Černobyl (2019) (seriál)

Oficiálne stanovisko UV KSSZ je, že nukleárna nehoda je v Sovietskom zväze nemožná. Proste sa to nemôže stať. Slepým presvedčením, sovietskou hrdosťou a hlavne strachom hnaná myseľ papalášov a straníckych aparátčikov, ich snaha zamiesť udalosť pod koberec a klamať, že sa nič nestalo a predstierať neomylný úspech socialistickej revolúcie, to je hlavný horor Černobylskej mini-série. Niet divu, že sa séria nepáči tým, čo by radi oživovali sentiment z čias socialistických. Škoda, že je Černobyl seriál a nie jeden hutne pojatý celovečerák. Tak ako to v seriáloch vždy býva, udalosti sú zbytočne rozťahané, vyplnené vatou (diely 3 a 4) a tým strácajú spád. Prvý diel je výborny, ale potom to ide dolekopcom. Gule to chytí zase až v závere, keď Legasov obviní sovietsky systém pracujúci na principe lži. Je tu ale aj väčší problém, ktorý sa mi nepodarilo celú dobu prekusnúť. Anglicky hovoriaci herci tu fuckujú a žonglujú s ruskými menami a názvami ako s horúcim zemiakom v ústach. Názvy na tabuliach sú rusky, výzvy cez mestský rozhlas sú rusky a zrazu drb ! Rusi sa medzi sebou rozprávaju po anglicky. Autenticita, teda dôveryhodnosť, to je základ všetkého. Černobyl mal byť jednoznačne natočený s ruskými hercami. A vraj aj bude. To ale isto bude celkom iný príbeh. Tam bude isto na vine prehnívajúci kapitalizmus. 74 %

Hezké vesnice hezky hoří (1996)

Zo zaciatku uplný chaos. Časom sa to trosku spraví a neustale časové skoky a miesiace sa postavy začnú davat zmysel. Celé je to priliš velky cirkus. Taky Kusturicovský. Vsetko je prehnané, preexponované. Naviac tento juhošský humor mne nikdy moc nesedel a nebolo tak ani teraz. Priveľa suloženia so svojimi matkami. Niezeby nemohol byt takto značne nadsadený a metaforicky pojatý film o tak vaznych a smutných udalostiach, trebars aj humorný, v tomto pripade by som ale bral skôr vážnejší tón. Par krat som sa usmial, ale len cez zuby. Tí dvaja chlapci, ktorí skoncili kazdy na inej strane frontu, to mne moc smiešne nebolo. A ten postTitovsky sentiment, to tiež nie je žiadna sranda. Ked sranda z vojny tak Catch-22. To je mi omnoho bližšie. 49 %

Insidious 3: Počátek (2015)

Další poltergajstovský vývar. Uplne zbytočný. Samotná ghost story trebárs nie je az taká zlá a celkom dava zmysel, ale gradacia v závere nie je takmer žiadna a žiaden velky spúúúk sa nekoná. Celkovo je scenario riedke, hlavné postavy sú málo vyplašené, charaktery nevyrazné, velmi slabo rozvinuté a poniektoré načaté kamsi uplne zmiznú. Strašidla sú neškodné, stačí malé úsilie a sú porazené. Kamera je efektná, ale zvukova kino-dynamika je tu dohnaná do nezmyselného extremu. Dialogy sú úplne potichu, tak že niesu rozumiet a nasledný ľakačkovy efekt je potom až nechutne nahlas. Mimo kinosály prakticky nepozeratelné. Ak to aj tak, dajme tomu, akotak, taknejak, voľajako, človek zožerie, zaverečné dve scény, kedy hlavná hrdinka vytvori tím s tymi dvoma klaunami a potom pride domov..., to už je doslova horor, ale scenáristický. A to, že hlavné strašidlo sa volá "ten čo nemôže dýchat", to bol tiež nápad za milion. 52 %

Dívka s mušlí (1980)

Silne nadpriemerny CSSR film, ktoremu vojvodí skvely herecky vykon mladej Dity Kaplanovej. Fakt velka skoda, ze sa neskor, v dospelom veku uplne vytratila z filmovych platien. Velmi citlivy pribeh o rozorvanej detskej dusi. Na jednej strane je dievcina ohromne zodpovedna a stara sa o svojich troch surodencov, na druhej nie je schopna pochopit, ze jej matke na nich vobec nezalezi. Myslim si, ze to je možné, aby sa v 14 rocnom dievcati vyvinul tak silny pocit zodpovednosti. O tom, ze moze existovat takato matka nie je pochýb. Dnes bezna vec, ktora už nikoho nešokuje. Dnes uz nemame na očiach tie ružové okuliare. Ze sa ale aj v radostnom socializme smela ukazat takato matka, je pomerne nevídané. Minusom filmu su postsynchrony. Studiova sterilita kontaktny zvuk nikdy nenahradí. 72 %

Bitva o Alžír (1966)

Viac dokument nez hraná drama. Trosku prilis utrzkovité (ako tv spravodajstvo) a malo historickými faktami podkúté. Aspon par viet komentaru o živote v Alžírsku poslednych 100 rokov a hlavne o francuzkej invazii by urcite bodlo. Pači sa mi, ze film nedrží nikomu stranu, len nezaujate pozoruje a konstatuje. Obrazovo isto putavé, zvukovo uz daleko menej. Film je komplet vyrobený z archivnych zvukov a postsynchronov. Na placi nenahrali ani mäkké fň. A to je velká škoda, to autenticite začne uberá. Chapem boj alžírčanov proti okupantom a mozno fakt nemali inu moznost, len cestu terorizmu. Fakt ale je, ze odkedy je Alzírsko slobodné, patri medzi velmi málo prosperujuce krajiny a preto alžírčania zo svojej krajiny utekaju, paradoxne do Francuzka. 63 %

Mandarinky (2013)

Jednoduchy, ale šikovne a uveritelne napisany pribeh o humanite. Ty si gruzinec, ja čečenec. Takze po sebe musime strielat ! Že nemusíme ? Nie nemusime, lebo aj ja, aj ty sme len ludia. Nic nové, ale stále učinné a pravdivé. Priamočiaro úsporné, nepatetické dialogy, skvelí, prirodzení herci a velmi skutočne pôsobiace realie davaju dokopy pekné kino. Film hlavne určeny vsetkym tym hlupakom, ktorí zožeru politikom, farárom a inym "vodcom" kecy o tom, ze národ, rasa a viera je najviac a kto je iny, toho treba nenavidiet, pripadne zastrelit. 73 %

Terminator Genisys (2015)

Myslím, ze ani Ray Bradburymu by sa dnešné hollywoodske cestovanie časom nepačilo. Konsekvencie takychto ciest su desivé a hrdinovia tohoto filmu sa tvária akoby nič, akoby len hrali nejakú zábavnú hru. Scenar Genysisu je úbohý a tvorcovia filmu sa to snažia zakryt počitačovou akciou, čo im sily stačia. Čim komplikovanejšie, tym lepšie. Tym väčšia šanca, že sa súper (divák) nechá zmiast. Postavy a ich dialogy su drevené a silený humor im tiež nepomaha. Cela zapletka pôsobí nechcene komicky v štýle Burianovho "jsem tedy svuj vlastní dedeček". O nejakom napätí, alebo pocite ohrozenia sa tu vôbec neda hovorit. Šedivy Schwarcík niečo do seba má, ale BabyFace-Sarah Connor už zdaleka nie je čo byvala. Vlastne je to celé len jedna velká recyklacia. Recyklácia scén, postáv a myšlienok, oprášenych a pozliepanych do tohoto uplne zbytočného nepodarku. Další príklad zúfalstva dnešného Hollywoodu. Ale dám aj druhu hviezdu, z nostalgie za 80tkovym origošom. 56 %

Trumbo (2015)

Komunistov nemusim ani trosku, pretoze som vyrastol v komunistickom ČSSR a viem co je to diktatura proletariatu. Keby som zil v USA, v case po velkej hospodarskej krize, mozno by som aj ja videl veci trosku inak. Ale myslim, ze stale by mi bolo jasné, ze zo vsetkeho najdolezitejsie je mat slobodu. Slobodu slova, pohybu, volby. Trestat niekoho len za politické presvedcenie je hlupost. Dôlezité je dbat na dodrziavanie zakonov a tym branit demokraciu. Tento film sa o Trumbove postoje a nazory moc nezaujma, resp vysvetluje ich velmi povrchne. Musel to byt hold riadne naivny, resp. neinformovany snílek, súdiac zo sceny, ked objasnuje svojej dcere, kto je to komunista. A na konci filmu vyzera ako bojovnik za slobodu slova, hoci vraj skutocny Trumbo bol velky propagator Stalina, podporovatel severokorejskej komunistickej diktatury a nacistické myslienky mu vraj tiez neboli cudzie. Nemyslim, ze Trumbo by mal byt vykresleny ako hrdina. 62 %

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Toto nie je film o Mad Maxovi, je to len o zbesilej ekšn. Hoci som vedel do čoho idem, veď onehdy minimalne prvých dvoch Maxov som strávil dobre, tento film je veľké sklamanie. Ekšn sa sype tak rýchlo, že som ju ani nestihol sledovať. Asi stárnem. Niežeby som očakával charakterovú drámu, ale určite by som privítal aspoň náznak nejakého príbehu, vizionárskeho dialógu, alebo dejového zauzlenia. Nichts. Nothing. Zero. Žiadnej z postáv som sa ani trošku nepriblížil a tým pádom mi to celé ostalo ľahostajné. Hardyovský Max je úplne vyprázdnený a porovnavajúc ho s tým Gibsonovskym vôbec nemá čo povedať. Nominované na najlepší film roka ! ? ! Phe. Páni akademici hanbite sa. 51 %

Druhá míza (2015)

V celku pozeratelná rodinná dráma, hoci na moj vkus trošku príliš rodinná a dráma je možno prisilný výraz. Zo začiatku nádejne rozbehnuté, neskôr tápajúce, bezkonfiktné, skoro až soapoperové. Lahučký humor so srdiečkom je prijemný, ale zápletka je zbytočne melodramatická a málo štiplavá. V závere sa nejaký nápad, alebo zvrat, vyslovene pýtal. Drží to velmi slušná trojka Pacino, Plummer, Benning, ale medzi Pacinove zlaté role sa táto nezaradí. Predstavit si ho ako showmana a zabávača ide bez problémov, ale s jeho speváckymi schopnosťami je to o hodne slabšie. Ale veď dnes vlastne môže byť spevák bársdo, stačí si pustiť rádio ako dôkaz. Fakt je, že nebyť jeho, nikto by po tomto filme ani neštekol. 64 %