• Western

The Green Inferno (2013)

V skutočnosti celkom solídna ľudožrútska zábava. Samozrejme, tie pokusy o satiru sú chabučké, herci strašní, ale inak ako rothovina v pohode. Džungľa presvedčivo vyvoláva žalúdočné problémy, domorodci vyzerajú autenticky, gore je prvotriedne. Hoci podobné filmy bývajú len o čakaní na žranicu, toto celé rýchlo odsýpa a má to tie rozkošné idiotsky vtipné momenty typu marihuana v pečúcej sa mŕtvole.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

To si asi aj Fincher zúrivo robil poznámky, nie? Kristepane, to je brilantná záležitosť vo všetkých ohľadoch - od scenára cez dokonalých hercov až po geniálnu réžiu podporenú majstrom Deakinsom. K tomu pulzujúca hudba. Je to ostré, je to napínavé, má to nečakaný vývoj, čo sa týka vnímania, kto je vlastne hlavná postava a v podstate každá situácia sa rieši nehollywoodskym spôsobom (neskutočná "prestrelka" v kolóne).

Wolf Creek 2 (2013)

Prekvapivo zábavné jatky s príšerným scenárom, ale obrovským nasadením všetkých ostatných členov štábu, hlavne oddelenia pre gore efekty. "Vy nemeckí buzeranti!" :D

Kosti a skalp (2015)

Ak čakáte akčný krvák, tak si počkáte. Asi tak 90 minút - toľko trvá úvod v mestečku a potom strastiplné putovanie pustými a odľahlými končinami Západu. Nič proti tomu. Zahler je údajne výborný spisovateľ a ako scenárista je rozhodne majster dialógu a efektívnej výstavby postáv a vzťahov medzi nimi. Kurt si návrat do westernu očividne vychutnáva, Jenkins hrá ako malý boh, Wilson presvedčivo trpí a Fox je správne arogantné nemorálne hovädo. Keď konečne dôjde k stretu s jaskynnými ľuďmi, o postavy sa skutočne bojíte. A nielen preto, že tam sú scény typu "sekáme nahého chlapa do rozkroku, až kým z neho všetko nevypadne". Skrátka, dobrá prácička. Mám však výhrady k réžii, ktorá zabíja mnoho scén, čo mohli byť pôsobivejšie (identifikácia šípu indiánskym expertom sa odohrá skoro mimo záber) alebo intenzívnejšie (zmätené finálne jatky). Napriek tomu spokojnosť.

Purpurový vrch (2015)

Nečakane brutálna gotická rozprávka s priehrštím solídnych ľakačiek. Vizuál nádherný, herci bez výnimky skvelí. Akurát to bolo asi tak o 20 minút dlhšie, než by bolo treba, hlavne úvodu pred príchodom do sídla by pristalo svižnejšie tempo.

Mortdecai: Grandiózní případ (2015)

Ťažko tomu dať vyššie hodnotenie, ale musím sa priznať, že som to dopozeral bez potreby pretáčať alebo to vypnúť. Vlastne ma to občas aj celkom bavilo. Ak človek v priebehu úvodných 15 minút pristúpi na to, ako to Depp hrá, dá sa to nielen vydržať, ale miestami sa aj zasmiať.

Velká šestka (2014)

Keby som bol 10-ročný chlapec, asi film roka. Nečakane akčná a nedetská disneyovka. Dejovo možno trochu zlátanina všetkého možného, ale inak je to veľká zábava.

San Andreas (2015)

Sympaťák Rock, milfka Carla a nejaké dievča s najúžasnejšími... očami sa dve hodiny snažia pred zeleným plátnom tváriť, že unikajú pred padajúcimi mrakodrapmi. Neveril som im to ohrozenie ani sekundu.

Marťan (2015)

Dajte Ridleymu dobrý scenár a ešte vám predvedie trochu filmovej mágie. Matt Damon si vystrúhal možno najsympatickejšiu postavu v kariére. A výraz Seana Beana, keď vysvetľujú, že Projekt Elrond je podľa tajnej porady z Pána prsteňov, je za všetky drobné.

Barely Lethal (2015)

Uf, to vyzeralo ako pilot nejakého zrušeného seriálu. Všetko zle.