna, horor žiadny, napätie žiadne a ako porno by to tiež neobstálo. Akotak funguje akási provokatívna, zvrátená, úchylná, upírska paródia. Zopár ftípkov dajme tomu dobrých, zopár som možno nepochopil. V každom prípade ma film ako taký nebavil. Asi preto, že nemal zaujmavý príbeh, ktorý som naviac mal trošku problém odsledovať. Režisér Park podivne, nadivoko skladá mozajku jednotlivých situacii a je z toho pridlhý, chaotický zmätok a žánrový guláš. Smäd nemá ťah na bránu a to tomuto filmu chýba. Tiež dramatický potencial väčšiny nádejných scén ostal nevyužitý. S výnimkou tej záverečnej, tá sa vydarila. Tá bola aj zábavná, aj mala gule. Love you ´till Death. Starý dobrý Polanski, tomu ja hovorím spravit si prdel z upírov. 39 %

Victoria (2015)

Toto nie je film o neobyčajne naivnej španielke v Berline. ktorá spozná nesprávnych ľudí a spraví niekoľko nesprávnych rozhodnutí za sebou. Toto je film o tom, že je natočený v jednom zábere. Povedať nemáme čo, ale sa chceme predviesť čo sme nacvičili a čo dokážeme. Určite som sa nestal fanúšikom tohoto logistického cvičenia. Pre mňa je filmové umenie aj umenie strihu, umenie záberovej skladby. Napríklad sa prostredníctvom strihu dá posunúť čas. Prva hodina tohoto filmu je totálna nuda a trebárs by možno nemusela byť, keby boli udalosti klasicky zostrihnuté tak na 20 minut. Mohli by sme v prestrihoch vidieľ tváre hrdinov, ich reakcie na dialogy atd... Ale ok. Hitchcockov Rope, ako aj Inarritovho Birdmana mám veľmi rád. To je ovšem celkom iná uroveň, iná klasa. To boli filmy o niečom. Okrem toho v týchto filmoch bolo aj niečo vidiet. V tomto filme bola drvivú väčšinu tma. Ľudské tváre bez predného svetla pripominajú skôr dovolenkové, opilecké video alebo dúfam už nadobro vymretý faundfutič. 48 %

Hraje skupina Spinal Tap (1984)

Smart and funny ! Rob Reiner skutočne vedel čo robí. Fór spočíva v tom, že títo muzikanti sa nehrajú na parodistov. Tvária sa ako skutočná kapela. Spústa insider jokes, ktoré rockový fanúšik dobre pozná. Vrchol všetkého je muzikant, ktory sa zadusil cudzími zvratkami. Alebo ked kapela nevie najst cestu na podium...Ozzymu sa to vraj stávalo bežne. Legenda tiež hovorí, že Beatles sa rozpadli kvôli Yoko. Čo vo filme chýba je sex, drugs and alcohol. Tri neoddelitelné súčasti života 80tkovych glammetal stars. Vlastne boli títo Spinal Tapi trošku priliš neškodní slušáci so slábými manierami. Zato ale debilta pesníčiek ktoré hrali, skutočne genialnym spôsobom výstihuje HM klišé. Velmi kvalitná práca scenáristu. Dnes, ked už máme zosíky, ktoré idú až po 15tku, zase nemáme rockové hviezdy. Len tie vyhasnuté. Mnohí sa aj vtedy na rockové hviezdy len hrali, ale boli aj takí, ktorý nimi naozaj boli. Mnohí sa v tomto filme isto našli a zasmiali sa. Tí inteligentnejší. Tí ostatní netušia, že to bolo o nich. 73 %

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Vyše hodinu vcelku zábavné. Velmi úspornym spôsobom rozprávaný pribeh, ktory sa nikdy netvári priliš vážne a súčasne to nikdy nie je úplná sranda. Stále sa čosi deje, hoci prílišné dejové detaily sa moc neriešia. Tu trošku čierneho coenovského Farga, tam zase bessonovského Leona. Škoda, že z tych záporákov nešla aj hrôza, tak ako šla onehdy z Oldmana. Minimalne tí srbi boli len na srandu. Dickman Stellan stačí ked je, hrať on moc ani nemusí. A Bruno Adolf ako srbský krstný otec tiež nemá chybu. Kamera je velmi elegantná, zasnežené Nórsko je vďačný augenšmaus. Záver ale, je pre mňa neuspokojujúci. Nápady evidentne došli. Westernovský showdown mi prišiel akože, no veď nejak to skončit musíme, tak ich necháme všetkých sa navzájom postrielať. Podivný happyend. 68 %

Dobrou, mámo (2014)

Ein richtig krankes kino aus Osterreich. Pribeh, teda ak som ho spravne pochopil, nie je nič moc. Pokus o psychologickú drámu o rozpade rodiny sa podľa mňa príliš nevydaril. Ostáva teda len horor. Keby som chcel porovnávat, taky Babadook mi vychádza o velký kus lepšie. Čo v tomto filme funguje je kvalitná kamera a znepokojujúci pocit stiesnenosti v baráku s chorými obrazmi na stenách. Vyhovovalo mi tiež pomalé tempo a dialogovo úsporná forma. Čo sa mi nepáčilo boli scény sadistického mučenia. Tie mi do príbehu nepasovali. Vôbec cely záver ide dolu vodou. Tam film padá na úroveň všeliakých tých "kukuričných detí". Úroveň The Others je v nedohľadne. Isté však je, že ak váš syn chová doma ako domáce zvieratká šváby, niečo s nim nie je v poriadku. 54%