• Western

Bestie bez vlasti (2015)

Trochu iný "príbeh o dospievaní". Čakal som to ešte surovejšie, ale Fukunaga to v konečnom dôsledku dobre vyvážil - snaha šokovať neprebíja príbeh a celkovú myšlienku. Idris tradične výborný, ale všetci ostatní sú mu dôstojní spoluhráči. Réžia bez chybičky.

Café society (2016)

Atmosférické a s chuťou zahraté "odnikud nikam".

V zajetí démonů 2 (2016)

Wan už trochu mäkne, ale stále je to v tejto chvíli najlepší hororový režisér, ktorý vám aj chrchlaním nebohého penzistu spoľahlivo naplní trenky blatom.

Sedm statečných (2016)

Pôvodný film (alebo pôvodný western, pre upresnenie) je vo všetkých ohľadoch omnoho lepší. Scenár, herci, vývoj postáv a vzťahov, miera psychologickej konfrontácie hrdinov so zloduchom, hrdinská kríza... všetko. Okrem akcie. V tej rozhodne vládne nová verzia. Sú tam dve veľké prestrelky, tá prvá je parádna, druhá je asi najväčší westernový masaker od Divej bandy. K tomu sedem sympaťákov a dostatočne slizký lotor a človek má skoro chuť odpustiť všetky scenáristické faily. Skoro.

Šťastné údolí (2014) (seriál)

Jeden z najlepších televíznych seriálov, ako som kedy videl, v prvotnom nadšení dokonca asi zápis do osobnej TOP 10. Sarah Lancashire podáva asi najlepší herecký výkon v TV projekte vôbec, takto hrať vo filme, tak zbiera všetky Oscary, Glóbusy a Bafty. Brilantný scenár s dokonale psychologicky vystavanými postavami. Začne to ako mierne vtipné "anglické Fargo", ale postupne sa to premení na nesmierne brutálnu a drásavú policajnú drámu, vedľa ktorej sú veci ako True Detective alebo The Night Of večerníčky na dobrú noc.

Detektiv z Hongkongu (2016)

Pokus o návrat k tradičným Jackieho buddy akčným komédiám. Neveľmi úspešný, treba priznať. Scenár je klišé na klišé (to by až tak nevadilo) bez jediného skutočne vtipného vtipu (to už je horšie) a so zadaním predviesť čínske prírodné krásy a folklórne zvláštnosti (meh). Jackie to už fakt nedáva ani s masívnou pomocou kaskadérov (finálny zostrih nepodarených scén je už skôr smutným svedectvom o starom mužovi), Knoxville za celý čas nedokáže ani raz presvedčiť, že ho to fakt bavilo, a Renny Harlin veľmi nezvláda ani akčné scény, nieto ešte tie ostatné.

Obr Dobr (2016)

Keď je v Spielbergovom filme najzábavnejšia (a možno jediná zábavná?) scéna s prdením, je niečo zle. Dievčatko skvelé, animácia úžasná, magické okamihy tam sú. Ale to tempo netempo je teda smrtiace. Niekto to môže právom nazvať nudou, ja si budem ešte chvíľu nahovárať, že Spielberg mal zámer natočiť film, ktorý nebude zbesilo dynamický ako všetko, čím sa dnešná kinematografia snaží zaujmúť diváka.

Centrální inteligence (2016)

Pohodový Johnson a nečakane znesiteľný Hart robia všetko preto, aby z toho urobili zábavu, ale ten scenár je proste nevtipné zúfalstvo a nudná réžia bez zmyslu pre timing tomu tiež nepomáha.

Teorie všeho (2014)

Celý čas som mu chcel streliť zaucho a zakričať: "Keď už robíš blbé ksichty, tak nech máš aspoň v každej scéne hubu vykrivenú na tú istú stranu!"

Ve jménu krve (2016)

Toto mi urobilo dobre. Nech je Mel Gibson akýkoľvek človek, rozhodne je dobrý herec.Aj tento priamočiary akčný film v štýle "dcéra sa dostala do sračiek, z ktorých ju musí vysekať drsný tatko" suverénne drží na svojich trénovaných pleciach. S dcérou im to spolu šlape (výborne napísané dialógy), lotri sú odporní, prestrelky krvavé, púšť madmaxovská. Po tej záplave digitálnych veľkochujovín leta 2016 je toto balzam na dušu.