• Western

Sázka na nejistotu (2015)

"Viem, že ničomu nerozumiete, preto vám to vysvetlí Margot Robbie vo vani." No, nepomohlo. Ničomu som nerozumel. Ale viem oceniť svižne natočený a s chuťou zahraný film, ktorý nerobí kompromisy pri vychádzaní v ústrety divákovi.

Spotlight (2015)

Strhujúca procedurálna detektívka, akurát za vyšetrovateľov sú tu novinári. Brilantne vystavaná vec bez tlačenia na emócie, postavená na faktoch a plná úsporne napísaných a pritom perfektne plastických postáv (osobné roviny sú zámerne iba stručne nahodené). Vynikajúce herecké výkony, hlavne Keaton, Ruffalo a Schreiber.

Poslední lovec čarodějnic (2015)

V skutočnosti to nie je až taká blbosť. Samozrejme, pohybujeme sa v kategórii "prefabrikovaný fantasy bulšit", ale inak má ten príbeh hlavu a pätu a je to celkom rozumne zrežírované, dokonca aj nejaké pokusy o atmosféru sa nájdu. Má to však obrovský problém - Diesel sa do tej úlohy šialene nehodí.

Maggie (2015)

Má to atmosféru a Arnold trpí nečakane presvedčivo.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Obdivuhodný zálesácky survival thriller. Tých malebných záberov na zamrznuté hory, lesy a prérie je možno priveľa, ale to je asi tak všetko, čo tomu vytknúť. Perfektný DiCaprio, ešte perfektnejší Hardy, famózna réžia, famózna kamera. Niekoľko scén brutálna intenzita (ešte viac než medveď asi záverečný súboj). Pre mňa viac než príbeh o ľudskej nezdolnosti je to asi presvedčivé zobrazenie sveta a času, keď ešte mala príroda nad človekom navrch, keď ešte musel o prežitie fakt bojovať. To, že o prežitie zjavne bojoval aj štáb, len znásobuje zážitok. Veľký dobrodružný film s mierne mystickým nádychom, do artu by som tomu nenadával.

Creed (2015)

Stallone na Oscara. Prvý film, v ktorom úprimne hrá slabnúceho starca. Rumázgal som posledných... no, hádam 40 minút. Bez srandy, doják roka. Kto by to bol kedy povedal, že život Rockyho Balbou bude jeden z najzaujímavejších príbehov, aké sme kedy videli na filmových plátnach? S víťazstvami aj pádmi (dejovými i filmárskymi), ale pretrval a 40 (!!!) rokov po prvej časti je stále tu a stále s divákmi poriadne lomcuje. Nečakal som, že Sly takto suverénne utrie Tarantina, DiCapria a ostatné rádoby oscarové filmy.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Na tú dobovku som sa tešil, ale už asi v polovici to začalo byť akési uťahané. A potom prásk! :) V skutočnosti je to šialene dobre vymyslené a po opakovanom pozretí už to nie je kokaínový trip, ale dáva to jasný zmysel. Parádne naladilo na ďalšie časti.

Zakázaná říše (2014)

"Vij" je taká ruská Ospalá diera. Aj ospalá, aj diera. Predovšetkým - fantastický vizuál. Dekorácie, rekvizity a kostýmy plné nádherných detailov - oddelenie výpravy sa naozaj vyhralo. Dizajn príšer tiež perfektný. Takisto niektoré zábery majú kompozíciu, že by Burton s Gilliamom zaplesali. Lenže čo z toho, keď to má príbeh, ktorý by vystačil na jednu epizódu Supernatural, alebo skôr Ash vs. Evil Dead. Tvorcovia to celkom zbytočne naťahujú na vyše dvojhodinový epos pomocou trikových scén, ktoré sú vlastne pre dej nepodstatné a často vyznievajú skôr smiešne ako strašidelne. Celé je to čudne zostrihané, miestami to má problémy so základnou nadväznosťou záberov a niektoré scény nestihnú vyznieť. Fleming sa tam tiež veľmi nehodí. Veľká škoda, lebo to všetko vyzerá nádherne (kozáci sú skvelé zjavy, všetci do jedného) a s dobrým scenárom a neafektovanými hercami to mohla byť pecka. 5/10

Na návštěvě (2015)

Scéna s plienkou je rozhodne nejhorší hororový humus roka 2015 :). Celkovo výborne napísané, konečne detské postavy, ktoré sa veľmi približujú tým reálnym. Pointa nie je žiadny šok, ale dáva zmysel. Už som od Šamana ani nečakal taký disciplinovaný film. Jeho najlepšia vec od Signs.

Most špiónů (2015)

Dívať sa na Spielbergove filmy je ako byť na omši, ktorú celebruje Pánboh osobne. Pravda, neplatí to pre všetky jeho filmy, ale pre tento áno. Ten scenár, tí herci, to svietenie a kompozícia každej jednej scény!