• Western

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Ešte prvú hodinu sa to celkom dá. Hlavne Batffleck je až nečakane fajn a s Alfrédom Ironsom im to spolu pristane. Lenže asi v polovici to úplne prestane dávať zmysel a zmení sa to na nekonzistentnú gebuzinu, v ktorej za hrsť cool comicsových momentov (nástup Wonder Woman, Batman vs. presila v sklade) načisto zabijú nechcene smiešne scény ("Martha!") a pokračujúce stupídne dialógy. Luthor je spočiatku celkom OK, ale keď sa prepne do toho šialeného módu (bez toho, aby tento prerod ktokoľvek rozumne vysvetlil či nebodaj funkčne vystaval), stane sa z neho len neznesiteľný pandrlák hrajúci ako vo filme od spoločnosti Asylum. No a keď sa zdá, že to nemôže byť horšie, Supermanovi príde dať po držke cavetroll, ktorého by hobiti umlátili panvicami a Legolas dorazil jedným šípom do podnebia. Zlatý Marvel! 5/10

Hrdinové od Alama (2015) (seriál)

"Generál Houston, máme problém!" Nechápem zlé recenzie a hodnotenia. Má to trochu mdlý úvod, ale potom sa to rozprestrie do dynamického vojnového eposu, ktorý je výpravný, krvavý sústredene natočený a dobre napísaný. Navyše sú tu výborní herci - Liotta si v úlohe šialeného zabijaka Lorcu dokonca zahral jednu z najvýraznejších úloh svojej kariéry, ale veľmi dobrí sú aj Paxton, Morgan či Davies. Tento sequel ku ktorémukoľvek filmu o dobytí Alama rozhodne stojí za pozornosť každého milovníka westernov a historických vojnových filmov.

Ve jménu Krista (2016)

Celkom solídna historická detektívka, v ktorej sa nehľadá páchateľ, ale mŕtvola. A napokon vysvitne, že zločin sa nestal, lebo obeť je vlastne nažive. Obstojne výpravné a zahrané, len tá vypočúvacia časť je pomerne únavná a na konci to začne byť príliš doslovné a skĺzne to do žánru fantasy.

Wilsonov (2015)

Hvoreckého mysteriózna dobová detektívka pretavená do stupídnej a kŕčovitej "komédie" plnej hrozných "vtipov" a neznesiteľných hercov (s odporne namachrovaným Macháčkom na čele). Pritom s týmto produkčným vkladom sa dal natočiť normálny atmosférický dobový thriller... Smutné.

Pistolnice Jane (2016)

Uf. Má to čistého času asi 85 minút a aj tak je to zbytočne dlhé. A vo všetkých ohľadoch priemerné, ba občas ani to nie. Scenár nie je celkom márny, ale natočené je to fakt nezáživne a herci sa celý čas tvária, že sa tohto projektu zúčastňujú za trest. Ktovie, ako by to vyzeralo s pôvodne plánovaným Fassbenderom v hlavnej úlohe.

Pýcha, předsudek a zombie (2016)

Celkom zábavná jednohubka s rozkošnou Popoluškou Lily James v hlavnej úlohe. Musím sa priznať, že som sa celý čas smial - ani nie tak preto, že by to bolo nejako dobre vymyslené a natočené, ale skôr nad tým úžasným faktom, že niekto je schopný napísať a dokonca aj sfilmovať takúto nebotyčnú chobotinu. Je mi to sympatické a herci sa evidentne dobre bavili, niečo z ich pohody sa prenáša aj na diváka.

Rudý kapitán (2016)

Frajerská adaptácia Dánovej predlohy, aj keď ortodoxní dánisti budú frflať, že z príbehu zmizla tá stupídna línia s templárskym pokladom. Jej vyškrtnutie je však to najlepšie, čo mohli scenáristi urobiť – príbeh tak výrazne nabral na konzistentnosti a mohol sa sústrediť na dostatočne nosnú eštébácku zápletku. Herecky je to takmer bez zaváhania – proti svojmu typu obsadený Suchánek je super, takisto Kaiser, Poliak v hlavnej úlohe to utiahne už len tým, že je sympaťák a dokonale vystihol horkokrvného Krauza. Film má dokonalú dobovú atmosféru – z plátna priam sála horúce leto 1992. Sem-tam prebleskne typicky dánovský chlapský humor či ostrá replika a všetko perfektne dolaďuje možno najlepšia hudba, akú som za posledných 20 rokov počul v českom alebo slovenskom filme. Najviac ma potešilo, ako veľmi moderne film vyzerá, ale zároveň to nie je také to okázalé štylistické cvičenie na tému „aha, vieme urobiť záber ako Fincher alebo Scott“, rôzne cool zábery nerušia rozprávanie. Takisto tam nie sú žiadne samoúčelné akčné scény, keď už dôjde na pár po papuli (alebo do tepny), je to jednak výborne natočené, jednak to dáva zmysel v rámci príbehu. Jediná výhrada smeruje k príliš útržkovitému záveru, ktorý tak pôsobí trochu dopletene a niektoré dejové línie sú potom na „kolektívne dovysvetľovanie v krčme“ alebo druhú projekciu. Palec hore a pokojne by som bral od rovnakého štábu a s tými istými hercami adaptácie ďalších Dánových knižiek. Pokojne s ročnými frekvenciami. ;-)

Tygr a drak: Meč osudu (2016)

V skutočnosti to nie je až také blato. Samozrejme, geniálnemu Tigrovi a drakovi to nesiaha ani po členky, ale keď sa oslobodíte od porovnávania, vyvstane pred vami celkom príjemné kung-fu dobrodružstvo, ktoré napodiv viac funguje v romantickej dejovej línii než v bitkách s priemernou choreografiou.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Solídna buddy detektívka plná dobrých nápadov a gagov. Miestami sa však pokúša o vážny, či dokonca temný tón a tam sa to teda nepríjemne zadrháva.

Frankensteinova kronika (2015) (seriál)

Solídna historická detektívka s dobre vymysleným previazaním prípadu na dobové literárne diela. Celý čas som bol napätý, či Sean Bean (veterán z napoleonských vojen, dokonca má v truhlici Sharpovu uniformu) prežije. No a nakoniec... hm. Sem s druhou sezónou!